Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mért vesszük a kötelezők...

Mért vesszük a kötelezők olvasása alóli kibújást másnak, mint más tantárgyak elmulasztását? Mért oylan egyértelmű, hogy "ezt a könyvet senki nem olvasta el"? Mért vágnak fel rá egyesek, hogy nem olvastak el semmit? Mennyire ciki?

Figyelt kérdés

Hát nem tudtam, hova írjam a kérdést. Tudom, hogy nem etikett (bár valahol az alapműveltség is az), és hogy inkább a tanulmányokhoz tartozik, de ott csupa konkrétan ilyen kérdés van föltéve, ez meg inkább véleményalkotó. Úgy döntöttem, a kultúra és közösség az, ahova tartozik.


Idéznék egy válaszból egy kérdés alól (nem az én kérdésem, és elnézést, ha az illető látja, hogy Rá hivatkozom):

"4-5 könyv volt rajta,pedig nem is humán tagozatosok vagyunk"

A kötelező olvasmányok számáról és címéről szólt a kérdés.

Számomra meglepő, hogy valaki a 4 könyv/év arányt sokallja. Most biztos megkapom, hogy persze, mert én szeretek olvasni, és így is van, de szerintem ennyit el kéne tudni.

Egy másik kérdésnél azt láttam, hogy valaki érdeklődött, kik olvasták el az összes kötelezőt: talán egyetlen válasz érkezett, ha jól emlékszem, aki mindet elolvasta.

Ismerek igazi könyvmolyokat, akik rengeteget olvasnak, csak épp a kötelezőket nem. Mondhatnánk, hogy azért, mert azok unalmasak, vagy mert nehéz a szövegük, de az egyikük például épp a Szigeti Veszedelmet és a Rokonokat olvasta el, és szerintem (és nagyon sokak szerint) az elsőnek nehéz a nyelvezete, a másodikat pedig sokan tartják rettentően unalmasnak. (Nyilván nem mindenki.) Az illető az Odüsszeiát is elolvasta. Tehát nem a nehézségével van baja.

Mért nem tudják emberek elolvasni a kötelező olvasmányokat? Gimiben esetleg megértem, de általánosban még egész aranyosak vannak.

Természetesen nekem nem lesz jobb attól, hogy mások nem olvassák el, és tulajdonképpen nem is érdekem, engem inkább az zavar, hogy az emberek hangoztatják, és büszkék rá, vagy magától értetődőnek tartják, hogy nem olvasták el. Én ha valamit nem ismerek, inkább nem vágok föl rá, csöndben maradok. Miért oylan egyértelmű, hogy az emberek nem teszik meg ezt a feladatot?

Most biztos lesz, akitől megkapom, hogy én egy könyvmoly lehetek, és valóban szeretem a magyart. De a válaszom - megelőlegezve ezt a vitát - az, hogy nekem meg a matek nem megy, és mégis minden alkalommal megcsináltam a matek házit, ha nem sikerült, próbálkoztam, és eljártam tanárhoz, stb. Egy osztálytársam azt mondta egyszer: "mért nem lehet csak azokat elolvasni, amik tetszenek? " Úgy gondolta, hogy a tanár elmondja a tartalmát, vagy ilyesmi, ő meg elolvassa, HA ÚGY GONDOLJA, ESETLEG. Szerintem ez azért bosszantó, mert ennyi erővel én nem tanulom meg a logaritmusokat. sose értettem hozzájuk igazán. És hiába hosszabb dolog átrágni magad egy könyven, mint megcsinálni egy logaritmikus egyenletet: szívesebben olvasok el egy könyvet, mint hogy megcsináljak egy logaritmikus egyenletet ellenőrzéssel addig, amíg meg nem kapom a jó eredményt. Nem túlzok, szó szerint így van, és nem vagyok egyedül. Akkor mi ne tanuljunk matekot, vagy csak ami tetszik? Igen, igen, nagyon hasznos, sokkal gyakorlatiasabb, de a geometriát és az arányosságot meg az egyenleteket leszámítva a büdös életben nem fogom használni a matek legnagyobb részét. Szóval az sem feltétlen hasznosabb.


Mennyire ciki nem elolvasni a kötelezőket szerintetek, Mit gondoltok róla?


2012. júl. 8. 20:43
1 2 3 4
 1/38 A kérdező kommentje:
*Nem lesz jobb attól, hogy mások ELOLVASSÁK. Bocsánat.
2012. júl. 8. 20:46
 2/38 anonim ***** válasza:
85%

Én sok kötelezőt felnőttként olvastam el,és azt gondolom,hogy nagy részük nem is annak a korosztálynak íródott,akikre ráerőltetik.Főleg középiskolában.

Én azokkal értek egyet,akik meg szeretnék reformálni a kötelező olvasmányok listáját,mert szerintem az olvasóvá nevelés a cél,nem pedig az,hogy valaki egy-két könyvön muszájból átrágja magát.

A kérdésedre válaszolva:nem tartom cikinek,ha valaki nem olvas kötelező olvasmányokat,ha a napi aktualitásokhoz érdemben hozzá tud szólni.

2012. júl. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
96%
Nekem az ismeretségi körömben van olyan MAGYARTANÁR, aki összesen 2 db kötelezőt olvasott el. Ő azt vallja, hogy attól nem fog senki jobban olvasni, nem lesz okosabb, hogy kényszerből el kell olvasnia valamilyen könyvet. Valahol egyet tudok vele érteni. Olvasson a nyáron olyan könyvet a gyermek, ami számára érdekes. Szerintem senki nem attól vált könyvmollyá, hogy neki kötelezőt kellett olvasni. Szeretek én is olvasni, azonban ha azt mondanák, hogy ezt EL KELL olvasnom, akkor valószínűleg nem állnék neki.
2012. júl. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
Ha valami kötelező, abban benne van, hogy egyáltalán nem élvezi az ember. Namost innentől fogva a világ legtermészetesebb dolga, hogy igyekszik elsumákolni. Ha nagyon hibáztatni akarsz valakit, akkor lehet az oktatási rendszert, hiszen ha normális lenne a tanterv, normálisan megfizetnék a tanárokat, akkor nekik is érdekük lenne dolgozni, kedvet csinálni az olvasáshoz. Én pl bátran kijelentem neked, hogy mindíg is csak azokat a tárgyakat tanultam csak, ahol jó volt a tanár. És azt kell megérteni, hogy nincs olyan, hogy kötelező és el van intézve, mert a gyerek nem fogja megcsinálni, hiszen mért is? Megcsinálja kap egy mihaszna ötöst, abban semmi jutalom nincs. Az, hogy majdan okos lesz? Ki a halált izgat akkor? Mivan ha nem csinálja meg? kap egy rossz jegyet, majd kijavítja, ez megint nevetséges büntetésnek. jobbat mondok, gondolj már bele hoyg nevelsz egy kutyát: Jó voltál, jutalomfalat, ott helyben, rossz volt, bünetetés, ott helyben. Nem jegyecskék meg üres fenyegetések, aztán ráhagyja a tanár is a dolgot. most akkor mitől is várod el, hogy elolvassa valaki a kötelezőt?!
2012. júl. 8. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 A kérdező kommentje:

"Nekem az ismeretségi körömben van olyan MAGYARTANÁR, aki összesen 2 db kötelezőt olvasott el. Ő azt vallja, hogy attól nem fog senki jobban olvasni, nem lesz okosabb, hogy kényszerből el kell olvasnia valamilyen könyvet. "


Igen ez jogos, de tudod, hány oylan dolog van a suliban, amitől nem lettem okosabb? Valóban meg kellene ezeket reformálni,d e akkor a többi tantárggyal is tegyék ezt.

2012. júl. 8. 21:21
 6/38 A kérdező kommentje:

"Ha valami kötelező, abban benne van, hogy egyáltalán nem élvezi az ember. "


Persze, de én egég csomót élveztem. Meg azért az alsós olvasmányok még elég regényesek, élvezhetőek, és van, aki azokat se olvassa el.



"gondolj már bele hoyg nevelsz egy kutyát: Jó voltál, jutalomfalat, ott helyben, rossz volt, bünetetés, ott helyben. Nem jegyecskék meg üres fenyegetések, aztán ráhagyja a tanár is a dolgot."


Ha a tanár ráhagyja, az a tanár hibája, ahova én jártam, ott nem hagyták ránk, ez is függ a tanártól. A,úgy a feltevés jogos, de mégis mit adnál egy gyereknek, ami hasonlóan fontos számára, mint a kutyának a jutalomfalat?

És én az exponenciális függvényért mért nem kaptam jutalomfalatot?

2012. júl. 8. 21:25
 7/38 A kérdező kommentje:
De mindenki válaszát tiszteletben tartom, győzzetek meg. Várok még válaszokat.
2012. júl. 8. 21:25
 8/38 anonim ***** válasza:
100%

A kőszívű ember fiai vagy az Akis herceg, és még rengeteg más kötelező olvasmány nem gyereknek való. Nincs olyan, akkora élettapasztalata egy tininek, hogy megértse a legtöbbjüket.

Persze, hogy nem is fogja lekötni az átlagos diákot.

2012. júl. 8. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
*A kis herceg
2012. júl. 8. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 A kérdező kommentje:
Nálunk A kis herceg nem volt kötelező, én saját indíttatásból olvastam, 2x, egyszer sem voltam túl idős. Egyik alkalommal egészen kicsi voltam, a másik alkalommal ilyen 12 éves. És azt hiszem, teljesen megértettem.
2012. júl. 8. 22:01
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!