Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ciki az, ha valaki nem beszél...

Ciki az, ha valaki nem beszél nyelveket?

Figyelt kérdés

Tanultam már angolt, németet is, de egyik nyelven sem tudok megszólalni. Anno még a diplomámhoz is eszperantóból nyelvvizsgáztam, mert az volt a legkönnyebb, persze nem tudnék egy mondatot sem már elmondani.

32 éves vagyok, család, gyerekek, semmi szabadidőm nyelvtanulásra.

A mai világban ez nagyon kínos, hogy nem beszélek a magyar nyelven kívül semmi mást?



2012. ápr. 29. 21:39
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
79%

"Nem szabad a nyelvtudást sem fetisizálni. Lomb Kató az "Így tanulok nyelveket" könyvében leír erre egy sztorit. Nietzschenek bemutattak egy fiatalembert aki több nyelven beszélt. Aztán később megkérdezték tőle, hogy mit szól a fiúhoz.

-Igen, több nyelven beszél, de minden nyelven butaságokat."



Ez szerintem is rossz példa. Itt egyszerűen nem ezt a kérdést feszegetjük, hanem a nyelvtanulást. Mivel a nyelvtanulásnak nem velejárórja, hogy valaki "butaságokat beszéljen", ezért nem ide való a példa. Ellenkező esetben jó lenne. Ez csak egy sztori és úgy is végződhetett volna, hogy a fiatalember amellett, hogy nyelveket beszél, mindenhez hozzá tud szólni és intelligens.



"A vendég alkalmazkodik a vendéglátóhoz, ez alapvető dolog."


Ezzel valameddig egyetértek, de te vajon megtanulnál mandarinul, ha Kínába mennél? Vagy annyira szereted ezt az országot és annyira nem akarsz elmenni külföldre, hogy nálad ez fel sem merül?


"Ahol sok a turista ott jelenleg is beszéli a személyzet az angolt németet mert anyagi érdekük, de a járókelőket ne vegzálja már a turista a hülyeségeivel.Azért én nem fogok tanulni nyelvet ,hogy egy erre tévedt külföldinek megmutassam merre van a kocsma."



Nem is ezért kéne nyelvet tanulni. Hanem azért, hogy, ahogy már előttem mondták, kinyíljon a világ, táguljon a világnézetünk, meg tudjunk ismerni új embereket, kultúrákat. Ez egy belső kényszer kéne, hogy legyen, ami sokaknál megvan. A szomorú dolog itt az, amikor az ember nem is akar más felé nyitni. A világ ugyanezt utálja az amerikaiakban. Nem azért tartjuk fontosnak, hogy nyelveket tudjanak az emberek, hogy "átmenjenek a vizsgán", ha egy külföldi járókelőt útba kell igazítani, hanem azért, mert a nyelvtanulás egy intelligenciaszintet is jelez.

2012. ápr. 30. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
43%
Mivel a masszív többség nem tud nyelveket idehaza vagy csak papíron tud mert a suliban tanulta heti 2oraban,de beszélgetésre alkalmatlan ,ezért egyáltalán nem ciki sőt ez az átlag.Én se érzek semmilyen késztetést nyelvet tanulni ,az iskolában meg az életben néhány alapszó ragadt rám ,de beszélgetni nem tudnék külföldivel és nem is akarok.Egyszerűen nincs rá szükségem és ezért nem érzem magamat kevesebbnek.Ha elmennék nyaralni akkor venném a fáradságot az alap mondatokat megtanulni,ahogy itt írta is valaki ,aki valahová megy az viszonyuljon alázattal a vendéglátó ország felé.
2012. ápr. 30. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 Vree ***** válasza:
76%

Szerintem megtetted ami tőled elvárható. Tanultál három nyelven ( ez több, mint amit a legtöbbünk elmondhat magáról!) és ha nem úgy alakult hogy használnod kellene őket rendszeresen, ki vethet rád érte követ?


A nyelvtudás nem kötelezettség, csak nagyon nagy előny. Ha valaki úgy van vele hogy megvan nélküle is és inkább más témára áldozza az agykapacitását, amihez több a tehetése, és amit szintén tud és ért, milyen jogon szólhatnám én meg? A tudás az tudás, a munka az munka. Senki nem lehet mindenben képzett.

2012. ápr. 30. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! A munkámhoz (közigazgatás) nem kell nyelvtudás, maximum egy középfokú nyelvvizsgáért esetleg pótlékot fizetnek.

A férjemnek van középfokú angolja, egy időben nagyon jól beszélt, de már neki sem kell a munkájához és rengeteget felejtett. Van, hogy kérdezek tőle valamit, mit is jelent és szótáraznia kell.

Két pici gyerek mellett annyi szabadidőm sincs, hogy eljárjak futni mint régen, minden percem be van osztva a munka-bölcsi-ovi-háztartás-gyerekprogram terén.

2012. ápr. 30. 13:48
 25/36 anonim ***** válasza:

Azért nem bírsz megszólalni ezeken a nyelveken, amiket tulajdonképpen csak értesz, mert igazából nem volt rá szükséged, nem volt kivel szót értened ezeken a nyelveken.

A másik ok pedig a blokád lehet, hogy félsz, hogy hibázol. Nekem is ez volt a problémám. Ezt kellene feloldanod egy barátságos környezetben, ahol nem probléma, ha eltéveszted a névelőket, vagy a bonyolult szószerkezeteket. Legfeljebb visszakérdeznek, ha nem értenek meg.

Neked csak néhány külföldi barát kellene.

2012. ápr. 30. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
60%

Szerintem nem ciki.

Én mindig is hadilábon álltam a nyelvekkel, hiába voltam minden másból penge.

Lehet kövezni.

2012. ápr. 30. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
69%

Én sem beszéltem nyelveket és nyaralásoknál volt kínos a kézzel-lábbal mútogatás.


30 éves múltam, amikor elkezdtem heti egyszer magántanárhoz járni és 32 éves koromra letettem az ORIGO közepet család mellett.


Leírhatatlan az az élmény, amikor először kérsz valamit angolul és nem mútogatni kell. MEgérte az idő és energia, pedig nem volt egyszerű! :)

2012. ápr. 30. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 A kérdező kommentje:
Kezdésnek a Napi 5 perc angolt olvasgatom, töltöttem le nyelvleckéket is a telefonomra, amit tudok este lefekvés előtt hallgatni, egész jó párbeszédek vannak és nem a számokkal meg a színekkel kezdi, mint a legtöbb tankönyv.
2012. ápr. 30. 22:33
 29/36 anonim ***** válasza:
57%

"Ciki az, ha valaki nem beszél nyelveket?"


Nem, ha nincs rá szüksége.


"32 éves vagyok, család, gyerekek, semmi szabadidőm nyelvtanulásra"


Ezek szerint nyelvtudás nélkül is mindent elértél, amire az átlagember vágyik. Akkor minek a nyelvtudás?

2012. ápr. 30. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:

09:34


"Nem is ezért kéne nyelvet tanulni. Hanem azért, hogy, ahogy már előttem mondták, kinyíljon a világ"


Kinyíljon a világ? Az átlagember a Blikket sem olvassa, nem hogy azt mondaná, hogy a belföld már nem elég, most már külföldi lapokat is olvasni kellene.


Tájékozottság, művelődés szempontjából az emberek kb. felső 5%-a van olyan szinten, hogy fontos kérdéssé válik számára, tud-e külföldiül. Ők meg úgyis tudnak idegen nyelven. Az a 95%, aki számára a kultúrát a tévénézés vagy egy Coelho-regény jelenti, nem "nyitna a világra" akkor sem, ha úgy születne, hogy 7 nyelven beszélne.

2012. ápr. 30. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!