Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Beszélgetás közben melyiket...

Beszélgetás közben melyiket jobb használni az Ön vagy a Maga szót?

Figyelt kérdés
2013. jún. 9. 19:23
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Egyébként régebben a maga volt az elfogadottabb, csak vmiért úgy gondolták, hogy az önt kellene előtérbe helyezni. Manapság így az ön a tisztelettudóbb, de vannak nagyon idős emberek, akik pont az előbb felsoroltak miatt még mindig a magát használják.
2013. jún. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 Dr. Szennyai Mária válasza:

A mondanivalótól, a személytől függ, hogy mikor használjuk, és az is, hoogy melyiket A feltétlen tisztelet és elismerés az önt ajánlja, ha a magázás közben ugyanebben a relációban meg akarsz sérteni valakit, akkor maga kifejezésre válthatsz.

De a "maga" a közeli, szeretteljes, szerelmes beszélgetésekben közeliséget, összetartozást fejez ki, ebben a relációban az "ön" használata távolodást jelent.

Nagyon jó példa erre Puskin: Anyegin című műve. (Ha jól emlékszem, Áprily Lajos fordította).

Én két monológot mondtam ebből - az egyik a fiatal Tatjána, a másik az idős. Mindkettő különböző érzelmi attitűdökben használja - (itt tanultam meg a magyar nyelv rendkívül fínom árnyalatait). Ugyanez Goethe-nél is megfigyelhető - persze fordítás kérdése. _ Hozzáteszem, ha Petőfit, vagy más egyetemes magyar írót, költőt olvas, ott is a fent említett hatásokat tapasztalhatja.

2013. jún. 12. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:

A magyartanárunk szerint inkább úgy kéne KÉRDEZNI PL.: XY Néni hogyan kell leírni, hogy muszáj?

De, ha mindenképpen a kettő közül szeretnéd, mert pl. nem tudod a nevét (:D), akkor inkább az Ön a megfelelő megszólítás...

2013. jún. 12. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Egy tanárom a főiskolán így fogalmazott: "Magának én nem vagyok maga."

Tehát a maga egyenrangúak között használható, vagy esetleg "lefelé". A régi filmekben udvarláskor is azt mondja a férfi, hogy "magácska", véletlenül sem "önöcske". Az önt sokan hivatalosnak érzik. A harmadik személyű megszólítással nagyon nem lehet mellélőni. Pl.: A tanárnőnek mi a véleménye? Miska bácsit mivel kínálhatom?

2013. jún. 12. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Senki Márk ***** válasza:

Te: közvetlen, familáris stílus (avagy informális).

Maga: tiszteletadó, familáris stílus (avagy formális).

Ön: tiszteletadó, távolságtartó stílus (avagy officiális).

Ezzel szemben mai nyelvezetben a "maga" inkább udvariatlan, sértő, esetleg degradáló alak, az "Ön" általános alak.

Mindenképpen érdemes kikerülni a névmás használatát, megszólítással helyettesíteni. Az Úr, Uram, Asszony, Asszonyom, Hölgyem, Kisasszony, Úrasszony stb. alakok használata megfelelő, bár távolságtartó. A "néni"/"bácsi" megfelelő, bár mára kissé gyerekesnek tartják ezt a megszólítást.

Remélem segítettem.

2013. jún. 13. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Nem tudom, miért, nekem a beszélgetőpartner neme is meghatározó ebben a kérdésben. Egy nőt nem tudnék önözni. Férfi esetében minkettőt használom. Magázva az átlag, önözve a tiszteletteli.
2013. jún. 13. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Senki Márknak:

Ha a néni/bácsi gyerekes, akkor felnőttként hogy szólítanád pl. a nagyapád testvérét?

2013. jún. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!