Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A személynevek elé tett...

A személynevek elé tett névelő helyes-e? Pl. : "Megyek az Imihez. vagy Megyek Imihez.

Figyelt kérdés
2008. márc. 20. 09:26
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:
A hozzászóló és a cikk is: a pesti "tájszólás" megmagyarázása. Sőt! Ezután mindenki hívja a postát póstának és a biciklit ezentúl írhatnánk biciglinek is, úgyis a legtöbben úgy mondják! "Mert a nyelv folyton változik...." Csak nem mindegy milyen irányba!
2008. márc. 24. 10:06
 12/35 anonim válasza:
64%
Nagyon téved aki azt hiszi hogy helyes!Mert ezt a pestiek kezdték terjeszteni...de amúgy nem kell kitenni a névelőt személyes névmás előtt!!!
2008. márc. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 tade ***** válasza:
42%
Nem tudom, hogy a pestiek terjesztik-e, de en Szlovakiaban elek, es itt altalaban mindenki hasznalja a "az", es "a" nevelot a szemelynevek elott. Pl. en is azt mondom, hogy:"Megyek az Imihez, vagy eljön az Imi hozzam". Nalunk ez normalis.... De szerintem mindket forma helyes...ki, hogy hasznalja
2008. márc. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
55%

Én késsel és villával eszem a rizst. A kínaiak pálcikával. Melyik a helyes?


Ugyanez a helyzet a nevek előtti névelővel. Van aki nem használja, mint ahogy a pálcikát sem a rizsevéshez.


Érdekesség:

A névelős verzió (annál, aki használja) feltételezi, hogy a beszélő és a hallgató is ismeri azt, akiről szó van. Például:

"A mai nyertesünk Kiss Pista." (= valami Kiss Pista nevű illető)

"A mai nyertesünk a Kiss Pista." (= mindenki tudja, kiről beszélek)

2008. ápr. 10. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
75%
Én hallgattam büntetőbírósági tárgyalásokat és ott rendszeresen kitették a névelőt a teljes tulajdonnév elé, ami hátborzongató és fülsértő volt. Bizonyos esetekben elfogadható, más esetekben abszolút irritáló.
2008. máj. 22. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
61%
Helytelen, és undorító. Sajnos, már nem csak a fővárosban beszélnek így, hanem egyre több kisebb városban is. Hagyjuk meg a névelőt a háziállatok neve előtt. Pl: a Tibi baromi hülyén hangzik, ha valakinek a testvéréről vagy haverjáról van szó, de ha a Tibi egy macska, akkor már elfogadottabb
2009. márc. 3. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim válasza:
93%

Most akartam kiírni egy kérdést ezzel a témával kapcsolatban, de megtaláltam ezt, úgyhogy nem írom ki.

Általános iskolában ha valaki névelőt rakott egy személynév elé, majdnem akasztás járt érte!

Mára viszont annyira elterjedt ez a "megyek az Imihez" stílus, hogy arra vagyok kíváncsi, hogy megváltoztatták-e a nyelvtani szabályokat erre vonatkozóan! Anyukám nyugdíjas magyar nyelv- és irodalom szakos tanár, de Ő sem tudja, hogy ez helyesnek lett-e nyilvánítva azóta...

2009. júl. 30. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim válasza:
87%

győrbne lakom, és itt itt mindenki így beszél :D

A Vivi, az Anna... stb.

Itt nem feltűnő, de nyelvtanilag nem kell sem a, sem az... -.-

2010. ápr. 24. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim válasza:
38%

Teljesen helyes, bár nem szokták szeretni. Az ok, amiért kitesszük a névelőt, az az, hogy a mondatnak van ritmusa, "dallama", időtartama.

A "Megyek Imihez" kényelmetlen, mert darabos. Kimondod, hogy "megyek", és ott mintha megakadna egy picit a mondat.

Ha beteszed az "az" névelőt, akkor szimmetrikus lesz a mondat: "megyekaz-imihez", és az "az"nál egy kicsit felviszed a hangsúlyt, majd onnan ereszted le a mondat végére. Lesz egy dallama.

2010. jún. 19. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim válasza:
73%
Egyrészt vicces, másrészt szánalmas, hogy a személynevek elé kirakott névelőt egyesek megbocsáthatatlan bűnnek tartják... El kell fogadni, hogy egyesek így mondják, mert így tanulták a szüleitől, ilyen környezetben nevelkedtek.
2010. jún. 20. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!