Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért olyan nehéz egyeseknek...

Miért olyan nehéz egyeseknek elfogadni, hogy a finn és a magyar rokon nyelv?

Figyelt kérdés
Ez már mindenhol bizonyított és a tudományos világban nincs semmi vita erről. Még mindig van aki benyeli ezt a "Habsburgok találták ki" féle mesét? Vagy egyszerűen szégyellik, h akár egy minimális közünk is van egy olyan néphez, ami már gyakorlatilag minden téren leelőzött minket?

2015. ápr. 27. 18:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%

Mert nem tartják olyan különlegesnek.


De azt sem tartom jogosnak, hogy szapuljuk a nemzetünket.

2015. ápr. 27. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Hogyan lehet bizonyítani, hogy tényleg így van?
2015. ápr. 27. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem szapulom, csupán felhívtam rá a figyelmet, hogy ma már csöppet előrébb járnak mint mi sok mindenben és nekik ez alapján több joguk lenne szégyellni minket, mint nekünk őket.
2015. ápr. 27. 18:58
 4/12 A kérdező kommentje:

# 2/3 EZ már nyelvészek rég bebizonyították.


-agglutináció

-számos nyelvtani eset használata

-magánhangzó-harmónia (hangrend) az ősi szavaknál nincs nyelvtani nem

-jelző megelőzi a jelzett szót

-jelző nincs egyeztetve a jelzett szóval

-számnevek után egyes szám áll

-a névszói állítmány gyakorisága

-birtokos személyragozás

-a birtoklást a habere ('birtokolni') ige nélkül, birtokos személyjellel és részeshatározóval fejezzük ki

-tárgyas igeragozás (az ugor nyelvekben és néhány további uráli nyelvben)

-közös alap szavak Pl: testrészek nevei


Ezek mind a finn-permi és ugor nyelvek jellemzői. Ezek alapján rokon nyelv a magyar a finnel (és más uráli nyelvekkel)

Mellesleg ha nem ismered az összehasonlító nyelvészetet, de magyarként tanulsz finnül, vagy egy finn tanul magyarul, mindkettő észreveszi, hogy nagyon sok hasonlóság van a 2 nyelv között. Csak ezeket nem a közös szavak számában kéne keresni, ahogy a finn magyar nyelvrokonság ellenzők szokták.

2015. ápr. 27. 19:11
 5/12 anonim ***** válasza:
58%

"Hogyan lehet bizonyítani, hogy tényleg így van?"


- Az összehasonlító nyelvészet eszközeivel, folyamatosan visszavezetve egy feltételezett, közös alapnyelvhez. A finnugor nyelvcsalád felállítása nem is egy pillanat alatt történt, hanem több százéves folyamatos munka eredménye: először a közelebbi rokonokat találták meg, és csak jóval később jutottunk el oda, hogy a finnekhez is van közünk.

Az összehasonlító nyelvészet nem egzakt módszer, de ha a módszertanhoz híven eljutunk egy megalapozottnak tűnő hipotézishez, azt csak akkor van jogunk elvetni, ha ugyanazzal a módszerrel még hihetőbb hipotézist találunk,


Az pedig igenis szapulás, hogy felveted, bárkinek is szégyelnnie kellene egy nemzetet. Megvan a magunk dicsősége, ahogy bármelyik népnek.

2015. ápr. 27. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
47%

A lista, amit írtál, semmit nem bizonyít, ugyanilyen listát tudnék írni az angolra is (más pontokkal). Nem bizonyított "sehol" a finn-magyar nyelvrokonság, és van róla vita. Kevesebb, mint 100 közös alapszavunk van a finnel, az angollal ezzel szemben legalább 300. És mindez nem azt jelenti, hogy az angol "rokon nyelv", hanem azt, hogy a nyelvrokonság _tízezres_ nagyságrendű szóegyezésnél kezdődik, nem ott, hogy "agglutinál" (ami a világ nyelveinek 2/3-ára igaz, különböző mértékben). Fennmaradt az 1820-as évekből a császári leirat, amiben parancsot adnak az osztrák akadémiának, hogy hamisítsanak a magyaroknak új őstörténetet. A finnek DNS-teszttel bizonyították, hogy a neandervölgyi ősember leszármazottai és másfél millió éve(!) élnek Finnországban. Ennyit az urali népek családjáról. Az egész elmélet rég összeomlott. Finnországban és szerencsére már Magyarországon is kivették a tankönyvből.


(Lehet lepontozni ellenérvek helyett.)

2015. ápr. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
95%
...ja és még annyit, hogy ennek semmi köze a finnek szubjektív megítéléséhez. Ha van olyan nép Európában, akikre nincs okunk haragudni az elmúlt 1000 évből, a finn pont ilyen.
2015. ápr. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

# 6/7


Itt nem a DNS-ekről hanem a nyelvről volt szó. Genetikailag a franciák és a románok sem rokonok és mégis egy nyelvcsalád. Ezeket a dolgokat ne keverd. Mellesleg minden nyelvet az összehasonlító nyelvészet módszereivel rokonítanak. Nyelvrokonság nem a szavak számába van. Főleg nem olyan népeknél amik nyelve már több ezer éve szétvált. Ha szerinted nem vagyunk nyelvrokonok, akkor győzd meg a nyelvészeket erről. Genetikai rokonság nincs köztünk, viszont a nyelvit ugyanúgy tanulják. Ez már 2003-ban tisztázva lett. A habsburgos dokumentumot meg hol találták meg és hol mutatták be? Erről csak a kuruc infós vicc oldalakon lehet olvasni, de bizonyítékot senki sem mutatott soha.

2015. ápr. 27. 19:48
 9/12 anonim ***** válasza:
42%
Már nem azért de a neandervölgyi nem kihalt?
2015. ápr. 27. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
26%

hatos válaszoló, nem tudom, te milyen tudományos folyóiratot olvasol, de a neandervölgyi meg a homo sapiens között csak egy éve bizonyították a linket, azóta hogy végeztek volna olyan bizonyító vizsgálatokat a finnek, amikről te írsz?

ráadásul másfél millió évvel ezelőtt még sem neandervölgyi, sem homo sapiens nem volt, micsoda hülyeségeket írsz? legalább a minimummal legyél már tisztában.

2015. ápr. 28. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!