Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi van akkor ha anyos (65)...

Mi van akkor ha anyos (65) tegez engem megkerdezesem nelkul, en (35) viszont azt szeretnem, ha mindketten maradnank a magazodasnal vagy mindketten tegeznenk a masikat?!

Figyelt kérdés

Fiaval hazasok vagyok, 3kozos gyerek van.


Elmeleti kerdes!!!

Inkabb az erdekelne, mi illik, mi nem, mi az etika?!


2019. ápr. 26. 10:57
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
De en mint 30evvel fiatalabb, elvileg nem ajanlhatom fel a tegezodest, de nem tudtam, h ha o letegez, az felszolitas a visszategezesre, nem is mernem megcsinalni, nem akarom, h megsertodjon.
2019. ápr. 26. 11:31
 12/28 anonim ***** válasza:
83%

Apósom gyakori története az, hogy ő az apósát nem tegezhette le csak úgy, csak amikor már bizonyította, hogy komolyak a szándékai és méltó a családhoz. Ott is felemás helyzet volt. A beházasulandó a tisztelet jeleként magázta a szülőket, visszafelé nem volt ilyen megkötés.

Mai fejjel ezt nehéz megérteni, mert senki nem tisztel senkit és az udvariasság kimerül abban, hogy néha felemeli az ember a fejét a telefonból.

2019. ápr. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
77%

"De en mint 30evvel fiatalabb, elvileg nem ajanlhatom fel a tegezodest, de nem tudtam, h ha o letegez, az felszolitas a visszategezesre, nem is mernem megcsinalni, nem akarom, h megsertodjon."


Ezzel nem is ajánlod fel. Amúgy nem ennyire merevek a szabályok, hogy soha, semmilyen körülmények között nem lehet ilyet csinálni.


Régebben egy nagy banknál dolgoztam. Az elnök-helyettes egy apám korabeli úr volt. Mindenki tegeződött egymással a banknál korra/nemre való tekintet nélkül, egyedül őt és az elnököt magázták.

Egyszer én kértem, hogy tegezzen nyugodtan, hiszen egyidős apámmal (valamint ranglétrán magasan feljebb van). Erre ő mondta, hogy az bizony iszonyú udvariatlanság lenne, ha ő elvárja a magázódást, de visszafelé tegezne - hiába vagyok jóval fiatalabb és rangban is sokkal lejjebb. Azóta is magázódunk, pedig egy nagyon közvetlen ember, a beosztásától függetlenül.

2019. ápr. 26. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim válasza:
61%

Érdekes helyzet az biztos. Én etika szerint úgy tudom, hogy ha az idősebb letegez, akkor az megengedi hogy te is visszategezz. Valóságban viszont nem mindig érvényesül ez. Mondjuk nekem nyíltan felajánlották anyósomék amikor először mentem el hozzájuk hogy tegeződjünk. Párommal érdekesebb volt a helyzet, mert nálunk falun az volt a szokás hogy idősebbet magázunk, de az idősebb nyugodtan tegezhet. Így testvéreim párjai magazzák szüleimet, szüleim pedig tegezik őket. Viszont párom belevalósan megkérdezte első találkozásom szüleimet hogy tegezheti e őket, és szüleim azt mondták igen. Azóta is tegeződnek, és egyébként párommal a legjobb, legközbetlenebb a viszonyuk, amire szerintem a tegeződés is hozzátett :)


Nálad kicsi komplikáltabb a helyzet, mert már nagyon rég így van. Szóval most már nem hiszem hogy ezen lehet változtatni, de azért egy próbát tehetsz. De ne egyik napról a másikra kezd el tegezni, hanem inkább udvariasan rákérdezhetnél hogy nem lenne e baj ha tegeznéd? :) így nem hiszem hogy lenne sértődés, mert udvarias voltál.

2019. ápr. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
55%

Nem, ha egy idősebb letegez az nem azt jelenti, hogy "felajánlja a visszategezést".. nem tudom honnan szeditek ezt az ökörséget. Nem ajánl fel semmit, egyszerűen úgy érzi, hogy neki mint jóval idősebbnek joga van tegezni téged, kvázi "gyereknek" tekint, ami bizonyos szempontból logikus, hiszen életkort tekintve a gyereke lehetnél.

Fiatalabb valóban nem ajánlhatja fel a tegeződést, de azért megkérdezheti az idősebbet, hogy megengedi-e a visszategezést. Itt is ezt lehetne tenni.

Nálunk anyóssal egyébként ugyanez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy én nem éreztem soha ellenállhatatlan vágyat arra, hogy tegezzem..

2019. ápr. 26. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
42%

Ha valaki letegez, az egyben a tegeződés felajánlását is jelenti, úgyhogy nyugodtan tegezd te is.

Nem vagytok esetleg jó viszonyban? Mert ha jóban lennétek, akkor gondolom, ezt már meg tudtátok volna beszélni egymással.

2019. ápr. 26. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
55%
Nyugodtan tegezd vissza, megváltoztak az illemszabályok. Én magam nem kezdeményezek tegezést (74/F), de amióta a fiam jelenlegi élettársa letegezett, amikor először futottunk össze a fiam lakásán a reggeli órákban (valamit szerelni mentem), azóta már mindent lazán veszek.
2019. ápr. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim válasza:
100%

30 évvel ezelőtt természetes volt, hogy az anyós tegezi a menyét, de a meny magázza az anyóst.

Ma már sokan megengedik a menyüknek a tegezést, de nem mindenki.

Van aki ragaszkodik a hagyományokhoz.

Én nagyon furcsának tartanám, ha az anyós magázná a menyét. Szomszéddal, munkatárssal magázódni egész más viszony.

Szóval én, közel a 60-hoz mindig így láttam, csak az utóbbi évekbe tapasztaltam a kölcsönös tegeződést.

Én nem szólnék, nincs ebben semmi rossz.

Ő így szokta meg, neki így természetes.

2019. ápr. 26. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
26%

#15:

"Nem, ha egy idősebb letegez az nem azt jelenti, hogy "felajánlja a visszategezést".. nem tudom honnan szeditek ezt az ökörséget. Nem ajánl fel semmit, egyszerűen úgy érzi, hogy neki mint jóval idősebbnek joga van tegezni téged, kvázi "gyereknek" tekint, ami bizonyos szempontból logikus, hiszen életkort tekintve a gyereke lehetnél."


Ez az érvelés elfogadható gyerekkel szemben vagy max. nagyon fiatal felnőttel szemben. Erről szól kérdező 2. hsz-a.

Egy 35 éves, háromgyerekes anyát ne tekintsen már gyereknek!

Felnőtteknél bizony az van, hogy aki letegez, azt visszategezheted!


Az más kérdés, hogy ha valaki elvárja, hogy visszafelé magázzam (rokonságon belül), akkor nekem nem ér annyit az egész, hogy ebből sértődés legyen, tehát az elvárásai szerint magáznám. De ez az én extra rugalmasságom, ez nem várható el általában az emberektől. Nem mindegy az sem, hogy a féloldalas tegeződéshez milyen stílus, viselkedés társul a tegező idősebb rokon részéről. Illetve én ilyen féloldalas helyzetben is tudom az érdekeimet, véleményemet képviselni bárkivel szemben, tehát nem kerülök ezzel "nyuszi üzemmódba".

2019. ápr. 26. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
76%

19: "Felnőtteknél bizony az van, hogy aki letegez, azt visszategezheted!"


Ez igaz lehet idegenek esetében, de családon belül nem egészen így működik az etikett..

2019. ápr. 26. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!