Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A személynevek elé tett...

A személynevek elé tett névelő helyes-e? Pl. : "Megyek az Imihez. vagy Megyek Imihez.

Figyelt kérdés
2008. márc. 20. 09:26
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
74%
Engem személy szerint a személynevek elé kitett névelőktől kiráz a hideg, de már a sorozataink nagy többsége (lásd pl. Barátok közt) is csak így szólaltatja meg a szereplőit, ha másról beszélnek. Meg tudok tőle bolondulni, magyartalan és helytelen, és nem mellesleg a magyartanároknak is feláll tőle a hajuk összes szála! Ha lehet, inkább ne használjuk, maradjunk meg a névelő nélküli személyneveknél!
2008. márc. 20. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
74%
Dehogy helyes! Borzalmas! A fővárosban terjedt el leginkább, de ez egyáltalán nem magyaros. Igaza van az első hozzászólónak.
2008. márc. 20. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
69%
Nem! Én régebben így mondtam, mert így tanultam a szüleimtől, de már nem, mert borzasztó... És nagyon tud idegesíteni, ha így mondják.
2008. márc. 20. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
67%

helyesnek nem helyes.

A nyelv viszont változik, nem állandó struktúra. Lehet berzenkedni ellene, lehet megpróbálni ellene tenni, de valószínűleg elöbb-utóbb ez is helyes lesz.

lásd iszok-iszom

2008. márc. 20. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
89%

nagyon rossz példa!

mindkét szó létezik; az "iszok" alanyi ragozás, míg az "iszom" tárgyas ragozás. lehet helytelenül használni, de más a jelentés árnyalata.

-> "iszok, mert az élet piszok"

-> "iszom a sörömeT" (ugye t, mint tárgyrag)

másrészt figyeljétek meg, ez csak a magyar neveknél van így, külföldieknél nem! -> "megyek AZ imihez", de "felhívom joe-t"

hiába, romlik a gyönyörű szép nyelvünk :(

2008. márc. 20. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
67%
Ez érdekes, itt Baranyában szinte mindenki így mondja, hogy megyek az Imihez. Nekem az furcsa, ha valaki nem így mondja. Én nem hinném, hogy helytelen, csak nem olyan szép. Szóval szerintem szebb névelő nélkül, névelővel meg köznapibb.
2008. márc. 20. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
72%
Az "a" és az "az" már eleve határozott névelők, csak főnevek előtt használatosak. Ezért személynevek elé már teljesen feleslegesek, mert a beszédhelyzetben minden résztvevő fél tudja, hogy kiről beszélünk. A személynevek határozottan egy személyhez köthetőek, a névelő használata logikátlan.
2008. márc. 21. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim válasza:
67%
Az nem kifejezés, hogy az iszok-iszom pléda nagyon rossz. Az inni ige ik-es ige, így olyan verziója nincs, hogy "iszok". Szó nincs alanyi és tárgyas ragozásról. Ezt a baromságot... Egyébként a névelő használata személynevek előtt olyan formában valóban helytelen, hogy "Hol a Karcsi?" helyesen: "Hol van Karcsi?"
2008. márc. 21. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Igazából én is dunántúli barátaimnak próbálom bizonyítani, hogy helytelenül használják. Szerintem is. Viszont nem találtam semmit az interneten ennek alátámasztására. Őket pedig az én "a-az" nélküli beszédemtől rázza ki a hideg. Ezzel nincs is baj, ha nekik ez idegen, de állítják, hogy mi mondjuk rosszul...? Le van ez valahol írva, valamilyen hivatalos oldalon, hogy tudjam bizonyítani?
2008. márc. 22. 08:50
 10/35 anonim válasza:
55%

NEM HELYTELEN!

(mindenki aki helytelennek kiáltja ki ostobaságot beszél)


"A személynév előtti névelő stíluscímkéje ma alighanem egyszerûen "beszéltnyelvi", hiszen használata nem kötődik társadalmi osztályhoz, mûveltségi szinthez; csak azon múlik, írásban vagy beszédben fejezzük-e ki magunkat. Beszédben a normális az, ha a személynév előtt névelő áll: Ezt tavaly már megrendezte a Gothár. A Luschner Vilit megint bevitték. Fölkérték a Takácsot, de ô nem vállalta. Írásban ugyanez nem létezik." - az idézet Nádasdy Ádámtól származik, a teljes cikk itt található:

[link]


Amúgy tudomásom szerint már mindenütt nyelvtanilag elfogadott a személynevek elé tett névelő.


Mellesleg mindenkinek akinek nyelvhelyességi vitába van kedve bonyolódni, annak ajánlom hogy gondolkozzon el azon, hogy milyen gyorsan változik a világ - és vele együtt a nyelv is.

2008. márc. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!