Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok Aleister Crowley...

Mit gondoltok Aleister Crowley azon elvéről, hogy a kereszténység, az iszlám és a buddhizmus, tehát a szigorú, szabályozott vallások kora lejárt?

Figyelt kérdés

Aleister Crowley szerint például a három felsorolt (nyilván ezek világvallások és nem etnikai dolgokhoz kötődnek, ezért ezeket mondta) vallás kora lejárt a szabályozott, szervezett, szigorú vallásokkal együtt.


Szerintem amúgy badarság. Ezek a vallások elég nagy történelemre tekintenek vissza (akkor meg még nem beszélt a hindu, a zsidó és a mazdaján vallásokról, amelyek a világ legősibb máig gyakorolt vallásai épp kor szerinti sorrendben a különböző népi vallások/hiedelmek, sámánizmusok, totemizmusok és animizmusok különböző fajtái után) és a mai napig szárnyalnak. Tanaik egyetemes, az egész világra vonatkozó pozitív gondolatokat fogalmaznak meg. Persze, lehet hogy van valami felsőbbrendű, spirituális terv az emberiség kapcsán, ahogy többek között a bahá'í hit is elképzeli. Én ezt nem kétlem, sőt... Ha olvassuk a különböző szentiratokat láthatjuk, hogy az Örökkévaló fokozatosan nyilatkoztatta ki magát és mindig más arcát mutatta. Ő, aki Mózesnél még inkább pusztító és teremtő, merev, harcias, ítélkező Istenként jelent meg (bár nála is megjelentek az irgalmas, jóságos tulajdonságai), később, Jézus Krisztus, a Megváltó által, az ő személyében a végtelen szeretet, megbocsátás, együttérzés és békesség Isteneként ragyogott fel (ugyanakkor itt is vannak teljesen másra utaló tulajdonságok, például az ítélet napja kapcsán), kettejük között Zarathusztrának (mint egy a zsidó népen kívülálló, de prófétai jegyekkel rendelkező személynek) pedig a végtelen fény és szeretet, ugyanakkor a szigor Isteneként jelent meg. Ugyanakkor nem hinném, hogy gyökeresen ellentétes tanok képében, az ő figuráján keresztül lenne bármiféle "megújulás". Szintén eszeveszettnek és belemagyarázottnak tartom a new age mozgalmat.


Lelkileg emelkedni csak szabályok mentén lehet. Ez olyan, mintha a fizika "törvényeit" figyelmen kívül hagyva akarnánk erőművet építeni, vagy a közgazdaságtan klasszikus "törvényeit" figyelmen kívül hagyva akarnánk üzletet felfuttatni.


Másrészt még ő maga is vett át egy csomó dolgot hagyományos, jobb kéz ösvényét követő vallásoktól (pl.: hinduizmus - jógafilozófia, buddhizmus - meditációs gyakorlatok, kereszténység - liturgia, ezoterikus kereszténység/keresztény misztika, zsidó vallás - kabbalisztika, iszlám - szúfizmus, Koránból versek stb.), szóval annyira azért csak nem járt le az idejük...


Ti mit gondoltok?



2023. jún. 20. 03:15
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

#10.

Nem imádunk egy tanítót. Tisztelünk egy tanítót. Az imádat azt jelenti, hogy elismerem istenségnek. Áldozatot mutatok be neki.


Mindenki vallásnak tartja, badarság és tudománytalan nem vallásnak tartani. A buddhizmus nyugati formáival kapcsolatban ellenben lehetnek aggályok. Nyugaton a hippik óta leginkább egy divat. Olyan, mint a kultúrkereszténység.

2023. jún. 25. 00:30
 12/14 A kérdező kommentje:
A buddhizmus gyökerei a valóbban ősi hinduizmusban/védikus vallásban vannak. Maga a Buddha is hindu volt, illetve a buddhizmus is a hinduizmus egyik az akkori főáramú, papi hinduizmussal szembe helyezkedő irányzatának indult. A Buddha magát deklasszáltnak tartotta, illetve kiutat kívánt a létforgatagból, ami a négy nemes igazság alapján szenvedésekkel teli. Az akkori, főáramú, védikus hinduizmus alapvetően az ilyen gondolatokat elvetette. Szerintük az élet csak akkor szenvedés, ha előtte erénytelenül élt és az ebből fakadó rossz karma miatt alacsony szintre kerül valaki. Aztán a hindu-buddhista szembenállás történelmileg sokáig megmaradt. Sokáig a hindu papok (brahminok) üldözték is a buddhista tanításokat. Aztán megbékéltek, és a hinduizmus beemelte a Buddhát még a Visnu-avatárák közé is. Egyébként Jézust is egy avatárának tartja a hinduizmus manapság, míg a buddhizmus bódhiszattvának. A keresztény terjedése érdekes, mivel az is egy valóbban ősi vallásból ered: a zsidó vallásból. A papokkal (ott meg kohénnek hívják) való szembenállás ott is megvolt, és a hagyományos, zsidó tanokból való kiút megcélzása szintén. Történetesen a zsidó vallás akkori főárama: a farizeizmus szintén nem nagyon kedvelte ezeket a tanokat.
2023. jún. 25. 00:41
 13/14 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy nem leszek népszerű a válaszommal, de szerintem pont ebben a korban van nagy szükség a szigorú vallási alapelvek követésére, amikor olyan szintű a világban a vallástalanság (vagy álvallásosság), mint még soha.


Az már más kérdés, hogy a mai modern társadalomban nem valósítható meg, vagy nehezebben valósítható meg minden olyan szigorú előírás, amit régen még könnyebb volt betartani és megvalósítani, de ez max. azt jelenti, hogy szükséges lenne új megvalósítási formák bevezetése, vagy a régiek átalakítása a mai kor emberéhez mérten.

2023. jún. 25. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
26%
Keresztény mivoltombol fakadóan ami kereszténységet illeti biztos nem fog lejárni mert Jézus mondta,hogy Isten országának evangeliuma fog hirdettetni az egesz Főldön s akkor jön el a vég! Tehát mielőtt ez a korszak azaz a kegyelem korszaka v egyház korszaka addig biztos nem jar le mig el nem jön újra az Úr ez biztos ( hitem szerint) tehat az evangeliumot az egyház hirdetni fogja ( melybe nem kizárt,hogy angyalok is be fognak segiteni elkepzelhető) ami a buddhizmust illeti az egy hamis vallas,ahogy irtak nincs isten es a keresztenyseggel szemben nem is hirdeti az emberi üdvösseget az iszlám pedig mivel tagsdja h istennek van fia alapbol az antikrisztus szelleme! Inkabb ami elegge veszelyes kezd lenni az a new age!! Az antikrisztus vallasa lesz mar egyre inkabb teret nyer kb 60 as evektol aki mindenkit szeret mindenkit be akar fogadni mindenkit szivesen lat,csak ne mondja senki a masikra,hogy ő nem jol csinalja..minden ut oda vezet... en hiszem h csak egy ut van = Jezus Krisztus az út.... Ő ezt mindta!!!
2023. júl. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!