Miért írják azt az interneten, hogy a húsvét pogány ünnep volt? Miért szokás szinte válogatás nélkül minden keresztény ünnepre ráfogni ezt?
A húsvétról fontos tudni, hogy rettenetesen régi ünnep, és a keresztények már nagyjából 2000 éve ünneplik. Ez volt az első olyan keresztény ünnep, amit nem heti, hanem évi ciklusban tartottak, értelemszerűen a nagypéntekkel együtt kezdték el ünnepelni. A pláne az, hogy ilyen régen még nemhogy a germán népekkel nem találkozott a kereszténység, még a Római Birodalomban sem volt elfogadott vallás, és igazából ekkor még csak a Földközi-tenger partvidékén, illetve a két tenger közötti részen terjedt el a kereszténység. A keresztények első ünnepe a vasárnap volt, amit hétről hétre tartottak meg, és közvetlen ezt követte kronológiai sorrendben a húsvét és a nagypéntek. Sokkal régebbi ünnep, mint a karácsony, sőt, a vízkereszt is elmarad korban a húsvéthoz képest. Jézus passiójában az utolsó vacsora egy pészah előesti vacsora, amit héberül szédernek neveznek. A rá következő napon feszítették keresztre, majd annak harmadnapjára támadt fel. Tehát az egész eseménysorozat pészah alatt történt (nyolc napig tart, ahogy amúgy a húsvét is). Ez az egyiptomi kivonulás ünnepe, ami a legnagyobb zsidó ünnep, mivel az Örökkévaló legnagyobb csodája, amit Izráéllel tett, az a megszabadítás volt. Ez amúgy nem újdonság: rengeteg ószövetségi/zsidó ünnepnek van keresztény/újszövetségi "utóda". Maga a bárány egyébként már a pészah alatt is fontos volt: egyrészt áldozó ünnep volt, másrészt az Egyiptomot érő csapások elkerülésére való emlékezés (egy bárány vérével kellett bekenni az ajtók tetejét, majd meg kellett enni a bárányt, és ezáltal elkerülte őket Isten pusztító angyala, Isten mérge). A keresztények a zsidó ünnephez viszonyítva ünnepelték a húsvétot nagyon sokáig, azonban az antijudaizmus hatására ez nem tűnt túl praktikusnak, ezért kikerülték a számításban a "pészah" szó használatát. Ez még mindig sokkal hamarabb történt, minthogy bármennyire is érintkeztek volna a germánokkal. Egy szó etimológiája tulajdonképpen lényegtelen ebből a szempontból nézve: Norvégia viszonylag későn vette fel a kereszténységet, viszont amikor felvette, akkor nagy fejtörést okozott a királynak, hogy milyen szóval illesse a karácsonyt. Voltak akik azt javasolták, hogy nevezze el valami új szóval az új ünnepet, azonban volt egy pogány ünnepük is nagyságrendileg ezen időszakban (volt ahol dec. 21-én, máshol még korábban decemberben, megint máshoz január elején), a yule, ami már nagyon erőteljesen élt a köznyelvben, mint szó. Így hát elhatározta, hogy a régi ünnep nevével fogják illetni az új ünnepet is, azonban a tartalom, a dátum és a hozzá kötődő hagyományok teljesen eltérőek lesznek (egy szokás maradt fenn a régi ünnepből, aminek a mai napig hagyománya van Norvégiában, ez pedig a karácsonyi/yulei sörivászat XD). A húsvét neve egyébként a norvégban is Påske a legtöbb újlatin nyelvhez hasonlóan. Oroszul a szó görög eredetű.
Persze van olyan szimbólum, ami pogány eredetű lehet, a nyúl, azonban ez csak nagyon későn került hozzá, másrészről más hagyományok szerint a Hasel szó egyszerűsödött alakjából származik. A tojás, mint húsvéti szimbólum már korán jelen volt a mezopotámiai keresztényeknél, feltehetőleg a perzsa zoroasztrianizmus, egy másik monoteista és dualista hatására, akik novrúz alkalmából írtak tojásokat.
Egyedül a karácsonynál lehetett nagyobb szerepe egy pogány ünnepnek, a sol invictusnak abban, hogy végül a dátumok tengeréből ezt a javaslatot tette egyetemessé Nagy Konstantin, de ahogy említettem, nem innentől kezdve ünnepelték a keresztények a karácsonyt, és dec. 25-én sem ezzel kezdődött az ünnep története (már Iréneusz és Hippolütosz is ekkor ünnepelt). Kezdetben nem volt a születésnek túl nagy szerepe, ezért egy összetett ünnepen, vízkeresztkor ünnepelte mindenki, majd később ez változott, szerettek volna egy külön dátumot a születés ünnepének is, viszont közösségenként eltérő dátumokon ünnepeltek (pl.: márc. 25., máj. 20., jan. 06., megint mások ősszel, megint mások pedig decemberben), mivel mindenki máshogy számolt. Azonban Nagy Konstantin ebből a kavalkádból emelt ki egyet, és azt tette egyetemessé. De ez mindegy is, mivel nem ez a téma.
Mégis miért állítják a húsvétról, hogy pogány ünnep? Miért lett divat gyakorlatilag minden keresztény ünnepre rásütni?
Mert ez így van. Eredetileg pogány (többnyire ókori római) ünnepek kaptak plusz jelentést a kereszténység terjedésével.
A Karácsony pl.eredetileg a téli napforduló, a Napisten ünnepe volt.
Ha kicsit jobban belegondolsz, a katolikus szentek a többistenhit átvételei. Az ókori görög, római, egyiptomi vallásokban is van egy főisten, és mellette nagyon sok dolognak van külön istene. Ezt vette át a katolikus felekezet is. Van Isten, meg vannak az élet különböző területeit védelmező szentek.
Ez nem a kereszténység bírálata, ezek egyszerű tények.
Nem unod még...?
Amúgy a húsvét erre pont a legrosszabb példa, mert ott egyértelműek a zsidó gyökerek mind a szimbolikában, mind a vallási tartalomban, mind az időpont tekintetében. Az más kérdés, hogy idővel népszokások is kapcsolódtak, de ezek nem vallási értelműek.
Kedves Kérdező!
Azért pogány ünnep,ert ilyen ünnep, hogy "Húsvét" nem volt sosem a zsidóknál. A kereszténység úgy tudja, hogy a Megváltó halálát, feltámadását ünnepli.Igen ám, de hogy jön akkor a képbe a nyúl, a tojás? A másik dolog pedig, hogy nem arra a napra esett a zsidók szerinti "Pésah", mint amelyokre ez a pogány Húsvét. A zsidóknál a Mózes könyvében le van írva, hogy ez az ünnep a Hold járása szerint mikor volt.De a keresztények már a Gregorián naptár szerint a Nap járás szerint tartják. A másik dolog, hogy ez a Pésah, az egyiptomi kivonulás előtti éjszakáról szól.Amikor is Isten megparancsolta, hogy az ajtó szemöldök, illetve oldal fáit kenjék be bárány vérrel, valamint annak húsát el kellett fogyasztaniuk azon az éjjelen.Ezált nem érte utol azokat az első szülötteket a halál, akik házánál így cselekedtek. Az utolsó vacsora is erről szólt, nem pedig a húsvétozáshoz. Ez a húsvét ünnep Tammúz haláláról szól.Tammúzt egy vaddisznó ölte meg vadászat közben.Babilonban azt a rendeletet hozta Semiramis királynő, hogy 40 napig nem ehettek vaddisznónak a húsából. Ezt ünnepli valójában a kereszténység.Azért esik minden évben másik napra ez az ünnep, mert Semiramis rendelete alapján a Nap szerint volt számolva ez a 40nap. A nyúl, tojás is Nimród, illetve Tammúztól ered. Ezért pogány ünnep a húsvét.Sehol nem ír erről a Biblia, hogy lett volna ilyen ünnep.Zsidóknál nem húsvét volt, hanem Pésah, ami nem egyezik a pogány húsvéttal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!