Ha sok fajta vallás van akkor miért Jézus születésétől számítják a világon az évek számát?
Nem számítják a világon Jézus születésétől az évek számát. _Mi_ számítjuk így, magyarok.
Sokáig uralkodó vallás volt itt a kereszténység. (Többek között az egyház áldását adta a királyainkra hogy minden föld és ember az övé, a király meg megengedte az egyháznak hogy adót szedjen saját zsebre.)
Különösebb oka vagy története nincs, az egyik pápa így döntött és sennyi.
Itt olvashatsz róla bővebben: [link]
Nyilván a gyarmatosító keresztény nagyhatalmak kényszerítették rá a világra a saját naptárukat, de máshol addig más időszámítás volt, ami nyomokban ma is megmaradt, például a kínai, de a héber időszámítás is más.
Az azték naptár sem ismeretlen előttünk, minden civilizáció saját naptárral, időszámítással rendelkezett, de ezt elnyomta a keresztény naptár, amellyel nincs is semmi baj, elég jó, pontos és amúgy is szükséges egy közös nevezőre hozás, a modern világ meg sem lehetne nélküle.
Az, hogy honnan számítjuk az időt, az megegyezés kérdése, bármilyen időpont jó, a valaha mindent uraló keresztény egyház a mostani időpontot adta meg, így ez van, de lehetne teljesen más időpont is, mint például az első ember holdra lépése, talán a kései utókor majd ezt használja, de egyenlőre túl közel van, másrészt meg az átállás komoly nehézségeket okozna.
Még úgy ezer évvel ezelőtt is a közlekedés nehézkes, veszélyes és nagyon soká tartó volt. Ebből az következik, hogy a világ tájain önálló kultúrák alakultak ki, amelyek rendkívül csekély mértékben érintkeztek.
Európa indult el elsőként a fejlődés útján (a görögök, rómaiak révén és alapjain), ezért itt keletkezett erre először igény. Amikor elkezd több kultúra sűrűbben érintkezni, feltámad az igény az azonos dolgok azonos értelmezésére, különben a kapcsolat nehézkes és sok félreértés adódik. Amikor ez az igény a megvalósuláshoz eljutott, Európa volt a világ kultúrközpontja, ahol a római pápa feltétlen és követendő úr volt. Természetes, hogy a pápa ezt az időpontot találta alkalmasnak, a többi meg elfogadta. A muzulmán világ még fiatal és erőtlen volt, csak ezután kezdett terjeszkedni. És korántsem annyira, mint a keresztény. Egyébként ott ma is Mohamedtől mérik az időt.
Afrika, Amerika gyarmatosítás illetve telepes terjeszkedés után lett annyira összetett, hogy szükség volt az idő kezelésére, egységesítésére. Az uralkodó európai szemlélet ott is a jézusi időszámítást tette meg. Mire a világ képes lett szorosabban kapcsolatba kerülni, ez annyira hegemón volt, hogy mindenki ezt használja, bár egyes népek megtartották sajátjukat is.
Először a Jézus születésétől számolt évszámítás csak keresztény papi körökben volt elterjedt, a koraközépkorban is sokáig Róma alapításától számolták az éveket, vagy egész egyszerűen az aktuális uralkodó koronázásától kezdve. A közemberek és az adminisztráció számára nem volt szükséges az évek nyilvántartása évszázadokat és ezredeket felölelően.
A muszlim világ pl. Mohamed futásától számolja (622 a mi éveink szerint, de holdnaptáruk van, ezért kicsit el vannak csúszva, nem tudod fejben átszámolni úgy, hogy levonsz 622-t). Ma 1440. Sa'ban havának 15. napja van, muszlim újságokon ez szerepel is (van, ahol a mi 2019-ünk is szerepel rajta).
A zsidó naptár szerint 5779. Niszan hava 15. napja van, ők a (vallás szerinti) világ teremtésétől számítják.
A nyugati világ kultúrájának elterjedtsége szerint ismert a mi naptárunk is ezekben az országokban, de pl. a vallási ünnepeket a sajátjuk szerint számítják.
#9, Gondolom azert a muszlim és zsidó számítógépek ugyan úgy 2019-et mutatnak :D
Ennek az egésznek már semmi köze Jézushoz, aki könnyen lehet, hogy egy kitalált legenda volt csak.
A globális időszámítás a modern technológia alapú civilizációhoz kell. Nem tudna működni a világ, ha tetszőleges időszámítás lenne mesekönyveken alapulva.
A többi csak hagyomány, végülis teljesen mindegy amíg egy képlettel átszámolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!