Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A mahájánának vannak gyökerei...

A mahájánának vannak gyökerei korábbi tanokban? Vissza lehet őket vezetni korai buddhista közösségekhez, illetve a Buddhához vagy a tanítványaihoz?

Figyelt kérdés

Az irodalomtudósok, történészek, filozófusok és valláskutatók mit gondolnak erről?


A mahájána buddhizmus sajátos szentiratai a mahájána szútrák, ugyanakkor elfogadják a páli kánont is szentiratok gyűjteményének. A kánon lényegében ebben tér el a théraváda/hínajána és a mahájána buddhizmusok között: előbbi csak a Tipitakát ismeri el hiteles szentiratoknak, míg utóbbi a mahájána szútrákat is. A gyakorlatban pedig értelemszerűen a mahájána a mahájána szútrákra alapoz, illetve ezeket tekinti alaptanoknak.


A hínajánát/théravádát gyakran szokták a legöregebb, legrégebbi buddhista irányzatnak, ösvénynek nevezni, mivel egyenesen a Buddhától, valamint a tanítványaitól és a nagyon korai buddhista közösségekhez kötik. A legtöbb kutató ezzel egyetért, mivel ha nem is a Buddha életéből származnak a szutták, hanem a többségét a negyedik buddhista zsinat idejében jegyezték le, akkor is van egy hagyományozás, ami alapján vissza lehet ezeket a szövegeket vezetni ennyire korai szakaszig. A korábbi zsinatokon is szó szerint adták át a történeteket, amelyeket sok esetben kántáltak.


Ezzel szemben a mahájána szútrák keletkezése az irodalomtudósok és nyelvészek szerint kb. 350-400 évvel a Buddha halála után történt, mivel a nyelvezetük egyértelműen egy későbbi szanszkrit.


Ugyanakkor feltehető a mahájána tanításoknál is, hogy az alapjai már korábban is léteztek a korai buddhista közösségekben, valamint itt is van egy tanítási láncolat, ami alapján korábbi tanításokról beszélhetünk?


Azt tudom, hogy a vadzsrajána buddhizmus kapcsán vannak pretantrikus buddhista szövegek és gyakorlatok, ami alapján kijelenthető, hogy a vadzsrajána alapjai, kiindulópontjai korábban is léteztek a buddhisták körében, mind a mahájána buddhizmusban (a korai vadzsrajána - amit a kelet-ázsiai vadzsrajána képvisel - egyenesen a késői mahájána tanok misztikus fejlődése), mind pedig a hínajána/théraváda buddhizmusban.


A mahájának is vannak korai előzményei, elfogadható hitelesnek?



márc. 19. 20:27
1 2 3
 21/23 A kérdező kommentje:

#20.

Ez határozottan nem igaz. Csak Európa különítette el az újkorban a vallást és a filozófiát. Keleten ilyenről szó sem volt, ahogy Európában sem az ókorban, középkorban. Ez történelmi TÉNY. Ezt így tanítják az egyetemeken, mind filozófiából, mind történelemből, mind vallástudományból.


A buddhizmus egy szigorú vallási, amihez kapcsolatos buddhista filozófia. A kereszténységhez is kapcsolódott amúgy a középkorban pl. A skolasztika.


Másrészt a nyugati ember egyedül annyira undorító, hogy a saját világnézete alapján értelmez.

márc. 26. 07:38
 22/23 A kérdező kommentje:
Valláskutató vagyok magam is, buddhizmus, az Upanisádok, a zoroasztrianizmus és az ábrahámi vallásokra specializálódva.
márc. 26. 07:40
 23/23 anonim ***** válasza:
0%
Akkora valláskutató vagy hogy gyk-n viaskodsz mindenféle buddhista gyülisekkel. Szerintem célravezetőbb, ha tényleges szakértőktől (ELTE buddhológia tanszék neadjisten) kérdezel emailben, biztos szívesen válaszolnak.
márc. 26. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!