Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Egyesült Államokban miért...

Az Egyesült Államokban miért nincsenek olyan egyértelmű többségben a történelmi egyházak, mint például itthon?

Figyelt kérdés

Gondolok itt a keresztény/keresztyén egyházak soránál a római katolicizmusra, görög katolicizmusra, lutheranizmusra, kálvinizmusra, ortodox kereszténységre. Más vallások alatt szintén a már régóta elfogadott és általánosságban gyakorolt felekezetekre, irányzatokra.


Valamiért ott eléggé tekintélyes táborral rendelkeznek az újabb, valamennyire furcsább és más tanításokat megfogalmazó felekezetek. Ezek azok a felekezetek, amelyeket itthon szektának hívják. Például a magukat keresztény egyházaknak tekintők közül a pünkösdi karizmatikusok, az adventisták, a mormonok, a Jehova tanúi, valamilyen szinten a metodizmus, ami egy kicsit kilóg a sorból stb.


Ha megnézzük, a modern amerikaiak származását, akkor egy csomó angolszász bevándorolt (ők anglikánok lehettek), egy csomó dél-európai (ők római katolikusok), egy csomó észak-, illetve nyugat-európai (ők lutheránusok, kálvinisták), Kelet-Európából is sokan származnak (ortodox, rom./gör. kat., ev., ref.). Alaszkában pedig oroszok és az ázsiaiakhoz, indiánokhoz, eszkimókhoz hasonló népek élnek (ők pedig ortodoxok)


Ott miért nyerhettek teret a klasszikus egyházak mellett, míg itthon 1-2% követi max. őket, ha nem kevesebb?


Olyan szektás válaszokat nem kérek, hogy: "Mert Jehova, lángot ébresztett az emberek szívében és leküldte a hitet, amitől sokat megtértek", meg hasonlók, normálisan a társadalmi háttérre vagyok kíváncsi.



2022. márc. 27. 10:04
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Mert a történelmi felekezetekben nincs annyira pénz, nem lehet olyan gyorsan és jól meggazdagodni belőle. Ráadásul ezek szabályainak betartása sokkal több lemondással jár, igazi elköteleződést várnak el.

Nézd meg a pünkösdi karizmatikus felekezetek vezetőit, akik luxus villákban laknak, magánrepülővel utaznak, garázsaikba a legdrágább autók parkolnak. Ők a világnak élnek.

2022. márc. 28. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:

7 Kérdező

"Az amcsi szektásoktól mentsem meg minden igaz hívőt a Jóisten! Ők képmutatók és több nézetük rendkívül káros."

Hát gratulálok. Ezért írtad ki a kérdést?

2022. márc. 28. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
10%

11

"Ráadásul ezek szabályainak betartása sokkal több lemondással jár, igazi elköteleződést várnak el."

Látszik, hogy te még nem jártál amerikai evangelikál kisegyházban.


"Pünkösdi karizmatikus felekezetek vezetőit, akik luxus villákban laknak, magánrepülővel utaznak, garázsaikba a legdrágább autók parkolnak."


Olyan is van, igen. Meg sokan, akik nem.

Nézd meg akkor a római katolikus egyház vezetőit is, pápák, bíborosok, luxuslakások, paloták, magánrepülők. Nézd meg egy-egy olasz katedrálisban az összehordott vagyont. Egy-egy püspöki palotát 100-200 évvel ezelőttről.

Nem fújok a katolikusokra, csak példának írtam. De nem fújok az amerikai egyházakra sem.

2022. márc. 28. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

Luxuslakásaik nincsenek, palotáik annyira vannak, mint egy nemesnek, magánrepülőik pedig nem azért vannak, mert megtehetik, hanem mert a világ legnagyobb vallásainak, legnagyobb felekezeteinek a vezetői és már csak a biztonságuk érdekében is szükséges. Ott van a pápa, aki ember maradt. Szent II. János Pál pápa. Ő a lehető az evangéliumi szerénységben hitt, amennyire lehetősége volt rá, találkozott a hétköznapi hívekkel, meg is lett a böjtje egy merénylet keretein belül. Azt hiszem nem hasonlítható össze a pünkösdi karizmatikus törpeegyház vezetőjével, aki aranyórával pózol. A katolikus és ortodox egyházakban szerzetesség is van. Én még nem láttam amcsi szektást saruban, zsákvászonruhában misézni.


Nem tudom, de valahogy a szőr feláll a hátamon, ha meglátok egy-két ordibáló, amcsi, önjelölt prófétát... Azt hiszi, hogy attól kerül közel Istenhez, hogy egyik pillanatban igazi keresztényeket fenyeget a Pokollal, másik pillanatban meg rángatózik, meg marha átszellemült képpel ácsorog, "mert őt megszállta a Szentlélek".

2022. márc. 28. 16:46
 15/24 A kérdező kommentje:
*nem mert megtehetik a bukszából, hanem...
2022. márc. 28. 16:47
 16/24 A kérdező kommentje:
*lehető leginkább
2022. márc. 28. 16:48
 17/24 anonim ***** válasza:

Akkor ez nem kerdes volt, hanem felhivas orjongesre es toporzekolasra. Hogy kihisztizhesd magad.

Meg jo, hogy itt strapaltam magam (9 voltam).

Mar a kerdesed is hibas volt, hiszen egyertelmu tobbsegben vannak a tortenelmi egyhazak, mint a valaszombol kiderult.

"normálisan a társadalmi háttérre vagyok kíváncsi" - ja, nem.

2022. márc. 28. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

#17.

Szövegértés... Hol írtam, hogy kisebbségben vannak? Azt írtam, hogy az ilyen egyházak/közösségek befolyásosak a társadalomban. Nálunk nem azok, a 0,x-1-2 százalékukkal, náluk viszont azok, a maguk nagyobb százalékukkal.

2022. márc. 28. 18:27
 19/24 anonim ***** válasza:

"Az Egyesült Államokban miért nincsenek olyan egyértelmű többségben a történelmi egyházak"

En ugy latom, ez a kerdes.

Egyertelmuen tobbsegben vannak, leirtam.

2022. márc. 28. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

#19.

Egyértelmű többség alatt azt értettem, hogy miért követik őket kevesebben, mint itthon és miért többen a történelmi egyházakat.

2022. márc. 28. 19:22
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!