Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ez a fajta öngyilkosság is bűn?

Ez a fajta öngyilkosság is bűn?

Figyelt kérdés

Nézzük a következő helyzetet.

Valahogy (legvalószínűbb egy háborús helyzet, de a kérdés szempontjából érdektelen) egy kibiztosított kézigránát esik egy csapat ember közé, köztük ott vagy te is. Egyedül te veszed észre és úgy döntesz, hogy ahelyett, hogy félreugranál inkább ráveted magad és a testeddel fojtod le a robbanás erejét(ez a módszer bizonyítottan nagy valószínűséggel megmentené a körülötted állók életét).

Kérdés: Mivel tudatosan választottad a halált a pokolra jutsz-e?


2010. nov. 7. 23:15
1 2 3 4 5
 31/42 A kérdező kommentje:
Én is azon a véleményen vagyok, hogy ha másokért leszel "öngyilkos" akkor az nem bűn. De volt itt olyan válasz is (0:04-kor), hogy bűn, mert még ilyen esetben sem rendelkezhetsz az életedről. Olvasd el a vírusos esetet.
2010. nov. 8. 12:06
 32/42 anonim ***** válasza:

"Senki sem szeret jobban, mint az, aki életét adja barátaiért." (Jn 15,13)


(a barátok megnevezés alatt nem szorosan vett barátot kell venni, hanem a többi embert)

2010. nov. 8. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/42 anonim ***** válasza:

Holnap írok etika (orvosi etika, újabb nevén bioetika) zh-t így nyilatkoznék újra;)

Az etika témakörében imsert fogalom az un. "kettős hatás" elve. Ez azt jelenti dióhéjban, hogy:

-a szándékosan rossz tett erkölcsileg egyértelműen elítélendő

-de az a tett, amely alapvetően erkölcsileg helyes, és annak előre látott, nem szándékolt rossz következménye van, abban az esetben az illető tette morálisan nem kifogásolható.


Példa erre a kérdéseben felvetett gránátos dolog. A cél a többi megmentése, de sajnos nem szándékolt, de előre látott következménye a fickó halála.


Érdekességképpen felbukkan ez az elv az aktív eutanázia kérdésében (aktív eutanázia=orvos szándékosan kíséri halálba a beteget). Maga az aktív eutanázia tiltott (egyelőre); viszont a nagy adagnyi morfin fájdalomcsillapítóként történő beadása, melynek előre látott, de nem szándékolt következménye a (morfin légzőközpontra gyakorolt gátló hatása miatt kialakuló) légzési elégtelenség, mely megsiettetheti a beteg halálát...

2010. nov. 8. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 A kérdező kommentje:
Morális kérdés szerintem ilyen esetekben nincs, hisz mások megmentése morálisan nem lehet rossz. Még akkor sem ha a megmentő halálával végződik. Én is a (keresztény)vallási kérdésre hegyeztem ki a dolgot.
2010. nov. 8. 18:34
 35/42 Fraser ***** válasza:
öngyilkosság= elveszem a saját életem AKARATTAL mert NEM AKAROK élni! Minden más esetet kizárnék a öngyilkosság=Bun kategóriából.......
2010. nov. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/42 anonim ***** válasza:
a kettős hatás elve a katolikus teológiában is szerepel btw.:)
2010. nov. 8. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/42 anonim ***** válasza:

Az önfeláldozás nem bűn, hisz akkor Jézus is vétkezett volna, hiszen eleve azért született a földre, hogy meghaljon értünk. Tudatosan vállalta a keresztet, de ez nem egyenlő az öngyilkossággal!



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2010. nov. 9. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/42 Tirker válasza:
Nem jutsz pokolra, mert megmentetted a tarsaidat. Egyebkent a pokol nem letezik, ez ellent mond Isten vegtelen szeretetenek. udv
2010. nov. 9. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/42 Fraser ***** válasza:

Isten végtelen szeretetét gondolom a bibliából olvastad ami pedig ellentmond annak a megállapításodnak´hogy a pokol nem létezik...

Tegyuk fel, hogy fozok valami aztán megmondom a fiamnak, hogy ne nyúljon hozzá mert megégeti magát, a fiam le se szarja amit mondtam és ott játszadozik a fazék fölött, rengetegszer szólok neki, hogy ne tegye de o nem hallgat rám...majd végtére is megelégeli, odamegy a fazékhoz és a saját fejére önti a forró kaját.....èn nagyon szerettem de O nem szeretett engem és nem hallgatott rám....akár mennyire is szerettem ellentmondott és póruljárt.....

Na most azért égette meg magát mert én nem szerettem???

Èn mindent megtettem! :(

2010. nov. 9. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/42 anonim ***** válasza:

Szerintem nem bűn, kivéve ha direkt bele akarsz halni.

Sok ember volt már, aki életével mentett más életet.

2010. nov. 11. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!