Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mért vesszük a kötelezők...

Mért vesszük a kötelezők olvasása alóli kibújást másnak, mint más tantárgyak elmulasztását? Mért oylan egyértelmű, hogy "ezt a könyvet senki nem olvasta el"? Mért vágnak fel rá egyesek, hogy nem olvastak el semmit? Mennyire ciki?

Figyelt kérdés

Hát nem tudtam, hova írjam a kérdést. Tudom, hogy nem etikett (bár valahol az alapműveltség is az), és hogy inkább a tanulmányokhoz tartozik, de ott csupa konkrétan ilyen kérdés van föltéve, ez meg inkább véleményalkotó. Úgy döntöttem, a kultúra és közösség az, ahova tartozik.


Idéznék egy válaszból egy kérdés alól (nem az én kérdésem, és elnézést, ha az illető látja, hogy Rá hivatkozom):

"4-5 könyv volt rajta,pedig nem is humán tagozatosok vagyunk"

A kötelező olvasmányok számáról és címéről szólt a kérdés.

Számomra meglepő, hogy valaki a 4 könyv/év arányt sokallja. Most biztos megkapom, hogy persze, mert én szeretek olvasni, és így is van, de szerintem ennyit el kéne tudni.

Egy másik kérdésnél azt láttam, hogy valaki érdeklődött, kik olvasták el az összes kötelezőt: talán egyetlen válasz érkezett, ha jól emlékszem, aki mindet elolvasta.

Ismerek igazi könyvmolyokat, akik rengeteget olvasnak, csak épp a kötelezőket nem. Mondhatnánk, hogy azért, mert azok unalmasak, vagy mert nehéz a szövegük, de az egyikük például épp a Szigeti Veszedelmet és a Rokonokat olvasta el, és szerintem (és nagyon sokak szerint) az elsőnek nehéz a nyelvezete, a másodikat pedig sokan tartják rettentően unalmasnak. (Nyilván nem mindenki.) Az illető az Odüsszeiát is elolvasta. Tehát nem a nehézségével van baja.

Mért nem tudják emberek elolvasni a kötelező olvasmányokat? Gimiben esetleg megértem, de általánosban még egész aranyosak vannak.

Természetesen nekem nem lesz jobb attól, hogy mások nem olvassák el, és tulajdonképpen nem is érdekem, engem inkább az zavar, hogy az emberek hangoztatják, és büszkék rá, vagy magától értetődőnek tartják, hogy nem olvasták el. Én ha valamit nem ismerek, inkább nem vágok föl rá, csöndben maradok. Miért oylan egyértelmű, hogy az emberek nem teszik meg ezt a feladatot?

Most biztos lesz, akitől megkapom, hogy én egy könyvmoly lehetek, és valóban szeretem a magyart. De a válaszom - megelőlegezve ezt a vitát - az, hogy nekem meg a matek nem megy, és mégis minden alkalommal megcsináltam a matek házit, ha nem sikerült, próbálkoztam, és eljártam tanárhoz, stb. Egy osztálytársam azt mondta egyszer: "mért nem lehet csak azokat elolvasni, amik tetszenek? " Úgy gondolta, hogy a tanár elmondja a tartalmát, vagy ilyesmi, ő meg elolvassa, HA ÚGY GONDOLJA, ESETLEG. Szerintem ez azért bosszantó, mert ennyi erővel én nem tanulom meg a logaritmusokat. sose értettem hozzájuk igazán. És hiába hosszabb dolog átrágni magad egy könyven, mint megcsinálni egy logaritmikus egyenletet: szívesebben olvasok el egy könyvet, mint hogy megcsináljak egy logaritmikus egyenletet ellenőrzéssel addig, amíg meg nem kapom a jó eredményt. Nem túlzok, szó szerint így van, és nem vagyok egyedül. Akkor mi ne tanuljunk matekot, vagy csak ami tetszik? Igen, igen, nagyon hasznos, sokkal gyakorlatiasabb, de a geometriát és az arányosságot meg az egyenleteket leszámítva a büdös életben nem fogom használni a matek legnagyobb részét. Szóval az sem feltétlen hasznosabb.


Mennyire ciki nem elolvasni a kötelezőket szerintetek, Mit gondoltok róla?


2012. júl. 8. 20:43
1 2 3 4
 31/38 A kérdező kommentje:
Akkor mi fordítva vagyunk, én inkább végig olvasom, mint, hogy más tantárgyból gyakoroljak. vannak hosszúak és unalmasak, de szerintem a java részük nem az. Itt viszont átmentünk szubjektív véleménybe.
2012. júl. 20. 17:31
 32/38 anonim ***** válasza:

Sőt *végigolvasod.

Igen, ez mindenkinél más, mire fektet hangsúlyt. Azzal teljesen egyetértek, hogy nagyon gáz azzal büszkélkedni, hogy valaki semmi kötelezőt nem olvasott el. Legalább lapítana... de az egy másik világ lenne. :) Manapság divat kérkedni azzal, ha valaki szabályt / kötelességet / törvényt sért, és nem lehet érte elkapni. A világot ellenben nem tudjuk megváltani. Ilyenkor jövök rá, hogy érezhetem magam bármilyen fiatalnak, öreg vagyok, mert nem tartom helyénvalónak a modern világot. (F/39)

2012. júl. 20. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 A kérdező kommentje:
Ez nem öregség kérdése, ez egyszerűen intelligencia. Szeretném is hangsúlyozni, hogy minden válaszolóm értse: nekem nem az a bajom, ha valaki nem szeret olvasni, habnem az, hogy néha már én vagyok a hülye, hogy én MINDENT, de MINDENT elolvastam. Az egyik könyvet nem fejeztem be érettségiig, de itt van nálam, és olvasom, pedig nyár van, nem vittem vissza a könyvtárba, pedig le fognak szidni. magyar fakultációs vagyok, és még ott sem olvasott el mindenki mindent, de nem tudom, ez mért vagány dolog.
2012. júl. 21. 23:49
 34/38 A kérdező kommentje:

*hanem

*M

2012. júl. 21. 23:49
 35/38 anonim ***** válasza:
Nem tenném kötelezővé semmilyen olvasmányt, egyszerűen elveszi a kedvét az embernek az egésztől. Aki segg, ha elolvassa se fogja felfogni, aki nem, az majd elolvassa előbb-utóbb. Ezenkívül gondolj bele az egész oktatásba: megmondják neked, hogy mit csinálj, és értékelik, hogy mennyire hallgattál rájuk. Persze hasznos lesz, meg kell meg stb. de szárazon pontosan ez történik, és nem hallottam még olyan emberrel, aki büszke arra, hogy behódolt.
2013. márc. 23. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 A kérdező kommentje:
Ha nem lenne kötelező az értelmes emberekhez sem jutnának el ezek a könyvek, mert néhányról pl. nem is hallanánk, ha nem lenne az. Pl. Dosztojevszkij propagandája nem olyan vagány, mint az Alkonyaté. És nem tudom, az én magyar tanárom önálló gondolkodásra buzdított, olyan szintem meg nem dramatizálnám túl az oktatást, ahogy Te tetted, nyilván azt értékelik, megcsináltad-e, amit mondtak, különben hogy tanítsanak. És szerintem kellenek kötelezők. Hogy ezek-e vagy másikok, az már bonyolultabb kérdés.
2013. márc. 24. 13:50
 37/38 anonim ***** válasza:

"A kőszívű ember fiai vagy az A kis herceg, és még rengeteg más kötelező olvasmány nem gyereknek való. Nincs olyan, akkora élettapasztalata egy tininek, hogy megértse a legtöbbjüket. "


Lebecsülöd a tiniket. Nem mind ostobák és nem mindenki csak a plázázással meg a gyúrással foglalkozik. Én a kis herceget fiatal fejjel is megértettem. Teljesen világos a mondanivalója bárkinek, aki kicsit is tud elvontan gondolkodni. És szerintem ez érvényes a legtöbb műre."


Örülök neki, hogy te gyerekként elvontan tudtál gondolkodni, de ne várjuk már el ezt a többitől is. Nálunk általános iskola második osztályában volt kötelező, és szenvedtünk mindannyian, mert a rajzokon kívül semmi nem volt érdekes benne egy 8 éves gyereknek.

A tiniket meg nem kell nekem bemutatnod, ismerem őket jól, meg azt is, hogy miket csinálnak.

2013. márc. 24. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, ezt nem én írtam, hanem az egyik válaszoló. De én is hasonlóan gondoltam. Nálunk A kis herceg semmikor nem volt kötelező, csak olvasókönyvben voltak részletek, de én magamtól elolvastam. Talán valóban nem 8 évesnek kell lenni hozzá, de túlzásnak tartom, hogy valaki szerint gimisnek, illetve ehhez szerintem a tinikor is sok.
2013. márc. 24. 20:30
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!