Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mért vesszük a kötelezők...

Mért vesszük a kötelezők olvasása alóli kibújást másnak, mint más tantárgyak elmulasztását? Mért oylan egyértelmű, hogy "ezt a könyvet senki nem olvasta el"? Mért vágnak fel rá egyesek, hogy nem olvastak el semmit? Mennyire ciki?

Figyelt kérdés

Hát nem tudtam, hova írjam a kérdést. Tudom, hogy nem etikett (bár valahol az alapműveltség is az), és hogy inkább a tanulmányokhoz tartozik, de ott csupa konkrétan ilyen kérdés van föltéve, ez meg inkább véleményalkotó. Úgy döntöttem, a kultúra és közösség az, ahova tartozik.


Idéznék egy válaszból egy kérdés alól (nem az én kérdésem, és elnézést, ha az illető látja, hogy Rá hivatkozom):

"4-5 könyv volt rajta,pedig nem is humán tagozatosok vagyunk"

A kötelező olvasmányok számáról és címéről szólt a kérdés.

Számomra meglepő, hogy valaki a 4 könyv/év arányt sokallja. Most biztos megkapom, hogy persze, mert én szeretek olvasni, és így is van, de szerintem ennyit el kéne tudni.

Egy másik kérdésnél azt láttam, hogy valaki érdeklődött, kik olvasták el az összes kötelezőt: talán egyetlen válasz érkezett, ha jól emlékszem, aki mindet elolvasta.

Ismerek igazi könyvmolyokat, akik rengeteget olvasnak, csak épp a kötelezőket nem. Mondhatnánk, hogy azért, mert azok unalmasak, vagy mert nehéz a szövegük, de az egyikük például épp a Szigeti Veszedelmet és a Rokonokat olvasta el, és szerintem (és nagyon sokak szerint) az elsőnek nehéz a nyelvezete, a másodikat pedig sokan tartják rettentően unalmasnak. (Nyilván nem mindenki.) Az illető az Odüsszeiát is elolvasta. Tehát nem a nehézségével van baja.

Mért nem tudják emberek elolvasni a kötelező olvasmányokat? Gimiben esetleg megértem, de általánosban még egész aranyosak vannak.

Természetesen nekem nem lesz jobb attól, hogy mások nem olvassák el, és tulajdonképpen nem is érdekem, engem inkább az zavar, hogy az emberek hangoztatják, és büszkék rá, vagy magától értetődőnek tartják, hogy nem olvasták el. Én ha valamit nem ismerek, inkább nem vágok föl rá, csöndben maradok. Miért oylan egyértelmű, hogy az emberek nem teszik meg ezt a feladatot?

Most biztos lesz, akitől megkapom, hogy én egy könyvmoly lehetek, és valóban szeretem a magyart. De a válaszom - megelőlegezve ezt a vitát - az, hogy nekem meg a matek nem megy, és mégis minden alkalommal megcsináltam a matek házit, ha nem sikerült, próbálkoztam, és eljártam tanárhoz, stb. Egy osztálytársam azt mondta egyszer: "mért nem lehet csak azokat elolvasni, amik tetszenek? " Úgy gondolta, hogy a tanár elmondja a tartalmát, vagy ilyesmi, ő meg elolvassa, HA ÚGY GONDOLJA, ESETLEG. Szerintem ez azért bosszantó, mert ennyi erővel én nem tanulom meg a logaritmusokat. sose értettem hozzájuk igazán. És hiába hosszabb dolog átrágni magad egy könyven, mint megcsinálni egy logaritmikus egyenletet: szívesebben olvasok el egy könyvet, mint hogy megcsináljak egy logaritmikus egyenletet ellenőrzéssel addig, amíg meg nem kapom a jó eredményt. Nem túlzok, szó szerint így van, és nem vagyok egyedül. Akkor mi ne tanuljunk matekot, vagy csak ami tetszik? Igen, igen, nagyon hasznos, sokkal gyakorlatiasabb, de a geometriát és az arányosságot meg az egyenleteket leszámítva a büdös életben nem fogom használni a matek legnagyobb részét. Szóval az sem feltétlen hasznosabb.


Mennyire ciki nem elolvasni a kötelezőket szerintetek, Mit gondoltok róla?


2012. júl. 8. 20:43
1 2 3 4
 21/38 A kérdező kommentje:

Amúgy ez is érdekes, nálunk pl. a Kincskereső nem volt kötelező. Se az Abigél, se A kis herceg. Se pl. az Ábel a rengetegben, amit sokan feladnak kötelezőnek.


Egyébként én azt gondolom, érthető, ha vki nem olvassa el a Bűn és bűnhődést. De néha hallom (hallottam, mert már leérettségiztem) osztálytársaimat arról beszélni, hogy X könyvet nem olvasták el, de X könyv csak 70 oldal! Igen, tudom, hogy 70 oldal is lehet szörnyű, és 400 is lehet jó, de azért 70 oldalt, ha szörnyű, akkor is el kéne tudni olvasni!

2012. júl. 9. 22:22
 22/38 anonim ***** válasza:

Én imádok olvasni, de bevallom én sem olvastam el az összes kötelezőt. A kőszívű ember fiai fogott ki rajtam, mert a fele után egyszerűen annyira untam, hogy feladtam, elolvastam a végét és kész. Meg az Odüsszeia-t is kihagytam(azt teljesen) mert egyszerűen nem volt rá időm. (De tényleg nem, versenyre kellett elolvasom hét könyvet, utána pedig a következő kötelezőt, így kimaradt) Viszont voolt olyan kötelező, amit határidőre nem, de utána elolvastam(Azt hiszem a Hamlet).

Azért nem kezelik együtt a matekkal, mert az életben ugyan nem használod a logaritmusokat, de ahhoz hogy később jó egyetemre mehess, majd jó állásod legyen, tehát jól élj, az érettségi egy minimum, amihez viszont kell a logaritmus.(Ha csak az emelthez, akkor visszavonom, de a lényeget remélem érted.) Ugyanakkor a kötelezők nem. Az a rész, ami pedig mégis(Írójuk életrajza, általános munkássága), azt pedig ugyanúgy tanuljuk (és vesszük) mint a matekot.

Érdekes felvetés amit az osztálytársad mondott("Egy osztálytársam azt mondta egyszer: "mért nem lehet csak azokat elolvasni, amik tetszenek? " Úgy gondolta, hogy a tanár elmondja a tartalmát, vagy ilyesmi, ő meg elolvassa, HA ÚGY GONDOLJA, ESETLEG. "), ugyanis nem igazán van igaza. Léteznek ajánlott olvasmányok, vagy ha más nem, akkor a tanárt megkérdezi, mit olvasson és ő lefogadom, hogy mond neki könyvet. A kötelezők meg...vannak. Évente 4-5 könyvet/könyv tartalmát el lehet olvasni.


Azt hiszem kicsit zavarosan írtam, de remélem a lényeg érthető:)

2012. júl. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 A kérdező kommentje:

Igen, érthető, és köszönöm, hogy hozzászóltál.


"Azért nem kezelik együtt a matekkal, mert az életben ugyan nem használod a logaritmusokat, de ahhoz hogy később jó egyetemre mehess, majd jó állásod legyen, tehát jól élj, az érettségi egy minimum, amihez viszont kell a logaritmus.(Ha csak az emelthez, akkor visszavonom, de a lényeget remélem érted.) Ugyanakkor a kötelezők nem."


Ebben nincs igazad. idén érettségiztem. Szerintem nagyon is kellenek, és az írók életrajza még emelt szinten is csak 6 bizonyos embertől szükséges (Petőfi, Arany, József Attila, Babits, Kosztolányi, Ady).

2012. júl. 11. 00:36
 24/38 anonim ***** válasza:

Erről nekem személy szerint az a véleményem, hogy kell valami kötelező lista, amit a tanár is elolvas(máskülönben kérdem én,hogy tudná oktatni?),és egységes.


Más kérdés az, hogy ennek nem csupán Szophoklésztől Mikszáthon át Eszterházy Péterig kellene vezetnie, hanem bizony igenis kellene maiakat(Szurovecz Kitti,Benina,Leiner Laura,stb.) is tartalmaznia.


Megfelelően súlyozva persze.S mivel a maiak közt nincs ilyen kiegyensúlyozott,egységesen elfogadott értékítélet, hogy mondjuk Szurovecz Kitti és Benina tök jó, Leiner Laura pedig szar, ezért én őket csak tartalmilag tanítanám, az értékelést pedig tegye meg a diák, s ha az indokolható, és nyelvileg összeszedett és elfogadható,akkor akár 5-öst is kaphatna.

Mivel ez hatalmas anyagmennyiség,

2012. júl. 13. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
szóval mivel ez hatalmas mennyiség, a klasszikus kultúrából én továbbra is elolvastatnám a fontosabbakat(persze azért ebből is húznék), de a maiakból hagynám, hogy a diák válasszon és tanítanék egy kis Beninát, egy kis Szurovecz Kittit, egy kis B.m. Grapest, egy kis Leiner Laurát... aztán feleléskor,dolgozatíráskor ezek a maiak közül azt kérném a diáktól, hogy azt fejtse ki értelmesen, logikusan, amelyiktől ő olvasott...
2012. júl. 13. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 A kérdező kommentje:

"Erről nekem személy szerint az a véleményem, hogy kell valami kötelező lista, amit a tanár is elolvas(máskülönben kérdem én,hogy tudná oktatni?),és egységes. "


Hát biztos van tanár, aki nem olvassa el. Az én tanárom nem csak olvasta, minden alkalommal újraolvasta őket, mikor tanította.

Az új olvasmányokkal kapcsolatban igazad van. Észrevételem szerint újakat, ma élő írókat maximum a kicsikkel olvastatnak. A mai irodalomból inkább Az emlékek őre, a Számláld meg a csillagokat, Jacqueline Wilson-könyvek játszanak. Na meg a Sorstalanság meg az Iskola a határon, de ezek már inkább klasszikusok, és ahogy én tudom, a véleményeket is megosztják.

2012. júl. 13. 13:04
 27/38 A kérdező kommentje:
Ja, meg Varró Dániel.
2012. júl. 13. 13:06
 28/38 anonim ***** válasza:

Most ez nem tartozik a kérdéshez, de tényleg van már Jacqueline Wilson kötelezőként? De jó!

(Már válaszoltam egyszer)

2012. júl. 13. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 A kérdező kommentje:
Nem országosan kötelező, de általánosban nekünk feladta a tanárnő a Kofferes kislányt.
2012. júl. 13. 19:20
 30/38 anonim ***** válasza:

Én a saját példámból azt mondhatom, hogy azért nem olvastam el őket, mert baromi hosszúk, és unalmasak voltak. Míg fizikából pár óra alatt a profizmusig lehet tanulni, és begyakorolni dolgokat, addig egy többszáz oldalas kötelezőt elolvasni, és végig figyelni rá, irreálisan nagy tehernek tűnt. Mindezt úgy, hogy nem számítottam rossz tanulónak. 4,5 alatt ritkán volt átlagom még egyetemen is, mégis így történt.

A verseket is gyűlöltem akkoriban, mert a többség nem érdekelt, unalmas volt, és belemagyaráztak mindenféle, általam butaságnak tartott dolgot. Akkor szerettem meg nagyon a verseket, amikor később úgy éreztem róluk, hogy az én gondolatomat fejezik ki, hogy azt érzem, a költő hozzám hasonló érzésekről ír... és nagyon sokat nyomott a latba, hogy profi előadásban, jól hangsúlyozva hallgattam őket. Megesik, hogy mp3-ban zene helyett vers szól, mert így tetszik.

Reformálni szerintem is lehetne ezt, de sok mást is. :)

2012. júl. 20. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!