Mi az az Oltáriszentség gyakorlatilag és miért imádják?
Krisztus testét és vérét....
Kenyér és bor.
Oké, az ostya a kenyér, de hol van a bor, amit a róm. kat. misén nem kapnak a hívek, mert abból csak a miséző pap iszik....
Akkor csak a papé lesz az örök élet, mert a híveknek bor nem jár az áldozáskor?
Újabb érdekes kérdést vet fel....
Most akkor hogy részesülnek a hívek a véréből, ha soha nem kapnak bort csak az ostyát és miért csak a pap ihat bort a misén?
"2 szín alatt áldoztat"
Ez mit jelent a gyakorlatban?
@ "Akkor csak a papé lesz az örök élet, mert a híveknek bor nem jár az áldozáskor?"
"De aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, annak örök élete van," (Jn 6,54)
Ugye a probléma itt az "és" szócskában van, amit a katolikus teológia szerint "és/vagy"-ként kell értelmezni, hiszen Jézus maga mondja:
"Én vagyok a mennyből alászállott élő kenyér. Aki e kenyérből eszik, örökké él. A kenyér, amelyet adok, a testem a világ életéért." (Jn 6,51)
Ugye itt Jézus nem teszi hozzá, hogy a vérét is mindenképpen inni kell, hanem a kenyér önmagában is örök életet ad. Egyébként a katolikus felfogás szerint Krisztus vére is elég lenne önmagában, hiszen a test és a vér ugyanazt az életét feláldozó Krisztust jelenti.
@ "Most akkor hogy részesülnek a hívek a véréből, ha soha nem kapnak bort csak az ostyát és miért csak a pap ihat bort a misén?"
Ez egy középkorban kialakult szokás, a hívek a járványok idején nem szívesen ittak közös kehelyből. Manapság inkább csak praktikai okokból van egy szín alatti áldozás, de évente legalább egyszer szokás két szín alatt is.
A szín ugye a külsőt jelenti. A kenyér és a bor látszólag más-más, de lényegében ugyanazt a Krisztust jelenti. Ugyanaz a Krisztus más-más színben, más-más külső formában.
Köszönöm szépen a válaszokat, mentek a zöldek!
"Én vagyok a mennyből alászállott élő kenyér. Aki e kenyérből eszik, örökké él. A kenyér, amelyet adok, a testem a világ életéért." (Jn 6,51)
Oké, megnyugodtam! Amúgy sem szeretem az alkoholt. :)
A két szín alatti áldozás: az ostyát belemártják a borba, és úgy kapja meg a hívő. Ennél a változatnál ki van zárva a kézbeáldozás.
Egyszerűsítve levezetve a rendszer: ostya= kenyér; misében átváltoztatott kenyér (ostya) = Jézus teste. Jézus = Isten ... Tehát: ostya= Isten.
Nem húsvétkor cserélik a tartóban az ostyát, hanem Úrnapkor, Krisztus testének és vérének ünnepén. Húsvétkor csak máshová teszik,tartóstul. Ugyanebben az időszakban (nagycsütörtöktől a nagyszombati feltámadási szertartásig nem szólnak a harangok (úm. elmennek a harangok Rómába), nincs mise tartva.
Az a baj, hogy a katolikusok mindent megmagyaráznak. De nem okosan, hanem inkább ördögien. Mint a kígyó a kertben: mindenen csavarva egyet.
Ők nem megtartják Isten Beszédét, hanem különféle dogmákon és évezredeken keresztül csavargatják, újítgatják (Mária kultusz, szentelt víz bevezetése, stb.) Aki vissza akar térni az eredeti Isten Beszédéhez (Luther: hit által igazulunk meg, nem a hamis búcsúcédula által, stb.), azt állítják be újítónak.
Persze vannak újítók tényleg (a katolikusokon kívül, ők ebben a legnagyobbak):
- jehovisták a russelita tanokkal (144000 jehovista, világvége dátumok)
- mormonok a mormon könyvvel (aranylemezek)
Szent Pál apostol, Galáciabeliekhez írt levél 1, 8-9:
"
De ha szinte mi, avagy mennyből való angyal hirdetne is néktek valamit azon kívül, amit néktek hirdettünk, legyen átok.
9
Amint előbb mondottuk, most is ismét mondom: Ha valaki néktek hirdet valamit azon kívül, amit elfogadtatok, átok legyen.
"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!