Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok Aleister Crowley...

Mit gondoltok Aleister Crowley azon elvéről, hogy a kereszténység, az iszlám és a buddhizmus, tehát a szigorú, szabályozott vallások kora lejárt?

Figyelt kérdés

Aleister Crowley szerint például a három felsorolt (nyilván ezek világvallások és nem etnikai dolgokhoz kötődnek, ezért ezeket mondta) vallás kora lejárt a szabályozott, szervezett, szigorú vallásokkal együtt.


Szerintem amúgy badarság. Ezek a vallások elég nagy történelemre tekintenek vissza (akkor meg még nem beszélt a hindu, a zsidó és a mazdaján vallásokról, amelyek a világ legősibb máig gyakorolt vallásai épp kor szerinti sorrendben a különböző népi vallások/hiedelmek, sámánizmusok, totemizmusok és animizmusok különböző fajtái után) és a mai napig szárnyalnak. Tanaik egyetemes, az egész világra vonatkozó pozitív gondolatokat fogalmaznak meg. Persze, lehet hogy van valami felsőbbrendű, spirituális terv az emberiség kapcsán, ahogy többek között a bahá'í hit is elképzeli. Én ezt nem kétlem, sőt... Ha olvassuk a különböző szentiratokat láthatjuk, hogy az Örökkévaló fokozatosan nyilatkoztatta ki magát és mindig más arcát mutatta. Ő, aki Mózesnél még inkább pusztító és teremtő, merev, harcias, ítélkező Istenként jelent meg (bár nála is megjelentek az irgalmas, jóságos tulajdonságai), később, Jézus Krisztus, a Megváltó által, az ő személyében a végtelen szeretet, megbocsátás, együttérzés és békesség Isteneként ragyogott fel (ugyanakkor itt is vannak teljesen másra utaló tulajdonságok, például az ítélet napja kapcsán), kettejük között Zarathusztrának (mint egy a zsidó népen kívülálló, de prófétai jegyekkel rendelkező személynek) pedig a végtelen fény és szeretet, ugyanakkor a szigor Isteneként jelent meg. Ugyanakkor nem hinném, hogy gyökeresen ellentétes tanok képében, az ő figuráján keresztül lenne bármiféle "megújulás". Szintén eszeveszettnek és belemagyarázottnak tartom a new age mozgalmat.


Lelkileg emelkedni csak szabályok mentén lehet. Ez olyan, mintha a fizika "törvényeit" figyelmen kívül hagyva akarnánk erőművet építeni, vagy a közgazdaságtan klasszikus "törvényeit" figyelmen kívül hagyva akarnánk üzletet felfuttatni.


Másrészt még ő maga is vett át egy csomó dolgot hagyományos, jobb kéz ösvényét követő vallásoktól (pl.: hinduizmus - jógafilozófia, buddhizmus - meditációs gyakorlatok, kereszténység - liturgia, ezoterikus kereszténység/keresztény misztika, zsidó vallás - kabbalisztika, iszlám - szúfizmus, Koránból versek stb.), szóval annyira azért csak nem járt le az idejük...


Ti mit gondoltok?



2023. jún. 20. 03:15
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
34%

MINDENFÉLE vallás kora lejárt!

Aki meg ilyen mesefigurát tart pozitívnak, azzal komoly bajok vannak.

2023. jún. 20. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
14%

Az emberi psziché igényli a vallások létét, ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy léteznek, nem koptak ki a társadalomból, mint rengeteg szokás.

Ha lejár az ideje valaminek, amire amúgy van igény, már csak az a kérdés, van-e helyette más, és mi az?

2023. jún. 20. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
58%

Hogy téved. Itt vannak, és jelentős politikai és kulturális jelenlétük van.


Még szekuralizált országokban is. Pl. magyarország.

2023. jún. 20. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
71%
Szerintem ez csak ilyen spekulatív állítás volt a részéről annak érdekében, hogy saját magának követőket toborozzon, így reklámozta azt, hogy nála mekkora szabadelvűség van 😏 Amúgy nem a szervezett, szigorú vallások kora járt le, de annyiban van igaza, hogy a modernitás beköszöntével kicsúszott némiképp a talaj a vallások alól, mert megváltozott az emberek világról alkotott felfogása (nem feltétlenül a jó értelemben). Az emberek elszakadtak a szimbolikus gondolkodástól, ami a vallási tanítások alapkomponense, és ezt a vallások modern eszközökkel, szabályozások meg értelmezések túlhangsúlyozásával igyekezték pótolni, ami önmagában pusztán ideológia, nem vallás. Csak aztán az emberek azt kezdték gondolni, hogy ezen vallások lényege a szabályok meg az értelmezések körül forog, és hát ez valóban tűnhet úgy, mint egy idejétmúlt struktúra. Az emberek még ma is hajlamosak azt hinni, hogy a judaizmus lényege a mózesi törvények betartása, a kereszténység lényege a tízparancsolat betartása stb. Ez egyáltalán nem így van, mindkettő eseetben a törvény alárendelt viszonyban van a spiritualitással, nem a korlátozás a lényeg egyik esetben sem.
2023. jún. 20. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
36%
A kereszténység csak annak szigorú, aki vallásosságból keresztény.
2023. jún. 20. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#2.

Gondolom a saját maga által alapított vallás, meg az ahhoz hasonló vallások.

2023. jún. 20. 14:08
 7/14 anonim ***** válasza:
31%

Buddhizmus nem szamit rendes vallasnak.Buddha nem isten volt hanem tanito,es a tanitasait koveti egy buddhista.

Buddha elobb volt mint jezus,es buddha valodi ember volt!

A buddhizmus egy ősi vallás és filozófia, amely Siddhártha Gautama, azaz Buddha tanításaira és tanítványainak hagyatékára épül. Siddhártha Gautama a 6. században élt, Indiában született, és azóta világszerte milliók követik tanításait.


A buddhizmus központi elve az önmegvalósítás és az elengedés útja, amely célja az emberi szenvedés megszüntetése és a boldogság elérése. A buddhizmus alapvetően azt tanítja, hogy a szenvedés a vágyakhoz és ragaszkodásokhoz való kötődésből ered. Az emberi létben rejlő szenvedést úgynevezett Négy Nemes Igazságon keresztül azonosítja és értelmezi

2023. jún. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
76%

"Buddhizmus nem szamit rendes vallasnak."

"A buddhizmus egy ősi vallás "

2023. jún. 24. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

#7.

Szerintem én buddhistának vagyok mondható valamilyen szinten, hiszen a Buddha tanait követem sok kérdésben. Igenis vallás. Nagyon kemény vallás sokszor. Sok területen sokkal-sokkal szigorúbb szabályai vannak, mint a kereszténységnek. Olvasd el a szuttákat! Ezek a legrégebbi buddhista szentiratok. Különösen figyelmedbe ajánlom az Életelvekről szóló rövidebb beszédet. Elég lesz a rövidebb is... A Buddha részletesen felsorolja a négyféle életelvet, ami nyilván súlyozott. Egy buddhistának azt az életelvet kell követni, ami a jövőben boldogsághoz vezet. Az más kérdés, hogy a jelenben mennyire boldogít. Ez az ember természetétől függ. A buddhista zsinatok állították ezen iratokat össze, majd rövidesen létrejöttek a szútrák is, ugye a mahájána rendszeréhez kötődve. Ezek konkrétan az érzéseket célozzák meg sokkal keményebben, mint az előző szutták és a Tipitaka. Ebből különült el a zen, ami az egyik legradikálisabb ösvény. Konkrétan át kell vágnod a vágyaidat, az ösztöneidet. A buddhizmus egyébként nagyon szigorúan szervezett vallás. Érdekes, hisz már maga az alapító, a Sákjamuni Buddha is kettéosztotta a követőit világiakra és szerzetesekre (avagy szanghára). A szerzetességben a Buddha parinirvánáját követően még szigorúbb rend jött létre. A tibeti-mongol buddhizmusban ez például az egyik legkomolyabb. Szigorú szabályozások, fogadalmak köthetők a különböző "státuszú" emberekhez, úgymint egyszerű világiak (öt fogadalom), az átlagnál a hitüket komolyabban gyakorló világiak és szerzetesnövendékek/apácanövendékek (nyolc fogadalom) és a szerzetesi fogadalmak (tíz fogadalom, amelyeknek a konkrét, részletes leírása a Vinajában található). Persze voltak olyan "buddhista" közösségek, amelyek elszakadtak a hagyományos tanoktól (például Tibetben), de ezeket Tiszteletreméltó Milarepa, Congkapa stb. óta bizonyos esetekben akár eretnekségnek is tekintik.


A valláshoz nem kell feltétlenül istenség. A buddhizmus egy nonteista vallás. Vagyis nem követel istenhitet, de nem is tiltja meg. A Buddha maga még hindu vallású volt és Ísvara aspektusait imádta. Ő kérte arra is, hogy tanítson. Felesleges azon vitázni, hogy a keleti vallások nem filozófiák-e, mivel csak a modern, nyugati ember különíti el a két fogalmat. A felvilágosodás utáni időszak előtt egészen az ókortól kezdve Európában sem különítették el radikálisan a kettőt. A vallás és a filozófia kéz a kézben jár rengeteg esetben.


Viszont semmiképpen sem ősi. Gyökerei a kereszténységnél csak 400-500 évvel korábbra nyúlnak vissza. Ókorinak ókori, de semmiképpen sem ősi, ha például a kereszténységet nem tekinted annak. VALÓBBAN ősi vallások a manapság is létező, gyakorolt vallások közül a különféle sámánista, animista, totemista, népies vallások, hiedelmek. Korukat a történészeknek pusztán megbecsülni is nehéz. Gyökereik az őskorig is visszanyúlhatnak vissza. Ezt követi a hinduizmus (és annak a történelmi elődje, a védikus vallás, illetve brahmanizmus), a maga alsó hangon is nagyjából 3500-4000 éves történelmével, múltjával. Konkrét gyökerei a Kr. e. 2. évezred közepén Indiába benyomuló árják vallásában keresendők, de ezt megelőzően is voltak már előképei az árják hitvilágában és az Indiában őslakos népek hitében (például az Indus-völgyi civilizációban találtak a régészek arra utaló leleteket, hogy Siva és Sakti Parvati kultuszának gyökerei itt is lehetnek, bár ez nem biztos). Ezt követi a zsidó vallás és a szamaritánus vallás (közös tőről fakadva, az ókori izraelita vallásból, ami a protoizraelita vallásból alakult ki, az meg még azt megelőző különböző vallási hiedelmekből). Gyökereit, eredetét nehéz meghatározni a történészek szerint. A mai napig vita folyik róla. Általában úgy tartják, hogy az izraeliták eredetével függ össze. A legtöbb tudós a bizonyítékok alapján arra következtet, hogy a protoizraeliták több néprétegből álltak (sok ilyen törzse, népet hébereknek nevezünk) össze és ezek különböző hagyományokat, vallásokat hoztak magukkal, míg végül az egész megszilárdult és létrejött a központosult izraelita vallás. Egy ilyen nép volt az egyiptomi írásokban kétszer is megemlített "Yhw saszui" pásztorkodó, nomád nép. Többek között ők hozhatták magukkal Mózes tanait és kivonulás történetét, valamint Jahu kultuszát. Emellett egy másik réteg, illetve hagyomány adhatta a valláshoz El Shaddai kultuszát és Ábrahám történetét. Az egész összefüggései a nyugati-szemita kultúrkörhöz kötődnek. Kialakulása a Kr. e. 2-1. évezredre tehető. A zsidó vallást követi a régiségben a zoroasztrianizmus, vagy mazdaján vallás. Alapvetően Zarathusztra/Zoroaszter alapította, de gyökerei a korábbi perzsa vallásban, hitben gyökereznek. A zoroasztrianizmus Zarathusztra előtti személyeket is tisztel a vallásában és rengeteg történek szól a Zarathusztra előtti időkről az Avesztában is. Zarathusztra pusztán letisztította, világosította, egyetemesítette a hitrendszert próféciái által. Hasonló tematikájú vallásként megemlíthetjük a taoizmust is, amit Lao-ce alapított, azonban gyökerei a sokkal régebbi kínai hitvilágban gyökereznek. Minden más ezek után jön.


A Buddha életének pontos elhelyezéséről a tudósok vitáznak. Egyesek a hagyománynak megfelelően a Kr. e. 563-ra teszik, míg mások a Kr. e. 483-ra datálják.


Nem csak a vágyakból fakad a szenvedés, hanem az összes méregből.


A történészek között konszenzus van mind Jézus, mind a Buddha történelmiségéről, történeti létezéséről. Mindketten történelmi személyek voltak a modern történészek szerint.

2023. jún. 24. 19:14
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
#9 buddhista vagyok es a csaladom is az:) Vallasnak soroljak,en is vallasnak vallom de a keresztenyek,muszlimok szerint azert nem vallas(es inkabb filozofia) mert nem istent imadunk hanem egy tanitot,ezert irtam bele.
2023. jún. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!