Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A teológiának mint “tudományna...

A teológiának mint “tudománynak” van létjogosultsága a 21. században?

Figyelt kérdés

Mielőtt bárki megjegyezné, nem provokációnak szánom a kérdést, csak elképzelésem sincs arról, hogy egy teológus milyen értéket tud teremteni a mindennapokban a társadalom számára. Mivel tölti el a munkaidejét? Mi az a plusz amivel többet tud másoknál? Lexikális tudás? Gondolkodásmód?

Ilyesmiből meg lehet élni manapság?



2020. aug. 28. 19:47
1 2 3 4 5
 21/46 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat. Összegezném amit megtudtam:

- A teológia a hozzászólók fele szerint fontos, a másik oldal szerint felesleges

- A teológus leginkább abban különbözik Marikanénitől*, hogy beszél egy csomó holt nyelven.

- Ha holnap eltűnne a föld színéről az összes teológus, érdemben nem lenne hatása a társadalomra.


A “tudomány” rang pedig a felhozott érvek alapján valóban kissé túlzó a teológiára nézve.


Köszönöm a válaszokat mégegyszer.

2020. aug. 29. 09:13
 22/46 anonim ***** válasza:
26%

A történelemtudomány valódi tudomány, de a teológia nem az.


A bibliatudomány a teológiának egy tudományosabb módszere, amivel a Bibliában található dolgokat elemzi. Ebből önálló tudományt csinálni, kész cirkusz.


De ez is azt mutatja, hogy az állam mennyire behódolt az Egyháznak: pénzeli, tudományt csinál neki, terjeszti az eszméit.. Borzasztó. Holott a kereszténység valószínűleg hazugság, amit mítoszteremtő csalók rakrak össsze.


Ilyenkor vagyok büszke arra, hogy ateista vagyok, hogy ellenállok ennek a marháságnak.

2020. aug. 29. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 anonim ***** válasza:
*raktak össze
2020. aug. 29. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/46 A kérdező kommentje:
A saját környezetemben én inkább úgy tapasztaltam, hogy a vallásosság neveltetés kérdése. Ismerek művelt okos embereket akik vallásosnak vallják magukat mindamellett, hogy az élet egyéb területein képesek racionálisan gondolkodni.
2020. aug. 29. 10:19
 25/46 anonim ***** válasza:

21.


"A teológia a hozzászólók fele szerint fontos, a másik oldal szerint felesleges"


Akárcsak a csillagászat, tengerbiológia és művészettörténet.


"A teológus leginkább abban különbözik Marikanénitől*, hogy beszél egy csomó holt nyelven."


Valamint ért a történelemhez, vallástörténethez, művészettörténethez, hadtörténethez, régészethez, gazdaságtörténethez, antropológiához, evolúciós pszichológiához, nyelvészethez, és akkor még csak a biblikumról beszéltünk.


"Ha holnap eltűnne a föld színéről az összes teológus, érdemben nem lenne hatása a társadalomra."


Ez tételesen sincs így, ugyanis az emberek 13%-a rendszeres templomba járó, valamint van még 40-50% érdeklődő. Csak 25% az ateista, de még az ő nagy részük sem kultúrbunkó. A többiek, egy elenyésző pár százalék nem venné észre, ha eltűnnének a történészek, teológusok, régészek, irodalmárok, művészettörténészek stb. pont mert primitív kultúrbunkó.


"A “tudomány” rang pedig a felhozott érvek alapján valóban kissé túlzó a teológiára nézve."


Nem túlzó, csak nem értesz hozzá.

2020. aug. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/46 anonim ***** válasza:
22. Azért ostobaság, amit írsz, mivel a történettudományok is a mi eredményeinkből dolgoznak, azaz mi vagyunk a primér elemzés, ők csak aggregátorok. Mi nem lennénk, nem lennének történelemkönyvek sem. A teológia hardcore tudomány, az hogy te full műveletlen vagy, nem von le az értékéből.
2020. aug. 29. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/46 A kérdező kommentje:

Értem. Jelenleg nem egyezik a véleményünk, de észérvek ellenében hagyom magam meggyőzni.

Említetted, hogy jelenleg az emberek 13 százaléka templomba jár 50 százalék meg mondjuk érdeklődő. Miben változna az életminőségük ha holnaptól nem lennének teológusok?

Ettől még a nagymamám olvasgatja otthon a bibliát és heti egyszer eljár templomba. A Vatikán milliárd dolláros műkincskészlete holnap is látogatható lesz stb.

A különbség az értelmezésemben csupán annyi, hogy senki nem fizet azért hogy egy csapat műelemző olvasgassa a bibliát.

2020. aug. 29. 11:09
 28/46 Mansour ***** válasza:

Hogy a fenébe juthatott el addig amúgy a világ, hogy a kultúránk, civilizációnk alapját képező eszmerendszert valaki hülyeségnek nevezi? Milyen eszmei és erkölcsi alapja van erre, amikor minden, ami a kulturális, társadalmi, erkölcsi értékeinket meghatározza, a középkortól kezdve a francia forradalom eszméin keresztül a modern humanizmusig a keresztény szellemiségben gyökerezik?

Rohadt nagy baj van itt, ha egy "művelt" ember nem tud különbséget tenni mítosz és mese között. Kultúrember a mesét sem mondja hülyeségnek, a valóságban gyökerező mítoszhoz pedig, ami a kultúránk gerincét adja, kellő tisztelettel fordul. Tisztában van a műfaj sajátosságaival, megérti a lényegi mondanivalót és nem akad fenn a felszínes részleteken. Bizony nagy a baj, ha egy magát racionálisnak gondoló ember nem képes felfogni azt, amivel már egy értelmesebb óvodás is tisztában van: a történet tanulsága attól még igaz, hogy a szamár a valóságban nem beszél.

Egy életképes civilizáció ismeri és tiszteli a gyökereit, őrzi az értékeit, ápolja a kulturális örökségét. A mai nyugati civilizáció egyre inkább úgy tűnik, hogy nem ilyen. És ami a legnagyobb baj, hogy nem csak hanyagságból "felejtjük el" ezeket dolgokat, hanem tudatosan szaggatjuk el a gyökereket. Ez így nagyon nincs jól.

2020. aug. 29. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/46 A kérdező kommentje:

A kereszténység által inspirált művészet valóban nagyon fontos, de fontos a görögök kultúrális öröksége is, és ettől még nem kell hinnünk Zeuszban.

Az eszmerendszer és az erkölcsi normák kissé idejétmúltak. Ezeket talán nem ártana elengedni.

2020. aug. 29. 11:18
 30/46 anonim ***** válasza:
26%

"A teológia hardcore tudomány, az hogy te full műveletlen vagy, nem von le az értékéből."


A teológia egy mesekönyv elemezgetésével foglalkozik, ezt fent kifejtettem, semmiféle tudományos programja nincs. Ráadásul egy olyan mesekönyvvel, ami tele van hazugsággal. Lám, a nagy doktoriddal az ex eventu vagy a pszeudonomitás által okozott zsidó és keresztény hazugságokat te sem tudtad megcáfolni. Nem a történelem táplálkozott a teológiából, hanem a teológia a történelemből.


"Rohadt nagy baj van itt, ha egy "művelt" ember nem tud különbséget tenni mítosz és mese között"


A kettő alapvetően UGYANAZ. Mindkettő fiktív, kitalált csodás dolgokkal teli történet. Annyi a különbség, hogy a mítosznak van valamennyi történelmi magja.


Miféle gyökerekről beszélsz? Még mindig nem fogtad fel, hogy a Biblia tele van hazugságokkal? Semmi sem igaz belőle, a történetektől kezdve egészen a szerzőség kérdésén át a jóslatokig szinte minden hazugság benne. A 18. században mág megpróbálták a zsidó és keresztény hazugságokat leeázni, de mivel sok pénz van benne, ezért a mai napig nyomják.


Undorító, hazug, népbutóak vagytok ti, teológusok is.


egy ateista

2020. aug. 29. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!