Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nagyon bunkó viselkedés volt...

Nagyon bunkó viselkedés volt ez tőlem? A pizzafutár és az elmaradt borravaló története

Figyelt kérdés
van a városunkban (vidéki kisváros) pizzéria ahonnan többször is rendeltem már pizzát. kb 3-4 alkalommal. a futár (aki általában a felszolgáló is ott mert ketten vezetik az üzletet egy csajjal szépen kihozta robogóval, odaadtam a pénzt, kiszámolta, visszaadta a visszajárót, kölcsönösen megköszöntük és elment. utána jutott eszembe hogy lehet hogy hagynom kelltt volna egy kis borravalót...mikor meséltem egykét embernek hogy a legnagyobb türelemmel végigvártam hogy kiaprózza a visszajárót, csak hümmögtek hogy háááát azért adhattam volna neki meg azért lehet kicsit kitolás vele...hát nézzétek, érvelhetnék arra is hogy a dobozukra is rá van írva hogy városon belül ingyenes házhozszállítás, meg aztán úgy tudom nem kötelező a borravaló (szerencsére) csak azt nem tudom hogy az emberkének a szemében most nagyon bunkó lehetek? azóta ettünk ott is haverokkal, de nem láttam rajta hogy haragudna vagy iylesmi..nem tudom
2009. máj. 30. 19:55
 1/10 anonim ***** válasza:
93%
Szerintem nem voltál bunkó, hogy nem adtál borravalót neki. Nagyon sok ember dolgozik olyan helyen ahol nem kap borravalót, (gyárban, mezőgazdaságban). Nem kötelező adni, neki az a feladata, hogy házhoz viszi amit megrendeltél. Légy nyugodt jócskán benne van a ki nem fizetett borravaló a pizza árában. Esetleg akkor adj borravalót, ha nagyon meg vagy elégedve a kiszolgálással, vagy olyan dolgot tesz meg ami nem lenne kötelező a részéről, de mégis megteszi.
2009. máj. 30. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
92%
Hát igen, a borravaló lett volna a "tisztességes", de világválság van...:D Különben sem kötelesség, sőt, nem kell parázni, ha semmi undorodást, goronbaságot nem látsz rajta, ő is tudja, hogy a borravaló nem kötelesség...
2009. máj. 30. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
89%

Nem vagy köteles borravalót adni, sőt ez a baj, hogy nagyon sokat azt hiszik, hogy ez kötelesség, meg kijár nekik. Kérdezlek én téged, vagy bárki mást, aki ezt olvassa, hogy ti mikor kaptok borravalót azért, mert a munkátokat végzitek? Semmikor, igaz? Nagyon sokan - köztük én sem - még kajautalványt sem kapunk a munkáltatótól, nem még, hogy borravalót vagy jutalékot. Gürcölünk heti min. 40 órában, hajnalok hajnalán kelünk, hogy beérjünk, és kapunk egy nevetséges összeget, amiből ha kifizetem a rezsit meg a lakást, akkor épp, hogy csak marad annyi, hogy ne dögöljek éhen. És akkor még költeni kéne ugyebár ruhára, fogorvosra, gyógyszerekre...stb.


Szóval nem, nem jár a borravaló, én sem szoktam adni. Nem az a kétszáz forint, de akkor is. Sok kicsi sokra megy neked is.

2009. máj. 30. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
93%
Japánban úgy tudom, hogy megsértődnek, ha valaki borravalót akar adni. Szeretnék ilyen világban élni :)
2009. máj. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
62%
Ez nem olyan egyszerű, mint egyesek beállítják. Léteznek borravalós szakmák, ahol a fizetés alacsony (vagy akár helypénzzé alakulva negatív értéket is felvehet, pl. pincéreknél a menőbb éttermekben), mert bele van számítva a borravaló. Hogy a pizzafutár ezek közé tartozik-e, azt látatlanban nem merném megmondani. Az a tippem, hogy nem - de lehet hogy igen.
2009. máj. 31. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%

Nem volt bunkó viselkedés. Én sem adok borravalót, épp elég drágák a szolgáltatások anélkül is. Sz.rd le, hogy ki mit mond, hogy "illik" stb.

Esetleg akkor szoktam, ha mondjuk 20-30 ft lenne a visszajáró, akkor kicsit felkerekítek, hogy ne tűnjek garasoskodónak, amiért kiszémoltatom vele a nagyon aprót. Elvben ezzel se értek egyet, mert nekem se adják oda a boltban az árut, ha 20 ft-tal (vagy akár 5 ft-tal) kevesebb pénzem van.


Én angoltanár vagyok, szoktam magánórákat tartani, és egyszer járt hozzám egy nagyon aranyos fodrász srác, és mindig úgy 2-300 ft-tal többet fizetett. Én mondtam, hogy elég kifizetni, amennyit megbeszéltünk, az az óradíj, de mindig hozzácsapta a pluszt, mert ő a maga szakmájában így szokta meg. :D

2009. máj. 31. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
80%

Én is vidéki kisvárosban lakom, sokszor hozatunk pizzát. Általában úgy adok neki, hogy a fizetendő összeget felkerekítve a következő százasig, plusz 100-200 Ft.

Volt, hogy csak kevés kiscímletű pénzem volt, ezért csak a felkerekítés volt, így csak 30-40Ft volt a jatt. De ha 1200-1300 a pizza, akkor 1500-at adok. A srác rendes, gyorsan kihozzák és mikor csak kevés pénzem van, elütöm az élét, hogy most csak így van, legközelebb több lesz. És tarom is a szavam. Egyébként nem kötelező a borravaló, semennyire nem bunkóság nem adni, egyszerűen én picit kicsinyesnek tartom a kiperkáltatást utolsó fillérig. Ha szimpatikus a srác és jó a pizza, legközelebb adhatsz neki párszáz ft-ot, örülni fog.

2009. jún. 14. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
89%

Üdv!

Végig olvasva a kommenteket, azt kell hogy mondjam hogy, sokan nem értitek ezt a dolgot, jöttök avval hogy ti sem kaptok a munkahelyeteken jattot ha jól dolgoztok stb. Azt kéne megérteni hogy a társadalomban az évek alatt kialakult egy szokás, ami pedig az hogy az olyan szolgáltatásokat végző emberek, akik gyorsaságukkal, odaadásukkal a szolgáltatás végkimenetelét pozitív irányba fordítják, az ügyfél általában a szolgaltatás értékének az x százalékával jutalmazza a szolgáltatást végzőt (attól függetlenül hogy az például ingyenesnek van mondva). Ilyen például a futárkodás. Amire most sokan gondoltok, az nyilván az hogy de akkor sem kötelező, ez így van, adható. Viszont mivel az emberek többsége úgy szokta meg/úgy nevelték hogy illik borravalót adni, így ezt a munkaadók is figyelembe veszik, és belekalkulálják a pizzafutár fizetésébe. Így adnak egy nevetségesen alacsony fix alapbért, és ehhez jön hozzá a jatt, és jó esetben jutalék a forgalomból, vagy címpénz, vagy km pénz, de lehet hogy semmi. Persze lehet mondani, hogy akkor nem kell elmenni pizzafutárnak, viszont valakinek azt is elkell vállalni, mert az emberek ahhoz szintén hozzászoktak hogy az otthonukba kapják kézhez a pizzájukat.

Üdvözlettel,

egy pizzafutár

2009. szept. 23. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
67%

A futárok valóban a jattból élnek, ezért illik adni.

És nem elindulnak reggel a kajával, és szépen megállnak a címeknél, hanem a kedvedért felülnek a motorra, elmennnek hozzád a kajával, majd vissza mert újabb rendelés van. Tehát ők ugrálnak, hogy házhoz menjen a kaja. Szerintem megérdemelnek 100-200 forintot.

2011. nov. 15. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%

Sokan mondják hogy ők sem kapnak jattot a munkájukért.De azt elfelejtik hogy ők fix fiztu kapnak minden hónapban.

Saját szemszögből a futárkodás.Napi meló 13 óra.

Fizetés nincs,be vagyunk ugyan jelentve min.óraszámra,de az összes munkaadói és munkavállalói járulékot mi fizetjük magunknak.a forgalom után kapunk 14%-ot,ezt osztjuk 4 v.5 felé.Segítek átlag forgalom 250 e.ft.Fejenként(4 fő)8750 ft.Ebből minusz 500 ft/fő a diszpécsernek fizukiegészítésként.Ez 635 ft/ óra.Ezért megyünk napi átlag 150 kilométert,de van hogy többet is mert elég nagy a terület(gyál,Vecsés,Pakony,9.,10.,17.,18.,19. kerület).Ebből az összegből vond le az autó üzemanyagfogyasztását,benzinpénz itt nincs,szerencséd ha aránylag keveset(5.5-6 l mai áron 400ft/l)eszik. A havi tankolás kb.65 000 ft .Havi 17-18 napot megyünk.Vagyis napi 13 óra óra melóért kb.85000 ft a fizetés+a jatt.Százasra kerekítve átlagban.200 ft-nak már nagyon tudunk örülni.A maradék pénzből élünk,fizetjük a hiteleinket,rezsinket.Ja és az autó kopik,öregszik,többször szorul szervizelésre mint egy átlag használatban lévő,ez is a saját zsebünket terheli.

Persze van hogy becsúszik 400-500 ft is.Ez a cím legközelebb a rendeléstől számítva a lehető legrövidebb időn belül,forrón kapja a pizzáját.

A megrendelők is megérnek pár szót.Az egy dolog hogy nem tud,akar jatott adni,de az időnkkel is játszanak.Nem hallja a csengőt,telefont,várunk rá 10-15 percet és már a köv.cím be is úszott.Ahonnan persze megy a reklamáció a késésért,ezért ő már ingyen kapja a kaját kárpótlásul,de nekem ki kell fizetni.

És igen ha valaki önérzetből,bunkóságból,lenézésből nem jattol,biztos lehet benne hogy mindig utoljára fogja a kapni a kaját.

Lehet mondani hogy nem kötelező csinálni.Senki nem is szeretné élete végéig csinálni,de jobb mint a semmi vagy a segélyek.

2011. nov. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!