Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Régen miért használtak az...

Régen miért használtak az emberek ilyen sokszorosan összetett, bonyolult mondatokat?

Figyelt kérdés

Pl a történelem könyvben a forrásoknál.

Mind1, hogy Mátyás időszakában, vagy Kossuth Lajoséban.


Azt vettem észre, hogy régebben nem volt ritka a hivatalos szövegeknél a 6-7 vagy akár 10-szeresen összetett mondat sem, rengeteg utalgatással (az előző tagmondatokra pl). Történelem tanárunk is elmondta, hogy ma ezt jóval egyszerűbben fogalmazzuk meg, és a hivatalos szövegek (most nem a jogi szabályokról beszélek) is jóval egyszerűbbek sokszor ma, mint régen.


A köznapi ember is ilyen többszörösen összetett mondatokat használt? Vagy miért szerették ezeket használni? Mert ma például senki nem tudna így írni, mert az emberek többsége belekeveredik.

Miért használtak ilyeneket?


Csak érdekelne. Pl töri tanárunk mondta, hogy egy 10-12 soros szöveget ma el tudnánk mondani 1-2 mondatban.


Csak azért nem értem, mert a sokszorosan összetett és utalgatásokkal teli mondatokban, szövegekben nagyon nehéz eligazodni, és többszöri olvasást igényel, mire leesik, hogy mit akarnak írni. (nem gond, csak érdekelne)



2013. ápr. 19. 20:28
 1/4 A kérdező kommentje:
Manapság pl senki sem bonyolítja túl a beszédet, ha nem muszály.
2013. ápr. 19. 20:28
 2/4 anonim ***** válasza:
94%

A muszáj pontos j. :)

Manapság nagyon felgyorsult a világ, mindenki igyekszik magát a legtömörebben kifejezni, különben senki nem fog figyelni rá, mert senkinek nincs türelme és ideje. Nem véletlen, hogy az angol nyelv ennyire előtérbe került, izoláló nyelv lévén néhány szó egymás mellé rakásával bármit kifejezhetsz vele.

Régen az emberek nem siettek sehová, ráadásul az írástudás a büszke felsőbb rétegek privilégiuma volt, csak a parasztok meg a tanulatlan emberek fejezték ki magukat pár kurta szóval. A műveltebbek büszkék voltak rá, hogy agyon tudják cifrázni a beszédjüket.

2013. ápr. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Azért a komolyabb írók között ma is van olyan, aki féloldalas mondatokat ír, pl. John Updike, aki egyik kedvenc íróm, de minden mondatát háromszor olvasom el: kétszer, hogy felfogjam, harmadszor, mert nagyon tetszik :)
2013. ápr. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 mustafa33 ***** válasza:

Mert latin rétorikát tanultak a tanultak. A magyarul is a szerint fogalmaztak. Egyébbként a leghosszabb módon akkor fogalmaztak, amikor kezdték a magyar írásbeliséget kialakítani német mintára, amikor a magyar nyelvet "modernizálták" vagy mondhatjuk a nyelvújítók elkú.ták a régi magyar nyelvet.

Példa a Halotti beszédből: Hallá holtát teremtő Istentől, de feledé. Ez 6 szó. Mai nyelven: Hallotta a teremtő Istentől, hogy meg fog halni, de elfelejtette. Ma ugyan az 10 szó.

De még mindég kifejezőbb a magyar nyelv mint a "civilizált" nyelvek:

van - es gibt ; nincs - es gibt nicht; lesz - Es wird sein; kimehetnék - Ich könte hinaus gehen....

A régi magyar nyelveben 5 multidő volt. Akkor 1 szóval kifejezted azt az esetbeli különbséget amit ma csak több szóval tudsz.

2013. ápr. 20. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!