Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Akik vidékről költöztek...

Akik vidékről költöztek Budapestre! Ti egy idő után felvettétek a személynevek előtti határozott névelő használatát?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, amire mindenki azt mondja, hogy „pesti tájszólás”, amikor azt mondjuk, hogy „A Kati, a Sanyi meg az Eszti”.

Először nekem rettentő furcsán hangzott, aztán azon kaptam magam, hogy már otthon is így mondom – rám ragadt, mert mindenkitől ezt hallottam Budapesten.


Mondjuk érdekes módon azonban ha otthoniakról beszélek, sosem teszem ki a névelőt, ha budapesti ismerőseimet emlegetem, akkor meg „a” vagy „az” nélkül hülyén hangzik a nevük, mintha a név része lenne.



2016. jún. 1. 23:36
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
81%
Kétlem, hogy ez Budapest-specifikus lenne...
2016. jún. 1. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Szerintem sem, de most nem fogom összegyűjteni az összes magyarországi területet, ahol így mondják, mert annak nem lenne semmi értelme :D

Budapestre vándorolnak sokan vidékről, és ott sokan használják.

Most az érdekelne, hogy aki előtte nem használta, az felvette-e abban a környezetben, ahol használják.

2016. jún. 1. 23:56
 3/14 anonim ***** válasza:
87%
5 éve költöztem ide, de nem. Mérsékli, hogy kollégista vagyok, így a napom egy bizonyos részét szintén vidéikekkel körülvéve töltöm, de semmilyen környezteből nem találkoztam ezzel.
2016. jún. 2. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Én világ életemben így használtam. Illetve néha így, néha úgy mondom.

Pesten nem vettem észre semmi ilyesmit.

2016. jún. 2. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
86%
Nem csak Budapesten, Nyugat-Magyarországon is, legalábbis, amikor én voltam kollégista, akkor csak a keletiek nem használták a névelőt a nevek előtt. Egyébként köztük egy idő után én is kezdtem használni, de akaraterővel meg tudtam tartani, hogy mégse tegyem. Mi csak a házikedvencek neve előtt használjuk. A Cirmi, a Buksi, a kutya, a macska, bár így "a kutya" jelentése azonos azzal, hogy "a Buksi". Emberek neve előtt nem mondom, fura is, hogy ha valaki "az Ági".
2016. jún. 2. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem budapesti tájszólás, egyrészt a szövegkörnyezettől is függ, másrészt nálam inkább a szleng hozta kamaszkoromban, de esetemben el is maradt az általános értelmű használata később. Inkább akkor használom, ha valamit jobban hangsúlyozni akarok a mondandómban.
2016. jún. 2. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
62%
Nekem az édesanyám költözött "Budapestre" (konkrétan a Győr nevű kerületbe XD) a születésem előtt, de ő nem vette fel, hozzám is mindig úgy beszélt, hogy nem tett névelőket a nevek elé, és én is így beszélek hozzá meg az ő ága felőli rokonokhoz. Másokhoz beszélve viszont mindig kirakom a névelőt, furcsán is néznének rám ha lehagynám...
2016. jún. 10. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
"furcsán is néznének rám ha lehagynám..." - Marhaság. Miért néznének rád furcsán?
2016. jún. 10. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

"Miért néznének rád furcsán?"


Mert ez így stílusidegen, különcködésnek hatna, ilyesmik...

2016. jún. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
88%
"Mert ez így stílusidegen, különcködésnek hatna, ilyesmik..." - Akkor a te ismerőseid hülyék, de nem azért, mert budapestiek.
2016. jún. 10. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!