Melyik a pihenő nap a szombat vagy a vasárnap, keresztényeknél?
Szia!
Sajnos a keresztények többsége a vasárnapot tarja meg pihenőnapként. Ez azonban nem mindig volt így. Az első keresztények ugyanis a szombatot tartották meg.
Az istentisztelet napjának szombatrólvasárnapra való áthelyezése fokozatosan történt meg. Nincs bizonyíték arra, hogy a keresztények a második század előtt vasárnap tartották volna hetenkénti istentiszteletüket, de arra van bizonyíték, hogy a második század közepére egyes keresztények önként ünnepelték a vasárnapot istentiszteleti napként, de nem nyugalomnapként!
A római gyülekezet, amely túlnyomóan pogánykeresztényekből állt (lásd. Rm. 11:13), élen járt a vasárnapi istentisztelet bevezetésében. Rómában a birodalom fővárosában ugyanis erős zsidóellenesség alakult ki, ami az idő múlásával csak fokozódott. E zsidóellenesség ellenhatásaként a város keresztényei megpróbálták megkülönböztetni magukat a zsidóktól. Elhagytek a zsidókéval közös szokásaikból, és kezdték feladni a szombat tiszteletét, lépéseket téve a vasárnap kizárólagos megtartása felé.
A második évszázadtól az ötödikig, bár a vasárnap tekintélye nőtt, a keresztények majdnem az egész birodalomban továbbra is megünnepelték a hetedik napi szombatot. Szókratész, az ötödik századi történész ezt írta: "Az egész világon majdnem minden gyülekezet minden hét szombatján megtartja a szent misztériumokat, de Alexandria és Róma keresztényei valamilyen ősi hagyomány alapján ezekkel felhagytak" (Socrates: Ecclestical History 5/22 fejezet).
A negyedik és ötödik században sok keresztény mind szombaton mind vasárnap istentiszteletet tartott. Sozomen, e kor egy másik történésze ezt írja: "A nép Konstantinápolyban és majdnem mindenütt összejön szombaton és a hét első napján is, amely szokást soha nem gyakorolták Rómában, sem Alexandriában" (Sozomen, Ecclestical History 7/19. fejezet).
Bármilyen furcsának is tűnik, a második és harmadik század egyetlen írója a vasárnap szombat helyetti megtartására feljogosító egyetlen bibliaverset sem idézett. Ha megnézed sem Barnabás, sem Igáciusz, sem Jusztíniusz, sem Iréneusz, sem Tertulliánusz, sem Római Kelemen, sem Alexandriai Kelemen, sem Ciprián, sem Victorinusz, sem más Krisztus korabeli író nem tudott semmi ilyen utalásról sem Jézustól, sem a Biblia más részéből. Végül a negyedik században következett be a vasárnaptörvény bevezetése.
A katolikus egyház is elismeri, hogy azért tarja szombat helyett a vasárnapot, mert a katolikus egyház áttette az ünnepet szombatról vasárnapra. "A vasárnapünneplés szokása a katolikus egyház tekintélyén alapszik, nem pedig egy kifejezett bibliaszövegen. Ez az ünneplés megmarad, hogy emlékeztessen arra az anyaszentegyházra, amelyből a nem katolikus szekták kiváltak - mint az a fiú, aki elszökött otthonából, de még a zsebében hordja anyja képét, vagy egy hajfürtjét" (John O'Brien: The Faith of Millions).
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!