Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lett a szombat helyett...

Hogyan lett a szombat helyett a vasárnap a 7. nap?

Figyelt kérdés
Vagy éppen hogy a vasárnap volt mindig is a 7. és igazából a zsidók tartották/tartják helytelenül? Vagy igazából ez a vasárnap a régi szombat, csak egyet elcsúszott?
2011. márc. 28. 18:57
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
31%
Nézd, azt hogy egy másik népcsoport hogyan tartja a napokat, nem lehet helyes vagy helytelen. Ők az éveket is másképp számolják, ötezer valamennyit írnak, ha jól tudom. Náluk a szombat a hetedik, nálunk a vasárnap. Ennyi.
2011. márc. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
62%

Szia!


A Szentírás szerint Isten a világunkat 6 nap alatt teremtette és a hetedik nap megpihent. Ez a nap a szombat. Értelemszerűen a vasárnap a hét első napja. Amikor Krisztust megfeszítették, halála péntekre esett. Szombaton pihent a sírban és vasárnap a hét első napján támadt fel. A kereszténység azon része, akik a vasárnapot ünneplik, Krisztus feltámadására hivatkozva teszik ezt. Azonban a Biblia nem tanítja, hogy vasárnap kellene ünnepelni, a próféciákban is az szerepel, hogy az Isten népe szombaton ünnepel.


Maga a tízparancsolat is megerősíti a szombat megünneplését a Teremtésre hivatkozva, mintegy annak emlékünnepét. Az egyház a 4. századtól tette át a szombat napját vasárnapra, a pogány tömegek beáramlásával, ill. Nagy Konstantín megtérésével, aki napünneplő volt, a vasárnap ugyanis a Nap napja (sunday, sonntag).


Üdv. Péter

2011. márc. 28. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:

Szia!


Isten szombaton pihent meg a teremtés hatodik napja után. (2Móz 20:11) Ezért, akik a Biblia, így a Tízparancsolat szerint élnek, a szombatot tartják a hetedik, szent napnak. Ugyanis a Bibliában sehol nem találsz szöveget a vasárnap ünneplésére vonatkozóan.

Nagy Konstantin, amikor hivatalossá tette a katolikus vallást a Római Birodalomban, többek között ezt is megváltoztatta. Valószínűleg így akart elhatárolódni a zsidóktól, és egyúttal a pogányokat maga mellé állítani, hogy az ő hagyományaikból beemelt párat a katolikus egyház szokásai közé.


manju

2011. márc. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
63%
Szombaton a zsidók nem dolgoznak, nem adnak ki utasítást, stb. Vasárnap = vásárnap. Akkor dolgoztak értelem szerűen. Csak a jelenlegi kultúrába jelent meg hogy vasárnap szünnap. Ausztriába pl szombaton van minden zárva, pedig nem zsidók.
2011. márc. 28. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
50%

Csak egyetérteni tudok az előttem szólókkal.


"És sokat szól a Felséges ellen és a magasságos egek szenteit megrontja, és véli, hogy megváltoztatja az időket és törvényt; és az ő kezébe adatnak ideig, időkig és fél időig."


Eredetileg a szombat volt a hetedik nap (sabbat), a többi napnak neve sem volt.

A Katolikus Egyház azt tanítja, miszerint Jézus eltörölte a sabbat nap megtartását, de erre semmilyen konkrét utalást nem találunk, sőt hangsúlyozta, hogy nem eltörölni, hanem betölteni jött a törvényt.

A másik indokuk, hogy Krisztus feltámadását követően a tanítványok a hét első napján (vasárnap) gyűltek össze.

Erről kétszer olvasni, de semmilyen utalás nincs, hogy ez szokásuk lenne, ráadásúl Krisztus nem tett így.


De erről nagyon sokat lehetne 'beszélni'. Főleg pro, kontra nemigazán.


Sziasztok

2011. márc. 29. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
60%

Most csak én értelmezem félre a kérdező feltevését, de én úgy gondolom, hogy történelmi háttérre volt kíváncsi, bibliai magyarázatok helyett?


Amúgy én úgy tudom, hogy még a 9. században Nagy Károly rendelte el Európában, hogy a vásári napokat tegyék át. Magyarországon még a 18. század elején is Vasárnap volt a hét első napja.


Amúgy, meg teljesen mindegy, mert Jézus mondta, hogy nem az ember van a szombatért, hanem fordítva. Egy keresztény embernek ezen felesleges rugóznia, minden nap olyan, amilyen.

2011. márc. 29. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 A kérdező kommentje:

Mindkettő érdekelne.


És mivel katolikus vagyok a katolikus egyház álláspontja, mert ezzel szokták manapság támadni.

2011. márc. 29. 16:21
 8/32 anonim ***** válasza:
28%

Szia!


Ha komolyan érdekel a téma, ajánlom figyelmedbe John N. Andrews a szombat története című könyvét, melynek első része nyersfordításban letölthető az alábbi linkre kattintva:


[link]


Üdv. Péter

2011. márc. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
17%

Én katolikusként ostobaságnak tartom az ezen való lovaglás, hogy szombaton kellene, nem vasárnap.


A naptárak esetlegesek, azaz tulajdonképpen akkor van szombat, amikor akarjuk. Meg péntek is akkor van, meg hétfő is, meg május is, meg szeptember is akkor van, amikor kedvünk tartja. Nincs az égvilágon semmi a minket körülvevő világban, ami megmondaná, hogy mikor van szombat, ez csak az emberek megegyezésén múlik, mint ahogy például az is, hogy mikortól számoljuk az éveket. A szombat nem létezik úgy, mint mondjuk a téli napforduló, vagy az éjfél, vagyis teljesen mindegy, hogy mikor szenteled meg a pihenőnapot. Azt, hogy azt a napot szombatnak vagy vasárnapnak nevezed, nincsen semmi jelentősége.

2011. márc. 29. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
43%

Sziasztok!


Titus Pullo hozzászólására szeretnék reagálni. Hívő katolikusként nem tudom mennyire veszed a komolyan a Bibliát, de az tény, hogy a Biblia szerint a szombat megtartása az édenben alapítatott, ahol a Teremtő példát adott az ambernek és megáldotta és megszentelte ezt a napot isteni tekintéllyel. Majd azt olvassuk, hogy a sínai hegyen a saját ujjával írta rá a kőtáblákra a tízparancsolatot, ahol megerősítette ezt a rendelkezést, amit megünnepeltek a pátriárkák, a próféták az apostolok, és maga Isten Fia is minden alkalommal.


Gyakorlatilag kimondhatjuk, hogy magában hordja Isten törvényének lényegét, és amíg ez a törvény fennmarad, addig ennek a szent intézménynek a tekintélye is fennáll. Vagyis a Teremtés óta a szombat mint napig mindig fennállt, soha nem változott meg, így jogosan áll fenn az a kérdés: hogyan lehetséges az, hogy az idők során porig alázták, és szent megbecsülése helyett egy másik napot magasztaltak fel?! A Szentírás ugyanis ezt a változtatást sehol sem tulajdonítja Isten Fiának.


Üdv. Péter

2011. márc. 30. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!