Hogy kell az Ámós 9:6-ot értelmezni? 🤔
"Aki fenn az égben építé az ő boltozatát, és annak íveit a földre alapítá"
🏓 🏒
Jób 37,17 szerint az a bizonyos boltozat (1Móz.1:6) olyan szilárd, mint az acéltükör...
[link] 🤷♂️
Bocsánat.
Talán erre kérdeztél rá:
nem valamiféle szilárd égboltozat kidomborítására (ütögetéssel való lapítására) kell gondolni, az abból is látszik, hogy az itt használt ’ég’ szó egy olyan szóból (saʹchaq) ered, amelyet ’porrétegnek’ vagy ’fellegeknek’ is fordítanak, és a ’kidomborított’ dolog homályos jellege miatt egyértelmű, hogy a bibliaíró csupán jelképesen hasonlította az eget egy fémtükörhöz, melynek csiszolt lapja fényesen ragyog.
Biblia gyakran költői nyelvezetet használ, mely visszatükrözi az évezredekkel ezelőtt élt emberek felfogását.
Éppen úgy nem kell szó szerint venni a szemléltetést, mint ahogyan azt a szemléltetést sem vennénk szó szerint, hogy a földnek „oszlopa” vagy „szegeletköve” van
Nézzük át a kérdésben idézett igeverseket:
1Móz 1:6 És monda Isten: Legyen mennyezet a víz között, amely elválassza a vizeket a vizektől.
1Móz 1:7 Teremté tehát Isten a mennyezetet, és elválasztá a mennyezet alatt való vizeket, a mennyezet felett való vizektől. És úgy lőn.
1Móz 1:8 És nevezé Isten a mennyezetet égnek: és lőn este, és lőn reggel, második nap.
Itt gondolom mindenki számára nyilvánvaló, hogy az eget teremtette itt a Teremtő, a benne levő, vagy potenciálisan benne tárolható vizekkel, felhőkkel együtt.
A másik idézett ige szakasz:
Jób 37:17 Vele együtt terjesztetted-e ki az eget, amely szilárd, mint az acéltükör?
Mi szilárd? Az ég, oda van írva. Nem azt írja, hogy acélból van, hanem azt, hogy szilárd. Értelmezésem szerint ez azt jelenti, hogy szilárdan áll (nem esik le).
Két sorral feljebb szintén az égről és a felhőkről ír:
Jób 37:15 Tudod-e, hogy miként lebegnek a felhők, [vagy] a tökéletes tudásnak csodáit [érted-e]?
Ez ugyanazt jelenti: lebeg, tehát nem esik le a felhő a földre, akkor sem, ha 10 tonna eső van benne. Csak az eső esik le, a felhő és az ég nem. Szilárdan áll, vagy más szóval lebeg.
#12 bibliai megfogalmazásban különbség van boltozat és felhő között... nem azt kell nézegetni, hogy 2-vel feljebb felhőkről ír szerintem..
Boltozat/mennyezet sosem volt egyenlő felhőkkel. Mind a kettőre van külön-külön szavuk a hébereknek, nem kell kacifántos módon félre értelmezgetni a dolgokat. Úgy jó, ahogy le van írva.
Másrészt pedig ennek a boltozatnak az Ívei a földre vannak alapozva.
A felhőknek pedig (amik nem is szilárdak, mint az acéltükör) nincsenek íveik a földön/földre.. fundamentálva/alapozva..
Értelmezésem szerint úgy teremtette a mennyezetet, vagyis az eget Isten, hogy meghatározta azokat a fizikai törvényeket is, amely alapján a párolgó víz ott a meghatározott magasságokban áll össze felhővé, és tud ott maradni, anélkül hogy lejjebb ereszkedne, vagy leesne.
Isten úgy teremtette a vizet, hogy -4 fokon a legnagyobb a sűrűsége. A többi anyag általában minél hidegebb, annál nagyobb a sűrűsége. Miért fontos ez? A tavak meder aljáig fagynának, ha nem így lenne, és így kipusztulnának a halak, rákok, kagylók. Így pedig a jég úszik a vízen, ha teljesen befagy, akkor fent lehet korcsolyázni, lent pedig uszkálhatnak a halak is.:) Nem csodálatos?
Héber megfogalmazásban még mindig különbség van boltozat és felhő közt.. és még mindig szilárd mint az acéltükör, a felhő nem szilárd mint az acéltükör..
Ill. el lehetne már azt is dönteni, hogy mit értünk boltozat alatt, ha szilárd, mint az acéltükör akkor azok törvényszerűségek, de ha magáról a boltozatról van szó, akkor azok meg már felhők..
Annyira kifacsarjátok az igét, hogy magatokat se veszitek észre közben, hogy mit írtok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!