Akik a természettudományban hisznek és foglalkoznak vele ti elfogadjátok, hogy Jézus a szentlélektől fogant és feltámadt vagy kitalációnk tartjátok?
#10
A természettudománynak nem igazán vannak egzakt kijelentései.
Ezért fogalmaznak úgy, hogy "a tudomány jelenlegi állása szerint".
Bármikor jöhet egy új felfedezés, ami borítja a dolgokat. De pontosan ennek köszönhető, hogy a tudomány ilyen fejlett lett.
Ahogyan John és Mary Gribbin írja:
"De bármi is lesz a kísérletek eredménye, semmi sem változtathatja meg a legalapvetőbb és legfontosabb igazságot, amire a tudomány tanít bennünket: lehet bármilyen ragyogó az elméletünk, lehet benne bármennyi szép összefüggés – ha ellentmond a megfigyelési tapasztalatoknak, akkor helytelen."
Forrás: [link]
Ha Isten létezik, miért ne lennének lehetségesek számára csodák, akár feltámadás? Tehát természettudományos alapon nem kizárható, kizárandó a feltámadás, mivel Isten meghaladhatja a természetet.
Inkább történeti hitelesség szempontjából, és más szempontokból érdemes vizsgálódni, igaz lehet e a Jézus sztori.
Ajánlott olvasmányok:
Peter J Williams: Biztosak lehetünk az evangéliumokban?
Dér Katalin: Próféciák a Messiásról
John Maisel: Isten-e Jézus?
Vakhit e a kereszténység?
Kezdőknek való a Maisel könyvön kívül: Tom Short 5 döntő kérdés a keresztyénségről
A természettudományokban nem hinni kell, az működik.
Jézus meg... ha élt egyáltalán... akárhonnan is jöhetett, akár az égből is.
Megírták Eger vár ostromát is. Kitaláció. Pedig volt Eger vár ostroma. Két dolog azonban egy történelmi esemény egzakt leírása és arról írni (például szórakoztatóan vagy tanítóan).
A tudomány lényege, hogy megfigyeljük a valóságot és egy, az ember számára használható modellt alkotunk róla. Mindig tudjuk, hogy a modell csak bizonyos szintikg hiteles/hű mása a valóságnak. Tudjuk, hiszen mi alkottuk és olyannak, amilyen. Egyben azt is tudjuk (nem hisszük), hogy ahogyan mi, utódaink is tovább figyelik a valóságot, és olyant is meg fognak figyelni, amit mi nem vettünk észre. Tehát modellünket pontosítani fogják, kitágítják.
Modellünknek két kritériumot kell teljesíteni. Egyfelől nem lehet ellentmondásban korábbi megfigyeléseinkkel és modellünkkel. Más szóval, illesztjük a korábbi modellrendszerbe. Másfelől soha nem teljes azaz később bővíthető, kiegészíthető. Ez következik abból, hogy feltesszük, utódaink is emberek, tehát ugyanazt teszik, mint mi, azaz alkotnak új modelleket és illesztik a meglévőkhöz.
Ebből következik még néhány dolog. Például a "tudomány jelenlegi állása szerint" kifejezés egy rövid összefoglalója (zsargonja) a fentieknek. Például az, hogy nem alkotunk ítéletet nem vizsgált dolgokról. Vagyis nem alkotunk arról modellt. Jézus létét például vizsgáltuk, és arra jutottunk, létezett. De számos tulajdonságát nem vizsgálhatjuk (a korabeliek vizsgálták, leírták), mi csak ezek hitelességét vizsgálhatjuk, és tesszük is. Így arra jutottunk, Jézus feltehetően embertől fogant, mert létezése másképp nem magyarázható, ugyanakkor a kor ismerete birtokában értjük, hogy az akkoriak miért mondták helyette a szentlélektől származást. És elfogadjuk a biblia leírását, ahogy nem kezdjük kritizálni történelmi hitelességét az Egri Csillagoknak se. Nem, mert más a cél, nem kordokumentum.
Egyébként, mint minden szakmának, a tudománynak is van szakzsargonja, ennek a célja az, hogy egymás közötti beszélgetésben egy bonyolult fogalom, jelenség pár szóval kifejezhető legyen, különben a beszélgetés túlságosan töredezett lenne. ebből viszont következik, aki nem ismeri a szakzsargont (az adott területet), könnyen félreérthet dolgokat és szentül meg lesz győződve valamely tévesen értelmezett dologról, azaz tévhitről. Aki ilyen témákban járatos, éppen ezért óvatosan kezel számára kevéssé ismert területeket. Aki viszont egyáltalán nem ismer ilyent, nem lehet tapasztalata a félreértés mértékéről sem.
Még egyetlen dolgot. A "kitaláció" a köznyelvben egyfajta fantazmagória, értelmetlenség, zavaros dolog. A kérdésben említett fogantatásról fentebb írtam, de semmiképpen nem nevezném kitalációnak. Ugyanis a szentlélektől való fogantatás, bár nem bizonyítható, de ettől még tudható, hogy komoly célból íródott így. És az a cél jól ismert emberi tulajdonságra vezethető vissza, nem zavaros fantazmagória.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!