Németben hogy jelölik a múlt időt?
Példa:
gehen, ging, i. gegangen
nem olyan egyszerű :D
hát ebből nem szedtem ki semmit :D
Akkor toldalékot kap végülis?
Úgy hallottam 3 féle múltidő is van.
Präteritum és Perfekt igeidők vannak.
Vannak erős és gyenge igék. A gyenge igék -te végződést kapnak, Perfektben meg ist/hat ge...-t. Ja igen, általában az "en"-nél válik le az igető. Tudod, malen, akkor a "mal"-t kell ragozni. Ez pl. gyenge ige. De, például még: spielen (jelen), spielte (Präteritum), hat gespielt. (Perfekt)
A hat vagy ist attól függ, hogy milyen ige.(mit jelent)
Egyébként az erős igéknél nincs mese, meg kell tanulni az igealakokat. Bár vannak olyan igék, aminél ki tudod találni, mert azok a magánhangzók változnak meg. Ja meg persze vannak a legjobbak: vegyes igék, amelyeknek gyenge a Präteritum alakja, és a Perfekt meg erős. Ez még egy tök jó történet :) (salzen, salzte, hat gesalzen)
Ajánlom neked a Karácsony Lajos-Dr. Tálasi Istvánné által kreált Német nyelvtankönyvet. Vastagabb, de tök jó.
a németben három múltidő van, de ebből csak kettő a használatos. tudni kell, hogy vannak gyenge, erős és vegyes igék a németben ezek máshogy képzik a múltidejüket.
ELSŐ MÚLT - Präteritum
olyan cselekmények leírására használják, amik már lezárultak a múltban
a gyenge igék az -en végződés helyett -te végződést kapnak és úgy ragozódnak.
pl.
ich kaufte
du kauftest
er/sie/es kaufte
wir kauften stb.
haben:
ich hatte
du hattest
er hatte
ez erős igék mindig tőhangot váltanak
pl. gehen
ich ging
du gingst
er ging
sein:
ich war
du warst
er war
a vegyes mindkettő
pl. bringen
ich brachte
du brachtest
er brachte
MÁSODIK MÚLT - Perfekt
a múltbeli lezáratlan dolgokat írja le, az igék előtt ge- igekőtő jelenik meg (kivéve -ieren végű és nemelváló igekötőjű igék)
az igék haben-nel vagy sein-nal képzik a múltidejüket (sein --> mozgás, állapotváltoztatást kifejező igék + sein + bleiben + werden)
a gyenge igék az -en végződés helyett -t végződést kapnak
pl. ich habe ... gekauft
du hast ... gekauft
a gyenge igék -en-re végződnek és válthatnak tövet
ich bin gegangen
du bist gegangen stb.
sein:
ich bin gewesen
du bist gewesen
a vegyesek vegyesen:
ich habe gebracht
stb.
RÉGMÚLT - Plusquamperfekt
a nachdem (miután) kitőszónál használjuk, különböző igeidő-párosítással
A németben van három múlt, Präteritum, Perfekt és Plusquamperfekt.
Önállóan a Präteritumot és a Perfektet használjuk. A Plusquamperfektet olyan múlt id. cselekvés kifejezésére használjuk, amelyik egy másikhoz képest korábban történt.
Amikor megtanulsz egy igét, annak mindig négy alakját kell megtanulnod, mind a négyet egyszerre(!), ez nagyon fontos. Tehát a szótáradba a következő négy alakot kell leírni:
1. főnévi igenév (infinitív), 2. jelenidő, 3. Präteritum, (régen folyamatos múlt volt, ma már ilyen megkülönböztető jelentése nincs), 4. Perfekt (befejezett jelen)
Nézzünk egy szótári alakban leírt igét:
gehen, geht, ging, ist gegangen
Ez erős ige, ahogyan előttem már leírták, de ennek ebben a pillanatban nincs jelentősége. Akár erős, akár gyenge az ige, ezt a négy alakot tudni kell, mert csk akkor tudod (később is minden formában) használni az igét.
Most nézzük melyiket hogyan használjuk:
Präteritum: 1. Főleg az írott nyelv múlt ideje (ide tartoznak a tud. előadások is), ezért nevezzük népszerű nevén: elbeszélő múltnak 2. Két egyidejű múlt id. eseménynél (pl: Amikor tegnap átmentünk az erdei úton, átugrott előttünk egy szarvas.)
3. Ha az állítmány egy segédige (főige nélkül), akkor azt Präteritumban szoktuk használni.)
Perfekt: A beszédben leggyakrabban használt múlt idő, ezért "beszélgető múltnak" is nevezzük. Ez két részből áll: egy melléknévi igenévből, ami tulajdonképpen olyan melléknév, ami igéből lett (tehát nem ige!, pl.: gegangen), ezért kell melléje egy segédige, mert ige nélkül a németben nincs mondat. Ez a segédige lehet "sein" (helyváltoztatást és állapotváltozást kif. igéknél) és "haben" a legtöbb igénél.
3. A Plusquamperfekt a Perfekt múlt ideje. A "haben"-t és a "sein"-t múlt időbe tesszük: "ist gegangen" múlt id: "war gegangen", "hat gemacht" múlt ideje: "hatte gemacht"
Azt ajánlom neked, hogy egyelőre ezt próbáld megérteni, aztán folytatjuk.....
Boldog új évet!
Valószínűleg nem értetted azt a mondatot, hogy "a plusquamperfekt a perfekt múlt ideje".
Egyszerű: a németben eredetileg hat igeidő van: három folyamatos (jelen-Präsens, múlt - Präteritum és jövő: Futur)
és van három befejezett igeidő: befejezett jelen - Perfekt, befejezett múlt - Plusquamperfekt és befejezett jövő - Futur Perfekt
DE ezeket ma már nem úgy használjuk, mint ahogyan eredetileg. Jelentésváltozáson mentek át, és a befejezett jelent (a Perfektet) ma a múlt idejű események kifejezésére használjuk.
De azért a formáját tekintve a Plusquamperfekt a Perfektnek (befejezett jelennek) a múlt ideje. Tehát a Perfektnél használt "haben" ill. a "sein" múlt időbe kerül: "hatte" ill. "war".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!