Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mért vesszük a kötelezők...

Mért vesszük a kötelezők olvasása alóli kibújást másnak, mint más tantárgyak elmulasztását? Mért oylan egyértelmű, hogy "ezt a könyvet senki nem olvasta el"? Mért vágnak fel rá egyesek, hogy nem olvastak el semmit? Mennyire ciki?

Figyelt kérdés

Hát nem tudtam, hova írjam a kérdést. Tudom, hogy nem etikett (bár valahol az alapműveltség is az), és hogy inkább a tanulmányokhoz tartozik, de ott csupa konkrétan ilyen kérdés van föltéve, ez meg inkább véleményalkotó. Úgy döntöttem, a kultúra és közösség az, ahova tartozik.


Idéznék egy válaszból egy kérdés alól (nem az én kérdésem, és elnézést, ha az illető látja, hogy Rá hivatkozom):

"4-5 könyv volt rajta,pedig nem is humán tagozatosok vagyunk"

A kötelező olvasmányok számáról és címéről szólt a kérdés.

Számomra meglepő, hogy valaki a 4 könyv/év arányt sokallja. Most biztos megkapom, hogy persze, mert én szeretek olvasni, és így is van, de szerintem ennyit el kéne tudni.

Egy másik kérdésnél azt láttam, hogy valaki érdeklődött, kik olvasták el az összes kötelezőt: talán egyetlen válasz érkezett, ha jól emlékszem, aki mindet elolvasta.

Ismerek igazi könyvmolyokat, akik rengeteget olvasnak, csak épp a kötelezőket nem. Mondhatnánk, hogy azért, mert azok unalmasak, vagy mert nehéz a szövegük, de az egyikük például épp a Szigeti Veszedelmet és a Rokonokat olvasta el, és szerintem (és nagyon sokak szerint) az elsőnek nehéz a nyelvezete, a másodikat pedig sokan tartják rettentően unalmasnak. (Nyilván nem mindenki.) Az illető az Odüsszeiát is elolvasta. Tehát nem a nehézségével van baja.

Mért nem tudják emberek elolvasni a kötelező olvasmányokat? Gimiben esetleg megértem, de általánosban még egész aranyosak vannak.

Természetesen nekem nem lesz jobb attól, hogy mások nem olvassák el, és tulajdonképpen nem is érdekem, engem inkább az zavar, hogy az emberek hangoztatják, és büszkék rá, vagy magától értetődőnek tartják, hogy nem olvasták el. Én ha valamit nem ismerek, inkább nem vágok föl rá, csöndben maradok. Miért oylan egyértelmű, hogy az emberek nem teszik meg ezt a feladatot?

Most biztos lesz, akitől megkapom, hogy én egy könyvmoly lehetek, és valóban szeretem a magyart. De a válaszom - megelőlegezve ezt a vitát - az, hogy nekem meg a matek nem megy, és mégis minden alkalommal megcsináltam a matek házit, ha nem sikerült, próbálkoztam, és eljártam tanárhoz, stb. Egy osztálytársam azt mondta egyszer: "mért nem lehet csak azokat elolvasni, amik tetszenek? " Úgy gondolta, hogy a tanár elmondja a tartalmát, vagy ilyesmi, ő meg elolvassa, HA ÚGY GONDOLJA, ESETLEG. Szerintem ez azért bosszantó, mert ennyi erővel én nem tanulom meg a logaritmusokat. sose értettem hozzájuk igazán. És hiába hosszabb dolog átrágni magad egy könyven, mint megcsinálni egy logaritmikus egyenletet: szívesebben olvasok el egy könyvet, mint hogy megcsináljak egy logaritmikus egyenletet ellenőrzéssel addig, amíg meg nem kapom a jó eredményt. Nem túlzok, szó szerint így van, és nem vagyok egyedül. Akkor mi ne tanuljunk matekot, vagy csak ami tetszik? Igen, igen, nagyon hasznos, sokkal gyakorlatiasabb, de a geometriát és az arányosságot meg az egyenleteket leszámítva a büdös életben nem fogom használni a matek legnagyobb részét. Szóval az sem feltétlen hasznosabb.


Mennyire ciki nem elolvasni a kötelezőket szerintetek, Mit gondoltok róla?


2012. júl. 8. 20:43
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:

Én mindig szerettem olvasni, de volt néhány kötelező, amit nem olvastam el, hiába írták elő a suliban. Egész egyszerűen azért, mert nem kötöttek le. Ezek voltak: a Szigeti veszedelem és az Odüsszeia. Még most, felnőtt fejjel sem bírnám végigrágni magam rajtuk. Hát még kamasz fejjel.

Ahogy fentebb is írták, meg kéne reformálni ezt az egész magyar irodalmi kánont / vagyis azt, hogy évtizedek óta nagyjából ugyanazok a kötelező olvasmányok vannak a listán /. Sokkal nem vagy csak igen nehezen tud a gyerek azonosulni, pl. a nehéz nyelvezet és a rég letűnt korszakok távolisága, életfelfogása miatt. Persze nem azt mondom, hogy ezeket egyáltalán ne ismerjék, de frissíteni kéne az kötelező-állományt és legfeljebb ajánlani ezeket.

2012. júl. 8. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:

"A kőszívű ember fiai vagy az Akis herceg, és még rengeteg más kötelező olvasmány nem gyereknek való. Nincs olyan, akkora élettapasztalata egy tininek, hogy megértse a legtöbbjüket. "



Lebecsülöd a tiniket. Nem mind ostobák és nem mindenki csak a plázázással meg a gyúrással foglalkozik. Én a kis herceget fiatal fejjel is megértettem. Teljesen világos a mondanivalója bárkinek, aki kicsit is tud elvontan gondolkodni. És szerintem ez érvényes a legtöbb műre.



A kérdésre a válasz: szerintem egyrészt ami kötelező, az "büdös". Nyűgnek tekintjük, elvégzendő feladatnak. Ráadásul valóban igaz, hogy a kötelezők sokszor távol állnak nyelvezetükben a fiatalság igényeitől. Engem pl. a Csongor és Tünde vagy az Iliász olvasása nem tud lekötni. Másrészt a mostani nemzedék már nem olyan olvasós. Ingergazdag világban élünk, a képernyők sokkal intenzívebb élményt kínálnak, mint a könyv, legalábbis ez a látszat.


Hozzátennék még annyit, hogy az a baj a kötelezőkkel, hogy az ember nem tudja, mit érdemes elolvasni és mit nem.

Ez a kérdés is olyan, hogy megláttam egy nagy hasáb szöveget, és sokaknak az jut eszébe, hogy "hú ezt én nem fogom végigolvasni." Volt olyan könyv, amibe kár volt belekezdenem, mert unalmas volt és érthetetlen. A mai napig nem értettem meg, mi a mondanivalója E.T.A. Hoffman az Arany virágcserép című könyvének vagy a Csongor és Tündének. Zűrzavaros és érthetetlen. Viszont más kötelezők nagyon nagy élményt adtak, pl. az Ember tragédiája, az Arany ember, az Egri csillagok. Vagy ott van az egyik kedvencem, a Vadkacsa Ibsentől, amitől szinte libabőrös lettem, annyira átéreztem a helyzetet, a mondanivalót. Ugyanez elmondható Örkény Tóték-járól, pontosabban annak filmváltozatáról. Rögtön felfedeztem benne a mögöttes tartalmat, szinte tapinthatónak éreztem a kapcsolatot az őrnagy és Hitler között. Egyébként itt jegyezném meg, hogy szerintem sok filmet is kötelezővé kéne tenni, pl. a Hullámot.

2012. júl. 8. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
100%

Ha már így szóba jött A kis herceg, nekünk az volt az ELSŐ kötelező olvasmányunk, rögtön negyedikben. Az szerintem kicsit erős. Ahhoz, hogy meseként tekintsünk rá, már túl idősek voltunk, de ahhoz, hogy a lényegét, a mondanivalóját értsük, még nagyon is gyerekek voltunk 9-10 évesen.


Amúgy én általánosban mindegyikbe belekezdtem, csak nem mindnek jutottam a végére. Ilyenek voltak, mint Az aranyember, ez pl. ötödikben volt kötelező, tipikusan olyan könyv, aminek nem jutottam a végére, és most, 25 évesen sem érzek kedvet hozzá, hogy elolvassam. Pedig amúgy rengeteget olvasok, és már gyerekkoromban is szerettem olvasni. De sem Jókai nyelvezete, stílusa, sem a kor, amiben a regény játszódik, sem a szereplők nem álltak hozzám közel.

Hasonlóan voltam az Egri csillagokkal is, engem egyszerűen nem tudott lekötni az a könyv.

Amit kiolvastam, az a Kincskereső kisködmön volt, na az tetszett. Hiába, hogy nem manapság játszódik, de mégis, egy gyerek volt benne a főhős, az ő szemén keresztül láttuk a dolgokat, ezt mindjárt közelebb tudtam magamhoz érezni, mint egy Timár Mihályt :)


Középiskolából már nem sok kötelezőt tudnék megemlíteni, mert össze-vissza jártam különböző iskolákba, meg nem is mindig különült el nekem, hogy mi a kötelező olvasmány, és mi az órán feldolgozott mű, de talán az Antigoné kötelező volt. Bevallom, azt ki sem nyitottam. A szöveggyűjteményben volt belőle részlet, nekem ennyi elég is volt úgy 14 évesen :)

Amire még emlékszem, az a Candide volt. Hát azt elkezdtem, csak kissé későn, de abban meg mik voltak... Nem arról van szó, olvastam már felnőtt fejjel meghökkentőbb dolgokat, de tiniként ez nekem sok volt.


Én tényleg azt nem értem, hogy miért nem lehet legalább az általános iskolásokkal olyanokat olvastatni, amik az ő korosztályukról és az ő korosztályuknak szólnak. Mondom, hát nálunk egy ilyen volt, a Kincskereső.

Ha rajtam múlna, a 4-7 osztályos gyerekekkel elsősorban a régi pöttyös és csíkos könyveket olvastatnám, meg hasonló ifjúsági regényeket. Ezek nem irreálisan hosszúak, a megfogalmazás igényes, de mégsem túlcifrázott, és még ha valamivel régebben is játszódnak, nem annyira idegenek egy mai gyerek számára (viszont mindenképp elgondolkodtató, hogy volt élet az internet előtt is :)) és általában van bennük némi tanulság is.

Na mondjuk arra még nem jöttem rá, hogy lehetne elérni, hogy a gyerekek tényleg elolvassák a könyveket, és ne a neten keressék meg a tartalmát.

2012. júl. 8. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a 12-es válaszoló utolsó gondolata nekem is eszembe jutott már. Miért nincsenek kötelező filmek is? Van már a filmművészetnek is annyi remeke, amit "illik" ismerni, ezek miért nem épültek még bele az oktatásba? Jó, tudom, vannak filmvetítések az iskolákban, de amennyire én tudom, a tankönyvek (még) nem foglalkoznak filmekkel, pedig a filmművészetnek szerintem simán járna annyi hely a tantervben, mint mondjuk az ének-zenének, vagy akár az irodalomnak.
2012. júl. 8. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
100%
Nekem anno érettségi előtti nyári szünetben volt kb 6 kötelező, amit abban szünetben el is olvastam, annak ellenére, hogy nagy részük elég unalmas volt és nehéz nyelvezetű. Aztán jött az iskola, és kiderült, hogy 32 fős osztályból én voltam az egyetlen, aki mindet elolvasta. A magyar tanárom viszont elköltözött, új jött a helyére és abból a 6-ból egyiket se kérte:) Viszont nem bánom, mert fontos számomra műveltség. Szerintem az a ciki, aki szerint ciki elolvasni őket. De hát az legyen az ő bajuk, engem nem érdekelnek, én elolvastam és kész. Most például Lemet olvasok, és utána fogom elkezdeni a Katedrálist. Amúgy gépészmérnöknek tanulok, szóval a logaritmus is ismerős dolog :D 22/F
2012. júl. 9. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 rejtőke válasza:

Utolsó válaszoló: a Katedrálist csak ajánlani tudom.

Itt sokan felhozták a kincskereső Kisködmönt, hogy az milyen jó volt, meg, hogy az volt az egyetlen, ami tetszett nekik. Hát, nekem az nagyon nem tetszett. Én is valamikor 3-4-ben olvastam, nem is emlékszem már rá nagyon, de az megmaradt, hogy nem volt jó.

Egyetlen kötelező könyv volt, amit (még) nem olvastam el (mert lehet, hogy megkésve bár, de elolvasom), A Kőszívű Ember fiait. Neki sem kezdtem, ki se nyitottam. nem is tudom, miért nem. A többit 5 éven át mindig elolvastam, és nem azért, mert kötelező volt, hanem mert imádok olvasni, és ezek (Arany ember, Vuk, Abigél, Egri csillagok stb.) hozzá tartoznak az általános műveltséghez. A tavaly nyárra feladott kötelezők között volt az Abigél, a Gyilkosság Mezopotámiában, és az Egypercesek. nagyon örültem neki, mert ezeket majdnem minden osztálytársam elolvasta. Ellentétben a Kőszívűvel.

Én nem szeretem Jókait, de a 18 éves barátnőm falja őket. Ő már megért hozzá, már a nyelvezete, a hosszú leíró részek sem zavarják. Idén volt kötelező a Légy jó mindhalálig, olvasónaplót is kellett csinálni belőle, megadott szempontok alapján. Én becsülettel elolvastam, de nem értettem, hogy miről szól. Aztán a tanárnő által feltett kérdések kezdtek rávezetni, hogy mit KÉNE gondolnom, miután elolvastam. De én egyáltalán nem arra gondoltam. nekem teljesen más jött le belőle. Az olvasónaplóba leírtam a saját véleményemet, ami szöges ellentétben volt a kérdés által sugallt megfelelő válasszal. De a tanárnőm rugalmas volt, így 5-ös lett. Hát, van ez így. De lehet, hogy ha majd 10 év múlva újraolvasom, akkor nekem is az fog lejönni belőle, mint a tanárnőnek.

A kérdésre válaszolva: Szerintem ciki, ha nem olvasod el a kötelezőket, és nem azért,mert fúj, kötelező, hanem mert egy könyvbe nem fogsz belepusztulni.

Egyik ismerősöm viccesen kérdezte a társaságtól, hogy ki az a stréber, aki elolvasta idén a kötelezőket. Én mondtam, hogy én elolvastam. Erre ő elvörösödött, és lesütötte a szemét. Én meg büszke voltam magamra. :)

15L

2012. júl. 9. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
"Abigél, a Gyilkosság Mezopotámiában, és az Egypercesek" Nemár, hogy nektek ilyen jókat adtak fel... Áhh, tudtam én, hogy tíz évvel később kellett volna születnem, vagy másik iskolába kellett volna járnom, vagy én nem tudom, mi az oka, de velünk ezeket sosem olvastatták, ezeket mind magamtól olvastam el.
2012. júl. 9. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
100%
Voltak kötelező olvasmányok, amik nagyon tetszettek például az Abigél, vagy Voltaire Candide-ja, Moliere Tartuffe-je, sőt ez utóbbit annyira élveztem, hogy csak úgy a saját szórakozásomra elolvastam a Fösvényt is. De pl a Bánk bánt, a Rómeó és Júliát halálra untam, nem tetszett egyik se, a Bánk bánt végig se bírtam olvasni, pedig nagyon igyekeztem. Szerintem a sok "alapmű" erőltetése helyett inkább magát az olvasást kéne megszerettetni a diákokkal.
2012. júl. 9. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 A kérdező kommentje:

"Lebecsülöd a tiniket. Nem mind ostobák és nem mindenki csak a plázázással meg a gyúrással foglalkozik. Én a kis herceget fiatal fejjel is megértettem. Teljesen világos a mondanivalója bárkinek, aki kicsit is tud elvontan gondolkodni. És szerintem ez érvényes a legtöbb műre. "


Ezzel egyetértek.

2012. júl. 9. 22:13
 20/38 A kérdező kommentje:

"Amúgy én általánosban mindegyikbe belekezdtem, csak nem mindnek jutottam a végére."


Ez helyes. De mit lehet azokkal kezdeni, akik bele se néznek, hogy tudnak-e vele azonosulni. hanem mondjuk elhiszik az idősebbeknek. Én sem értek egyet mindenkivel, pl. nekem tetszett a Szigeti veszedelem, és nem szerettem az Egri csillagokat. Ha hinnék annak a válaszolónak, aki ezzel fordítva volt, sose tudnám meg, hogy nálam fordítva van. De sokan meg se nézik, nekik mi tetszik, hanem elítélik, de ki se nyitják.

2012. júl. 9. 22:20
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!