Református teológiával foglalkozok és egy igen bonyolult kérdésre rájöttem szerintem. Hogyan függ össze a szabad akarat az eleve elrendeléssel?
Kedves Kérdező!
Ez a magyarázat hogy tetszik? Isten abszolút lény, tehát az akarata is az. De az akaratának teljesülése megkívánja, hogy az ember teljesítse a saját (Isten által ráruházott) felelősségét.
Vagyis akkor Isten abszolút mértékben elrendeli, hogy akarata teljesüljön, amit a Biblia is alátámaszt. Azt azonban, hogy milyen módon és mikor, hányadik próbálkozásra tudja az ember teljesíteni a felelősségét, nem tudja befolyásolni. Az Ő akaratának teljesülési módja feltételes, mert még Isten sem tudja, milyen döntést hoz az ember.
Isten az ember teremtése után látta, hogy nagyon jó mindaz, amit alkotott.
Isten hatalma korlátlan. Korlátlanságába nyilván az is bele tartozik, hogyha meglát valamit, akár az első embereket, akkor nem csak őket látja, hanem mindazt, ami a megteremtésük okán történni fog az idők végéig.
Isten szabad akaratot adott az embernek és helyenként a történelem során minimális módon bemutatkozott egy egy embertársunknak, mondván " Én vagyok".
Nincs itt előre elrendelés. Az egyént tekintve mindenkinek szabad akarata van. Azt tesz bárki, amit csak akar, abban hisz vagy nem hisz, amiben csak akar vagy sem. Isten az egyéneknél arra kíváncsi, hogy mégis mi a manót kezd az ember egyenként a szabad akaratával.
Az emberiséget tekintve pedig előre elrendelés van. Az emberiség nem tehet azt, amit csak akar, mert az egyéneknek szabad akarata van. Ami dominál, az a többség érdeke. Vagy egy-egy domináns ember, a született vezér érdeke az, ami az emberek tömegeit mozgatja.
Isten pedig, mint egy gazdag ember aki annak adományoz, akinek jónak látja, mint egy adományként jelenik meg egy-egy embertársunknak olyan információkkal, látásmódokkal, érzékekkel vagy kapcsolatokkal megáldva azt, hogy a domináns vezéregyéniségek mozgató erejét mintegy semmivé tegye, ha úgy látja jónak.
Az emberiségnek tehát nincs szabad akarata. A végkifejlet, az ítéletnap, armageddon, világvége úgymond kőbe van vésve. De az egyének szabad akarata befolyásolhatja, hogy mindez mikor következik be.
Ami fix, hogy az egyéneknek csak Isten törvényei szabnak határt. Matematikai és fizikai törvények. A világot tartó erők. Istennek pedig senki sem szabhat határt, legfeljebb saját maga. Az emberiségnek pedig a határt nem más szabja meg, mint hogy az egyének milyen mértékben vannak egy akaraton.
Isten ideje végtelen. Ő ráér. Bármit is akarna, az neki semmibe sem kerülne , az úgy lenne. De Isten így nyilván kivár, mert tudja, hogy amit teremtett, az igen jó. Ő a végeredményt nézi, hiszen látja. Ahogy ezeket a sorokat is látja.
Dönthetünk szabadon. Eldönthetjük, hogy saját döntéseinket a mi elgondolásaink alapján hozzuk-e meg, vagy ráhagyatkozva mindarra, amit Istenről tudunk. Istenről pedig azt az egyet tudhatjuk, hogy számára nincsen lehetetlen feladat. Minden lehetséges. Akár még két ellentmondásos állítás is lehet egyszerre igaz. Csak a mi elménk ezt nehezen veszi be.
Aki pedig az eleve elrendelésben hisz, annak az lesz az igazság, aki a szabad akaratban hisz, annak pedig az lesz az igazság. Aki Isten létében hisz, annak az lesz az igazság, aki pedig elveti létét, annak meg az lesz az igazság. De hogy tűnhet igaznak az az állítás, ami másnak hamis és hogy lehet ez fordítva is igaz? Hát ez az? Ilyen szabadságot csak isten adhat az embernek.
Tömegek tévednének talán egyszerre minden korban? Aligha hinném. Mindegyiküknek igaza van. Aki pedig azt mondja, hogy mind téved, még annak is igaza van. Ez a szabad akarat és ez az előre elrendelés egyszerre. Mindkettő igaz is és hamis is, csak attól függ, hogy ki mit akar. A legjobb azt akarni, amit Isten. Veszíteni nem lehet vele.
Kedves Kérdező.
A szabad akarat, nem függ össze az eleve elrendeléssel, semmilyen módon.
A szabad akarat azt jelenti, hogy rosszul is dönthetsz, miután Isten elmondta, hogy milyen elveket ne szegj meg.
Ha előre látta volna, és hagyta volna, akkor bűnrészes lenne.
Továbbra is figyelmedbe ajánlom Istenről, a "mindenható" jelző, nem egyenlő az előre tudással, amit hagy megtörténni.
Istenben semmilyen rossz nincs, mivel makulátlan, szent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!