A szélsőséges ateisták azt mondják, hogy a vallásosak elmebetegek, egészségügyi tanulmányaim alatt pedig arról tanultam, hogy a szélsőséges ateizmus bizonyos betegségeknek a tünete, mire alapozzák, hogy a hit elmebaj?
Egyébként mitől szélsőséges ateista a szélsőséges ateista? Attól, hogy ahol, csak teheti, beleáll a hívőkbe, lenézi őket, vitákat szít stb stb?
Miben különbözik ez egy sportszurkoló ultrától? Egy megszállott iphone/samsung pártitól? Egy végletekig elkötelezett és mások gondolatai felé nem túl türelmes fideszestől/ellenzékitől? Mi teszi a "szélsőséges ateistát" különlegessé, alapjaiban mássá ezekhez képest?
Az OCD nem elmebetegség, hanem egy szorongásos zavar.
Az OCD-nek lehet vallasos tartalmu tunete is.
Pl. egy angol biologus-iro Richard Dawkins nevezi az istenhivoket betegnek, ("deluded, God delusion"), tehat teveszmeseknek. Azert, mert egy olyan valamiben hisznek, amelynek a lete nem bizonyitott. Neki sok kovetoje van Magyarorszagon, gondolom, rajuk gondolsz. Szerintuk Istenben hinni irracionalis teveszme.
Tudom hogy nem elmebetegség az OCD, arra értettem hogy sok ateista mondja hogy elmebetegség vallás.
De egyébként nem azért hívják hitnek mert nem bizonyítható?
Mint mondjuk a sok kvantumfizikai elmélet amikből nincs mind bizonyítva, szóval meg is dőlhet, vagy kiderül hogy bizonyos esetekben működik, más esetekben nem?
@16:
"Mint mondjuk a sok kvantumfizikai elmélet amikből nincs mind bizonyítva"
Csak egyet mondj ebből a sokból, kérlek.
Egyébként meg ez a hasonlat miféle hülyeség akarna lenni? A tudományban vannak hipotézisek, amik bizonyításra várnak, de azok nem hit kérdései.
@18: A húrelmélet nem kvantumfizikai elmélet. A húrelmélet egy olyan modell, ami a kvantumfizikát - egész pontosan a kvantumtérelméletet - megpróbálja összeegyeztetni az általános relativitáselmélettel.
Ilyen értelemben egy, a kvantumfizikához kapcsolódó hipotézisnek lehet tekinteni. Kvantumfizikai elméletnek nem.
A titok nyitja az, hogy a kvantumfizikai elméletek bizonyítottak, alátámasztottak. Mind. Amiben bizonytalanság van, az egyrészt az interpretációjuk, másrészt pedig a kvantumfizikai elméleteinken túlmutató modellek. Nagy különbség.
Természetesen elmebetegség a hit, valamit teljes bizonyossággal elfogadni, amire az égvilágon nincs semmi bizonyíték.
A különféle istenhitek is bizonyítják ezt, például az ősi emberáldozatok, vagy amikor az aztékok kitépték az emberek szívét, de ilyen a napjainkban történő öngyilkos muszlim terrorizmus is, amikor a vélt isteneik képzelt elvárásainak hatására esztelen cselekedeteket tesznek. Természetesen minden tett ugyanúgy esztelenség, most attól függetlenül, hogy mennyire árt, vagy nem árt másoknak, hiszen a forrására ugyanúgy egyikre sincs bizonyíték, csak esetleg a társadalmi megítélése, vagy erkölcsi súlyossága változik a különféle cselekedeteknek.
Valójában a keresztény hit is ilyen, csak éppenséggel ebben a hitben mások az elvárások mostanában, de nem volt mindig így, a keresztény lovagok könnyedén kardélre hányták a pogánynak, vagy hitetlennek tartott embertársaikat, vagy elevenen elégette az Egyház a istenteleneket, akik bevallották, hogy nem hisznek Istenben, vagy bármilyen módon kétségbe vonták a képzeletbeli lény feltételezett parancsait, elvárásait, esetleg az egyházi liturgiák valamelyikét nem fogadták el, vagy csak a hitvallás egyes részleteit másképpen képzelték.
Mondhat bárki bármit, a vallások vezetői kényük, kedvük szerint értelmezik a hitük parancsait, elvárásait, sőt nemegyszer maguk a hívők is, már ugye feltéve, hogy nem változtatják meg időnként a hittételeket, amire csak a könyvnyomtatás óta nehezebb valamivel módot találni, bár ugye a katolikusok manapság a pápájukat követve - aki megpróbál haladni a korral - olyan szemléletet tesznek magukévá, amiért korábban saját egyházuk eretnekké nyilvánította volna őket.
Nekem az is megdöbbentő, hogy például a Jehova Tanúi hazugnak és hiteltelennek nyilvánítja a keresztény egyházat, annak a Bibliának az alapján, amelyet az az egyház állított össze, de logikát a vallásokban, vagy a hittételekben keresni nem érdemes, a lényeg, hogy el kell hinni bármit, amiről azt elvárják. Minél nagyobb a képtelenség, amit egy hívőnek el kell hinnie, annál biztosabb a józan ész elvesztése és onnantól nincs megállás, az elmebetegség jelen van, kimutatható.
Orvosi nevén religiosus doxama a vallási téveszme, amely minden hitre érvényes és csak nüansznyi a különbség más téveszméktől, mondjuk ha valaki Napóleonnak hiszi magát, amiért érdekes módon az a páciens megérett a gumiszobára.
Pontosabban inkább az az érdekes, hogy a vallásokban hívőket nem zárják be, holott veszélyességük még nagyobb is, mint az egyszerű bolondoknak, mert a jámbor dinka nem fogja a gyermekeire kötni a robbanómellényt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!