Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha rajtad állna, akkor eltöröl...

Ha rajtad állna, akkor eltörölnéd a magázódást vagy nem? Miért?

Figyelt kérdés
2010. nov. 16. 23:38
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
47%
Igen. Mert sokkal fesztelenebbul lehetne beszelgetni barmelyik felnottel...,igy meg nem mert megsertodik az egyik a "tetszik"-ezes miatt,a masik meg a "magazas" miatt,a harmadik meg az "onozes" miatt...szerintem idegesito..
2010. nov. 16. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
78%

Szó sem lehet róla! Inkább örüljünk neki, hogy a magyar nyelv ilyen szépen különbséget tud tenni az egyes társadalmi viszonyok között! A tegezést hagyjuk meg a románoknak.


A kisgyerek mindenkit tegez. Miért kéne megragadni azon a szinten?


Amikor korábban magázódó emberek összetegeződnek, az jelent egyfajta fokmérőt is a kapcsolatban. Egy apró szertartás, amivel kifejezhetjük, hogy a másikat tartjuk annyira, hogy egyel "közelebb engedjük".


A legtöbben nem is tudják a tiszteletüket tegezve kifejezni. Elég csak az internetes kommunikációra vetni egy pillantást... (ok, itt kiegészül az anonimitással is)


Vannak helyzetek, amikor igenis meg kell tartani a "három lépés távolságot", ez tegezve végtelen hülyén néz ki. Nem lehet mindent ellazázni.


Magázva is el lehet küldeni bárkit a dühös durva anyjába.


Mivel adna többet a sima tegezés? Rengeteg finom árnyalattól esnénk el - bár azoknál, akiknek az "ejj de durván laza vagyok és ez látszik is rajtam" az élete, azt nem érdeklik ilyen finomságok.


Van persze egy átmeneti kor, amikor gondot jelent, hogy kit tegezzen az ember és kit magázzon, de ezt mindenki kinövi.

2010. nov. 17. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim válasza:
85%
Szerintem ezt majd a gyakorlat eldönti. Nem holnap. De egyre inkább a tegeződés irányába mozdult ez el. Nyelvileg a magyarban is jól ki lehet tegeződve is fejezni a 3 lépés távolságot is, ha szükséges.
2010. nov. 17. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
92%
Biztosan nem törölném el! Pl. angolban is tévhit, hogy csak tegezés létezik, mert valójában csak magázás! (Régen volt mind a kettő, de a tegeződés kiveszett.)
2010. nov. 17. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
79%

Nem törölném el.Valamiért nem esne jól ha 12 éves szomszéd gyerek letegezne helyből...Ha azt akarom,hogy tegezzenek akkor úgyis megkérem az illetőt.Nem beszélve arról,hogy engem személy szerint zavar,hogy közel 40 évesen ha bemegyek egy üzletbe 17-18 éves lányok oda libbennek egy

"cső ,segítsek?kell valami neked?" szöveggel.." Én ha megadom a tiszteletet akkor el is várom.

Meg szép gesztus a magázás...

2010. nov. 17. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
98%

jó az a magázódás.

élő példa: a barátnőm gyereke óvodás kora óta ismer,többet megbeszél velem, mint az anyjával. tegeződünk, mert közel van hozzám (nem távolságban)

de: büfében dolgoztam, már akkor a 40 felé jártam, 10 év körüli kissrác odalép - "szia, adj egy kólát!" életemben akkor láttam először a kölyköt, ráadásul bőven a gyerekem lehetett volna!

ez bunkóság, és amikor rászóltam, hogy nem vagyunk haverok, sértődötten odahívta a 30-as anyukáját, aki gunyorosan "lekezitcsókolomozott" és végig "tetszikezett".

illő egy vadidegen embertől előbb megkérdezni, hogy ugyan akar-e veled olyan bizalmas viszonyba kerülni, hogy tegeződjetek, vagy meg kell várni, amíg ő felajánlja.

bocs, de azt én döntsem el, hogy akarok-e olyan bizalmas viszonyba lenni valakivel, vagy nem.

2010. nov. 17. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy törölném el. Magázódva sokkal választékosabban és sértőbben lehet valakit a kedves édesanyjába elküldeni.
2010. nov. 17. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Csak egy megjegyzés: ne pontozzátok le azért egymást, mert nem egyezik a véleményetek. Pl. az első válaszoló igenis hasznos választ adott, mert az érdekel, hogy ki törölné el és ki nem. Erre megnézem, hogy milyen válaszok jöttek, az első válaszolónál meg ott van 0%.

2010. nov. 17. 08:14
 9/21 anonim ***** válasza:
94%

Én eltörölném, és miért is? Mert nem ezzel adod meg valakinek a tiszteletet. Ha okos és tiszteletteljes ember vagy, tegeződve is tudsz úgy beszélni, hogy kimutasd, mennyire tiszteled a másik félt, és magázódva is lehet bunkónak lenni, nem ettől függ. Én már megkértem a szomszéd 4-8 éves kisgyerekeket, hogy sziát köszönjenek és nem vagyok én még néni. Meg nagyon sok gond adódik, főleg gyerekek esetében a "három" beszédforma között.


Lehet, hogy tévedek, de ez az én tapasztalatom. Egy kisgyerek sokszor nem érti, hogy miért van az, hogy a nagymamát, aki hozzá képest öreg, tegezi (igen, mostmár ritka a magázás nagyszülőknél), de az óvónénit, aki fiatalabb, mint Anyu, tetszikezi. Sokan emiatt nem is köszönnek, mert nem tudják, hogy kell köszönni.


És úgy tudom, hogy a régi magyar nyelvben nem is volt magázás, hogy ez a német nyelv hatására került be a mi nyelvünkbe, Széchenyi hatására, de lőjetek le ágyúval, ha tévedek!


Viszont, ahogy egyre jobban kezdek belemerülni, megzavarodok, és mégis inkább a megtartás mellett voksolok. Ezt nézzétek el, mert mindkét megszólításnak megvannak a pozitív és a sötét oldalai. A magázás illemtudó, udvarias körökben bunkóságnak hat, de sok faluban (nem mindben), az idősek még magázzák egymást. (ez szintén tapasztalat)

Az önözés az megint egy másik forma. És ott van a tetszikezés, ami a fiatalabb korosztály magázódási formája.


Önmagamnak ellent mondtam, mert tényleg furcsán hatna, ha tegezné valaki a doktorát. De belőlem sokszor az önözés azt váltja ki, hogy alig tudom megfogalmazni a mondandómat.


(most egy buta hasonlatot tudok felhozni, Japánban már az általános iskolás gyerekek is magázzák egymást, ha nincsenek közeli ismeretségben.)

2010. nov. 17. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Semmiképpen sem.Elég sok amerikai típusú multiban dolgoztam, ahol a 60 éveset is tegezni kellett volna, nekem meg egyszerűen nem állt a számra, főleg olyan esetében, akit futólag ismertem.
2010. nov. 17. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!