Mikorra várható hogy az Eszperantó nyelv lesz a mindenki által beszélt közvetítő nyelv?
Mostanában nem.
Egyetértek azzal az eszmével, hogy világnyelv csak mesterséges lehet, ellenkező esetben a nem anyanyelviek hátrányba kerülnek.
Az eszperantó az egyik legjobb jelölt erre a szerepre, ugyanakkor ő sem túl nemzetközi. Elég erősen kötődik Európához, a latin nyelvhez.
Hogy erre érthetően válaszoljon az ember, érdemes áttekinteni a nyelv lényegét.
Mai rabló felfogás a vetélkedés, a kooperáció elnyomása, a konkurrens folyamatok erőltetése és a folyamatos harc, támadás-védekezés, erőszak és rablás kultúrája él. Jelszavai: ne légy lúzer, "mert ezt nekem jár", "minden ember annyit ér, amije van", stb...
Akár fizikai, akár gazdasági, akár erkölcsi, de a lényeg: fölény elérése a másik ember felett. Az Eszperantó lényege viszont az esélyegyenlőség, az igazságosság, a kooperatív kapcsolat. Ez annyit jelent, hogy nagyjából hasonló és nem túl nagy erőfeszítéssel szinte valamennyi nyelvet beszélő ember képes legyen elsajátítani. Nyelvtana teljesen algoritmikus, vagyis a mai technikai világban terjedő logika alapján még könnyebben tanulható, mint bármikor korábban, hiszen az algoritmusok világában élünk, digitális eszközeink kezelése is erről szól. Gépi algoritmusokkal remekül feldolgozható, fordítási pontossága a ma ismert és beszélt nyelvek között az egyik legjobb arányt adja.
Alapszavai ha valaki veszi a fáradságot és egy szótárban megnézi ezeket - egyáltalán nem légből kapottak, hanem un. "nemzetközi" szavakból állnak, azaz úgy vannak összeszedve héber, spanyol, latin, stb. szavakból, hogy statisztikailag is a lehető legtöbb embernek legyenek ismerősek, így kikövetkeztethetők, vagyis nagy részét "megtanulni" sem kell, egyszerűen elég megjegyezni, hogy ide ezt, oda meg azt a szót használjuk. Az új, (technikai, tudományos fejlődésből) jövő szavak szinte azonnal be is épülnek a nyelvbe, erre fokozottan ügyelnek az érintettek, vagyis az eszperantisták. Pl. tranzisztor, komputer, motor, auto, internet, vírus, baktérium, notebook stb. azonnal megjelent az eszperantóban is. A természetes eredetű élő nyelvekben ez idegen szóként létezik évekig, majd utána kezdik lassan saját kifejezésre cserélni, vagy honosítani. Addig idegen szóként, kötőjellel, miegymással ragozzák csak.
Eszperentéül meg ez csak annyi, hogy egyszerűen a nyelv szabályai alapján az idegen szót lekopasztják alapra, tesznek rá egy 'O' főnévragot és kész. Ráadásul 100 eszperentéül beszélő emberből legalább 80 azonnal megérti a vadonatúj szavakat is. Ha pedig nem tudja hogyan mondják, veszi a legjellemzőbb nemzetközi szót, a nyelv szabályai szerint megragozza és így is megérti a többi ember. Ez az alkalmazkodó képesség a nyelv időtálló és verhetetlen előnye. A természetes módon kifejlődött nyelvek egyikéről se lehet elmondani ugyanezt.
Ezek a fenti tulajdonságok meghatározzák jövőjét is.
Logikája és egyszerűsége miatt szerintem halhatatlan, pontosabban legalább annyira időtálló, mint bármelyik másik nyelv.
Hogy várható -e, hogy valaha is világnyelv lesz? Jelenleg nem a normalitás és a racionalitás felé megy a világ. Ha viszont egyszer valami csodálatos ok miatt mégis arrafelé haladna, akkor igen. Erre nézve is vannak halvány reményre biztató jelek.
Hogy mikor fog ez bekövetkezni? Majd ha megépül az időgép, akkor lehet is rá válaszolni... :)))
A világnyelvekkel meg az a baj, hogy pár évtizedenként váltják egymást. Múlt század elején hazánkban a Német volt az atyaisten, utána megpróbálkoztak az Orosszal, manapság az Angolt erőltetik. Ám ahogy az EU alakulása kinéz, hamarosan tisztán angolul beszélő tagország nem is lesz az unióban. Ismét jöhet a Német, az Olasz, a Francia? Ki tudja ezt előre.. Végül is hajdanában Latin volt a nagy esélyes, s mára holt nyelv lett belőle - mégis beszélik a jogászok, meg az orvosok, új technikai eszközöknél azonban mégis gyakoriak a Latin szavak. A Eszperantó viszont nem kötődik nemzeti érdekekhez, sőt az az elve, hogy minden nemzet használja és szeresse csak saját nyelvét, egymással pedig beszélhet bárki a közös nyelven, a másikra való rátaposás, lenézés, megbélyegzés nélkül, azonos befektetett munkával a nyelvtanulást illetően. Akik szeretik, éltetik, leginkább ezért teszik. Azt vallják, hogy nem feltétlen ragadozó és a Föld erőforrásait kiraboló életmódot kell követni mindenkinek.
Másik megközelítése a kérdésnek: Érdekes dolog, hogy valaki a "soha" mellett foglalt állást. Ezt előre nem lehet tudni. Gondoljatok a BOOLE algebrára. Ki a fene gondolta akkor erről az érdekes matematikai-logikai játékról, hogy modern korunk megalapozója lesz valaha, segítségével telefonrendszerek, számítógépek, logikai alapkapcsolások számolhatók ki, sosem látott bonyolultságú logikai áramkörök, processzorok, szoftverek tervezhetők meg, valamint egyszer a gépi gondolkodás egyik alapköve lesz... Nehéz a jövőre nézve végzetes kimenetelű jóslatokat tenni...
Most ez elég kilátástalannak tűnik. Pillanatnyilag lelassult a dolog.
Az elmúlt 3 kultúrális forradalomban az angol győzedelmeskedett:
A '60-as években a zene, a '80-as években a számítógép és a '00-es években az internet leginkább használt nyelve lett.
Ezeket az ezperantónak nem sikerült meglovagolnia. Bár az eszperantó nylevű wikipédia jó jel ettől függetlenül az eszperantó honlapok száma és minősége igen alacsony.
Most az interneten elsősorban a Duolingónak köszönhetően fellendült az eszperantó dolog.
Most kicsit úgy tűnik kezd az amerikanizmus korának leáldozni és igen erősen jön fel a spanyol nyelv használata. Ebbe ha az eszperantisták ügyesen lépnek még van sok lehetőség.
Sajnos pillanatnyilag az a helyzet, hogy bár sok midnen van eszperantóul, a mozgalom színe java még mindig könyv fordításokat készít, ezzel meghagyva a mozgalmat alapvetően értelmiségi kozmopolitán/"szocialisták" körében, ami a világ fennállása óta igen csak szűk réteg. A mozgalmat ki kéne terjeszteni azzal, hogy mobil alkalmazásokat, számítógépes programokat weboldalakat fordítunk, újabban én ezért kampányolok, ekkor már jobb kilátásai lesznek a dolognak.
A világban az angol nyelvűek befolyása csökken, más nem lesz annyira erős, hogy világhegemóniát építsen ki politikailag-szellemileg, nyelvileg sem,, fenn fog állni az igény a közvetítő nyelvre, amely szerepre az eszperantó lesz a legalkalmasabb...Ha mindez végbemegy, akkor és akkorra várható, hogy az Eszperantó lesz a mindenki által beszélt közvetítő nyelv.
Ebben kulcsszerepe lehet az EU-nak.Az uniós polgárok meglepően kis hányadának nyelve az angol.A Brexit is talán az Amerika uralta világ eljövendő lehanyatlásának a jele.Talán...Az EU sok-soknyelvű közösség, nagyon hiányzik a közös nyelv.Egy ilyen "európai" nyelv idővel eljuthatna kontinensünkön túlra is.Azonban, ha el is fogadná az EU az eszperantót, a világ több pontján ellenállásba ütközhetne európaisága miatt.Sajnos lehet, nem alaptalan a vád, miszerint az eszperantó, legalábbis a szókészletét tekintve kizárólag az európai nyelveket veszi alapul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!