Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » "Ugye nem baj ha tegezlek? "...

"Ugye nem baj ha tegezlek? " Titeket is zavar?

Figyelt kérdés

27 éves nő vagyok és ma történt: elmentem megnézni egy lehetséges albérletet, amit anyám egyik ismerőse -igazából vendége. Anyám kocsmárosné.- hirdetett meg. Életemben nem láttam még az embert. Odamentem, becsöngettem, bemutatkoztam, ő is, ő 62 éves. Jónapot jöjjön be stb stb. ment a diskurzus, aztán elemébe jött és felkiáltott "úgye nem baj ha tegezlek?" És akkor éreztem h felmegy a pumpa, gondoltam egyből persze bzdmeg tegezzél. De akkor énis. Jó? Persze csak udvariasan rábólintottam végül. Nem tetszett a dolog, mert: nem a nagypapim es nem is a szomszed bacsi gyerkkoromból, tehat nem ismer. -azoknak csókolom, hogyteszik mint tetszik ez természetes.- Akkor meg minek tegez?

A másik, hogy olyan labdát dob fel amire -lévén lakást szerettem volna nézni/kivenni- nem mondhatom mereven hogy NEM -vagy igen?? de akkor meg milyen lenne a beszélgetés eztán, járna e úgy be a kocsmába stb. Vissza meg hogy kérdeznék erre pl : "jó de akkor kölcsönösen tegeződünk? Nem volt olyan.


Szóval. Szerintetek jogosan méltatlankodom?

Normális ez így hogy én megadom neki a tiszteletet mert mégis csak egy idős ember, de az idős emberek meg általában leszarják hogy egy fiatal felnőtt nővel beszélnek?


2012. jan. 5. 20:50
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
100%

Én idősebb vagyok,mint a bácsi,ahhoz az illemszabályhoz tartom magamat,amit még fiatalkoromban tanultam.

Eszerint a velem egykorú ismeretleneket sem tegezem le,és tőle sem tűröm el.

Ha egy idősebb letegezi a számára ismeretlen,felnőttkorú nőt vagy férfit,azzal automatikusan jogot ad neki a visszategezésre. Ebben az esetben a fiatalnak illik megköszönni a megtiszteltetést,és visszategezni az idősebbet,megkérdezve,hogy hogyan szólítsa. Pl. Mariska néni,Pista bácsi, stb.

Kivétel ha nagyon idős tegez le egy nagyon fiatalt,de ez sem illik igazán.

Én pl. nem tegezem a gyerekeim osztálytársai közül azokat,akik nem jártak hozzánk,nem tartunk velük kapcsolatot,csak néha találkozunk.

Neked is jogod lett volna visszategezni a bácsit. Elég bunkó módon viselkedett.

2012. jan. 5. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:

21:00-snak:


igen. Ez legyen a legnagyobb bajom az életben. Téged is nyilván szoktak bosszúságok érni az életben embertársaid felől, de amikor épp zavar valami akkor kívánom h az legyen a legnagyobb gondod az életben. :)

2012. jan. 5. 21:14
 13/30 anonim ***** válasza:
90%
21:02-es: a nevelési módszeredet kötelező tananyaggá tenném. Le a kalappal előtted és a fiad előtt, igen ritka ez a hozzáállás manapság!
2012. jan. 5. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
86%
Az előzőeknek: " A nem baj,hogy tegezlek" szöveg nem felajánlása a visszategezésnek. Továbbra is az a véleményem,hogy ez sértő.
2012. jan. 5. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
96%

Én sem igen szeretem, ha csak elém hullik valaki az első fáról, és nekiáll tegezni, ő legalább felajánlotta, még ha nem is túl kulturált módon. Ennél már csak az rosszabb, amikor minden felvezetés nélkül kezd el valaki tegeződni, vagy még inkább bizalmaskodni.


# 3

Attól még nem leszel vénasszony, hogy magáznak. Ez egy kölcsönös tiszteletet mutató forma.

2012. jan. 5. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 A kérdező kommentje:

gyakori válasz 2:

igen én is így gondolom. Fontosak lennének az ehhez hasonló gesztusok, mert elhelyezik az embereket egymáshoz képest a társadalomban! És nem alá fölé rendeltségről beszélek, hanem az illemről. Mit illik mi az érték. Hogyan viszonyuljunk egymáshoz.

2012. jan. 5. 21:32
 17/30 A kérdező kommentje:

21:11-es:


nagyon sok embernek van problémája ezzel!... és sokan nem is érzik hogy nem úgy kéne.

2012. jan. 5. 21:33
 18/30 anonim ***** válasza:
100%
10-es. Nem az idősebb ajánlja fel a tegeződést, hanem a nő.
2012. jan. 6. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
26%

Szerintem tegezni kényelmes, barátibb hangvételű. Nem értem miért vannak ennyien oda a formális magázódásért. Alig van olyan nyelv, ahol használják, nálunk meg 27 évesek kikérik maguknak a magázódást. Nevetséges, ahogy a felháborodás is. Egy idősebb ember bármikor felajánlhatja a tegeződést, ehhez joga van és ez egy baráti gesztus. Ilyenkor természetesen visszategezheted még akkor is, ha ő nem úgy ajánlotta fel, hogy kölcsönösen.

Tárgyalási szituációban a tegeződés felajánlása egy szimpátiát sugárzó gesztus, ösztönösen nem ajánljuk fel, ha a másik unszimpatikus. Ha még ezt is képtelen vagy felfogni és értékelni hát csak gratulálni tudok.

2012. jan. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 A kérdező kommentje:
19-es mért kell ehhez "hát csak gratulálni"? "hát csak" nem vagy képes szimplán válaszolni? hát csak ha nem érted a kérdés lényegét akkor olvasd át még egyszer. Vagy ha tényleg érdekel akkor addig, amíg meg lesz a készséged a gondolat mögé látni.
2012. jan. 6. 11:04
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!