Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha a wc-be ránk kopognak,...

Ha a wc-be ránk kopognak, miért többes számban mondjuk, hogy "vannak"?

Figyelt kérdés
vagy valaki lelő egy személyt, akkor miért az van az újságokban, hogy az illetőt lelőtték (többen)?
2009. dec. 19. 20:50
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
62%

Ha már ennyi a wc-s sztori, akkor én is belökök egyet.

Wc-n voltam, kis dolgomat végeztem, épp a végén jártam, húztam fel épp a sliccem, erre benyitják az ajtót, reflexből visszarugtam az ajtót, és képen szedtem a csávót, meg is érdemelte :)

2009. dec. 19. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
82%
A jelenség neve általános alany. Mivel a magyar nyelvből a szenvedő alak kikopott, a határozói igenév + létige forma pedig rondán hangzik, ezt használjuk, ha a cselekvés vagy a cselekvés tárgya a fontos.
2009. dec. 19. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

nagyon jópofák vagytok mindannyian. tényleg. és köszönöm.

de az utolsó volt a leghasznosabb. viszont valahogy konkrét példákkal szemléltetnéd? úgy érthetőbb lenne, amit írtál

2009. dec. 20. 08:28
 14/23 anonim ***** válasza:
50%
Ez tök jó kérdés most elkezdtem gondolkozni ezeken!! :D
2009. dec. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
75%
Sosem hallottam így, mi FOGLALTAT mondunk.
2009. dec. 20. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim válasza:

hát hol éltek ti , hogy még nem hallottátok azt, hogy vannak?:D

vagy én hol élek, hogy szokás ezt mondani:D

2009. dec. 21. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
Én mindig foglaltat mondok.. Ezen én is gondolkoztam, és rájöttem... A többes szám harmadik személyű ige egyfajta általánosítás (mint németben pl a "man"). Azt mondod, hogy a házban laknak, a filmet ebben a moziban vetítik, pedig egy bácsi vetíti, és lehet, hogy a házban egy lány lakik. Így mondjuk azt is, hogy "vannak". Általánosan mondjuk el, hogy van valaki a WC-ben... Hülyén is hangzana, hogy "vagyok".... :D
2009. dec. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
70%
Mert általános alanyt használsz. Ránk kopognak. Mit állítunk? Kopognak. Kire kopognak? Úgy általánosságban arra, aki épp bent ül. Tehát nem "én" vagyok az alany, hanem "valaki". És ezt a magyar nyelv így fejezi ki, hogy többes számban, az érintett emberek nevében ("mi") mondjuk.
2009. dec. 23. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
100%
OFF: 22:09-es volt az első, aki értelmes választ adott. Erre hogy le lett pontozva. A sok marhaság meg 70-80%-ot kapott.
2009. dec. 23. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

Én felpontoztam^^

Amúgy én is mindig foglaltat mondok

Mert ha "vannak"-ot mondok,akkor félek,h hülyének néznek,és azt hiszik,h... nemtom többen vagyok,vagy szexelek valakivel,vagy ne tudom :DDDDD

2009. dec. 23. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!