Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy álltok a borravaló...

Hogy álltok a borravaló kérdéséhez?

Figyelt kérdés
Nem kötelező adni, de szokás. Mennyit szoktatok adni? És kinek? Pincér, pizzafutár, fodrász, bármilyen futárnak szoktatok? Mit gondoltok úgy általában a borravaló intézményéről? Jó, nemjó, meg kéne szüntetni? Érdeklődve várom a válaszokat :)
2010. jún. 20. 11:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

10 %, ha megérdemlik. Semmi bajom vele, legalább tudatni tudom,hogy mennyire vagyok megelégedve.

És ha nem vagyok, akkor bizony kiszámoltatom az étteremben a visszajárót a pincérrel, hiába huzigálja a száját.

2010. jún. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Én szoktam adni, bár megvannak a bejáratott, kipróbált éttermek/szórakozóhelyek, ahova járni szoktam, és azért általában az ilyen helyeken máshogy bánnak egy állandó, fizető vendéggel. Szerintem a borravaló valahol a megfelelő kiszolgálás és minőség elismerése, vagy csak egyszerűen azt jelzed vele, hogy jól érezted magad az adott helyen, ami persze valahol szintén a személyzet érdeme. Különösebb megterhelésnek nem érzem azt a pár száz forintot, ha tudom, hogy normális, emberhez méltó kiszolgálást kapok érte. Általában az "előírt", elfogadott 15% körüli mennyiséget szoktam adni.
2010. jún. 20. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Pincérnek és pizzafutárnak szoktam adni,fodrásznak nem(igaz ő sem ad számlát...)
2010. jún. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Nincs egy általános százalék amennyit fizetek. Mindig a legközelebb álló nagyobb bankóval fizetek, így ha épp 500 forint marad meg belőle akkor annyi, de ha csak 100 akkor meg annyi.
2010. jún. 20. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
63%
Lehet, hogy sokan fognak nekem esni, de szerintem hülyeség.Miért kéne borravalót adnom?Ezzel az erővel egy átlag bolti eladó is követelhetné a borravalóját..
2010. jún. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Valahol már kötelezővé is tették, felszolgálási díj címen, úgy 10% körüli:s

Van benne ösztönző erő néha..., h elmenj máshová:)

2010. jún. 20. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

12:01: Elmondok egy rövid történetet.

10 évvel ezelőtt egy nagy forgalmú újságos pavilont béreltünk másodmagammal. A fizetést természetesen megkaptam azért, hogy a munkaidőben ott vagyok és kiszolgálok, kipakolok, visszapakolok és ennyi.

Az, hogy a többszáz féle újság és egyéb termék pontos helyét és árát kívülről tudtam, kizárólag az én szorgalmam volt.

Amikor egy-egy népszerű hetilap elfogyott, inkább elmentem és saját pénzből vettem mégtöbbet, hogy aztán a vevő, aki többfajta újságot visz majd el, köztük ezt is, ne morogjon, hogy most mehet máshova is (rosszabb esetbe mindent otthagyva).

Azt, hogy pörögni kellett, mint a motolla, mert máskülönben a piac másik felén állt a sor, megint csak az én érdemem (a munkáltató lesz@rta, csak a bevétel legyen meg, az pedig lassabban is meglesz).

Az, hogy emiatt a pörgés miatt a vásárlók csak harmadannyit álltak sorba nálam, mint máshol, megint csak az én szorgalmam.

A fizetésem tehát nem volt egyenes arányban a munkámmal, mégis mindent a vevőért tettem.

Kérdezem én: szúrja a szemed, ha 10-20 ft-ot otthagysz csak úgy annak a h*lye újságosnak? Nem érdemli meg, mert fizetést úgyis kap? Nem érdemli meg az a futár, az a fodrász, vagy az a benzinkutas, aki sokkal többet tesz érted, csak te ezt nem látod, mert a felszín alatt van?

2010. jún. 20. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
12:39, egyet tudok érteni, mint ahogy írtam is, én a borravalót a szolgáltatás elismerésének tartom, és tapasztalatom szerint ez az elismerés és tisztelet kölcsönössé válik egy idő után. Valahol elítélendőnek lehetne tekinteni, hogy ezért fizetni kell, de én még mindig vallom, hogy az emberhez méltó kiszolgálás megér nekem néhány száz forintot.
2010. jún. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Én éttermekbe, fodrász, kozemtikus, műkörmös, futároknak mindig adok borravalót!

A multkor egy tanárnő volt a fodrászatba amikor én voltam 1900 Ft volt a hajvágása, adott egy 2000-est és visszavárta a 100 Ft-ját hát sztem ez szánalmas szarrágó dolog! Majd ha kér egy időpontot ne csodálkozzon ha utoljára lesz beirva a fodrásznál!

2010. jún. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ebben az országban mindenki gürizik, mégsem kapnak bizonyos szakmákban borravalót, és így is alig élnek meg.

Ezt szokás mondani, és van benne igazság!

Sehol nem mondják egy pénzügyesnek, miután elkönyvelted xy bérét, szépre kerekítsd fel, a többit meg tartsd meg!:)

2010. jún. 20. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!