Tényleg előnyös és jó, pszichológiailag is, ha valaki vallási gyakorlatokat végez?
Olvastam bizonyos pszichológusoktól, hogy jótékony hatású az emberi pszichére egy csomó vallási eszköz, így például az ima, a vallásos meditáció, a böjt, valamint a lemondás, a lelkigyakorlat, a mantra vagy meditatív (pl. gregorián vagy egyéb) énekek, illetve az imádság és mély tudatállapot elmélyítését segítő eszközök stb. Azt is hallottam, hogy a pszichológia modern betörése előtt, gyakorlatilag az emberiség kezdete óta a lélekkel először a sámánok, tanítók, majd a mai vallások megalakulásával a papok, imámok, rabbik, szerzetesek, mágusok stb. foglalkoztak. Ezért a vallások maguk rengeteg bölcsességet tartalmaznak a lélekkel, az erkölccsel, a világ működésével, az élet értelmével és sok más dologgal kapcsolatban is, amelyek akár még nem kimondottan vallásos, akár nonteista (Isten és vallás nélkül élő személy, aki nem állít semmit, nem tudja hogy létezik-e Isten, de ő nélküle él vagy nem biztos a létezésében, de ettől még akár hihet bizonyos vallásos tanokban is, eredetileg az ateista szót használták rá, azonban később az antiteisták önkényesen ateistának kezdték el magukat nevezni, ezért a szavak egy kicsit megkavarodtak) emberek számára is értékesek lehetnek.
Ez mennyire igaz?
Nem érdekelnek az antiteista, vallásellenes megnyilvánulások!
#1.
Eleve antiteista nem is próbálkozik vele... Szóval egész biztosan nem lehet rá semmilyen hatása.
Akkor lehet jó hatása, ha megtalálod az összhangot, és nem foglalkozol a negatív hatásaival.
Ez egyénfüggő, hogyan sikerül.
Ha például nem vagy hívő, akkor általában nincs sok negatív hatása.
#3.
A felsoroltaknak milyen negatív hatása lehet? Az aszketikus böjtöt leszámítva, mert ott persze nem lehet a végletekig elmenni, de nekem is segített a böjt és az önmegtartóztató élet egy kicsit a belsőmhöz közel kerülni.
Negatív hatás például akkor lehet, ha elhiszed magadról, hogy bűnös vagy.
Innen kezdve akármi is megtörténhet, a súlyosságtól függően.
Sajnos elég sok vallás, vagy a képviselője ezzel operál.
#5.
Minden ember bűnös. Ez tény. Ha nem hiszel az eredendő bűnben, akkor is tény. Minden ember hazudott már életében és mondott csúnya, trágár szót is. Az emberek többsége volt már tiszteletlen, büszke, beképzelt, lenéző is. Mind bűnösök vagyunk, hisz emberből vagyunk. Ha nem lennének bűneink, akkor istenek lennénk, de minimum szellemek. Viszont ezeket a bűnöket jóvá lehet tenni, ábrahámi szemszögből Isten előtt, keleti szemszögből a darmikus következmények tükrében és általánosan, minden vallás szerint az emberek előtt. Csak sajnos a mai, modern világban teljesen világi módon is a jóvátétel, a bocsánat, a vezeklés elmarad, ha bárkinek (akár magunknak) ártunk.
Nem.
Attól még, hogy kisebb hibákat elkövetsz az életben, nem leszel bűnös.
A legtöbb ember átlagos: nem bűnös és nem hibátlan.
Természetesen jó dolog, ha a hibáit csökkenteni szeretné, a jó tulajdonságait pedig fokozni.
Erre sok minden jó lehet... még esetleg a vallási gyakorlatok is, bár eléggé korlátozottan.
#7.
Ettől pont, hogy bűnös leszel. Minden bűn, ami árt valakinek. Lehet az egy másik ember, lehet bármilyen élőlény, lehetsz saját magad vagy vallásos szemszögből az Teremtő, viszont vallásos szemszögből, őt is megbántod, ha valaki másnak okozol kellemetlenséget.
Minden, amit a vallások tiltanak, bűnnek tartanak, ártanak valakinek. Hogy a legáltalánosabbakat nézzem:
-Hazugság, hamis tanúbizonyság és felesleges dolgok állítása: Ártasz annak, akinek hazudsz vagy felesleges dolgot állítasz (pl. pletykálkodsz), mert félrevezeted és megtéveszted őt szándékosan, úgy, hogy joga lenne tudni az igazságot. Ártasz magadnak, mert magad is hitegedet valótlan dolgokkal bizonyos esetekben, például ha magadat fényezed.
-Paráznaság vagy erkölcstelen szexuális cselekedet: Ártasz a jövendőbeli párodnak, aki szeretni fog, mert ez a bűn a legtöbb esetben az önzőséget erősíti meg benned, ami tönkreteheti a párkapcsolataid. Ártasz magadnak, mert függővé válhatsz egy idő után, valamint egyes esetekben nagy kalamajkákba lehet keveredni.
-Gyilkosság: Ide soroljuk azt is, ha fizikai fájdalmat okozol valakinek. Ártasz annak aki ellen irányul. Ez lehet valaki más és saját magad is.
-Tiszteletlenség: Ártasz magadnak, mert büszke, beképzelt leszel, ami tönkreteheti az életed egy bizonyos fok felett. Ártasz annak, akivel tiszteletlen vagy, mert semmibe veszed a személyét.
Csak néhányat soroltam fel a vétkek és a bűnök közül, de még lehetne folytatni.
Van egy olyan érzésem, hogy neked itt most a bűn fontosabb, és nem a pszichológiai fejlődés.
Tehát téríteni szeretnél, nem pedig önismereti kérdésekről beszélgetni.
Azt ugye tudod, hogy ez itt erkölcstelenség?
Menjél át a VALLÁS fórumra!
#9.
Eleve a bűn fogalma teljes mértékben filozófia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!