Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van még esély arra, hogy az...

Van még esély arra, hogy az eszperantó újra felemelkedjen és betöltse (legalább részben) eredeti célját?

Figyelt kérdés

Tudomásul veszem, hogy az angol a világnyelv, semmi bajom vele, gyerekkorom óta közel áll hozzám és fesőfokon beszélem, de belátható, hogy sokan -nem alaptalanul- nem rajonganak érte. Például azok az országok, amik gyarmati sorban voltak (pl. India). Vagy olyan országok emberei, akiktől a nyelv logikája távol áll (kínaiak). Számukra az eszperantó sokkal jobb választás lenne, mert amellett, hogy könnyű, semleges is. Úgy tudom, az első világháború előtt jó esély volt rá, hogy valóban elterjed, mint világnyelv, sőt úgy tudom, a második vh. után is egy ideig népszerű volt, csak az USA szuperhatalommá válása után pecsételődött meg a sorsa.

Elsősorban olyan emberek (pl. közgazdászok) véleményére vagyok kíváncsi, akik átlátják, hogy melyik országok és ezzel együtt melyik nyelvek szerepe fog megváltozni a jövőben.


2011. máj. 15. 11:38
1 2 3 4 5
 11/44 A kérdező kommentje:

A "Kína a jövendő szuperhatalom"-os válaszolónak ajánlom figyelmébe ezt a kérdést, pontosabban a válaszokat:


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__kulfoldi-politika__1..

2011. máj. 16. 10:09
 12/44 anonim válasza:
Ne feledd, Kínában az eszperantó igen népszerű. Kínaiak komolyan foglalkoznak vele. Ha Kína lesz a jövő nagyhatalma, akkor érdemes eszperantóul is tanulni.
2011. máj. 16. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 A kérdező kommentje:
Mondtam, hogy Kína nem lesz nagyhatalom. Miért nem olvasod el, amit belinkelek?
2011. máj. 16. 20:47
 14/44 anonim válasza:

Igen, persze, hogy volna rá esély. Nem is kellene érte sokat tenni. Elegendő lenne csupán azt elérni, hogy minden eszperantista beszélje ezt a mesterséges nyelvet. Így referenciát nyújtanának a kételkedőknek.

Ez így egyszerűnek tűnik, mégis éppen ez a legnagyobb akadálya az eszperantó elterjedésének az egynyelvűek között (mármint az, hogy még maguk az eszperantisták sem képesek a nyelvet rendesen elsajátítani még több tíz év alatt sem). De ezért nem az eszperantisták szellemi képességei okolhatók.

Komoly, de orvosolható gondokkal terhelt az eszperantó. Ezeket a gondokat elvileg meg lehetne oldani, hiszen nincsen olyan félig elvégzett munka, amit ne lehetne rendesen befejezni. De a túlzott istenítés, agyondicsérés miatt, minden ez-irányú próbálkozás kudarcot vallott. És sajnos remény sincs arra, hogy a közeljövőben az eszperantisták hozzáállása akár csak egy keveset is változna, legalább is addig nem, ameddig a régi eszperantista generáció még él és beleszól a nyelv sorsába.

A remény a jövő generációban lehet, amely már nem egy túlfűtött mozgalom világában nőtt fel, és érdeklődését egy praktikus, nem-etnikai nyelv *használatára* fejtheti ki.

2011. máj. 19. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 anonim válasza:
Az eszperantó, mint használt nyelv, sajnos még az eszperantisták körében sem népszerű. Viszont a mozgalom, az már igen! Vígan lengetik az eszperantó zászlót, éneklik (ha tudják) az eszperantó himnuszt, büszkén kitűzik és hordják az eszperantó jelvényt, de az eszperantó nyelv gyakorlati használatát még az eszperantó találkozókon is kerülik (merthogy nem tudják a nyelvet élvezhető szinten megtanulni).
2011. máj. 19. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:

Ritka tájékozott lehetsz kérdező, már bocs. Kína nem lesz szuperhatalom? Csalódást kell okoznom neked, MÁR AZ.

Tudtad, hogy Kína a mai "szuperhatalom USA" legnagyobb hitelezője? Nézz utána!Akkor nem az maga is? Ennyi, és köszi minden belinkelést.

2011. máj. 19. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim válasza:
Hatalmat csak tudásbázis adhat. A szovjet birodalmat könnyen meg lehetett buktatni, amint a hidegháborút a tudás területére terelték (űrfegyverkezés). A jó tudósoknak nem csak fizetésre van igényük, hanem kellemes környezetre, élettérre is. Kínában nincsen kellemes élettér a tudósoknak (jó fizetést kapnak, de nyomort látnak maguk körül), ezért csak erőszakkal lehet őket helyben tartani. A fogva tartott, kényszerített szellemi alkotó nem tud olyan nagyot alkotni, mint pl. a szabad, és kellemes élettérben élő fejlett országbeli társai. Kína nyugat-európai, amerikai és japán technológiával gyárt elképesztő mennyiséget, de a csúcstechnológiai alkotórészeket importálja, az exportált árukra viszont már az kerül, hogy made in RPC. Elég egy cunami Japánban, és máris megtorpan a csúcstechnológiai termékek gyártása Kínában. Ekkor derül ki, hogy mennyire kínai egy kínai ipari termék. A fejlett országok sosem adják ki a kezükből a csúcstechnológia alkalmazásához szükséges évtizedek alatt összegyűjtött tudásbázist, de szívesen eladják az ilyen kulcsfontosságú alkotóelemeket. A fejlett országok az oktatásra, kutatásra költenek, a fejlődők pedig a munkafelügyelőkre, akik ostorozzák a futószalag mellett dolgozó ”rabszolgákat”.
2011. máj. 19. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 A kérdező kommentje:

"Ritka tájékozott lehetsz kérdező, már bocs. Kína nem lesz szuperhatalom? Csalódást kell okoznom neked, MÁR AZ.

Tudtad, hogy Kína a mai "szuperhatalom USA" legnagyobb hitelezője? Nézz utána!Akkor nem az maga is? Ennyi, és köszi minden belinkelést."


Nagyon szívesen, ha gondolod belinkelem még egyszer, mert

úgy látom, nem olvastad el.


Kína a következőképp néz ki: van egy kicsi rétege, ami szupergazdagokból áll, és van kb. 800.000.000 ember, aki a földeken meg gyárakban dolgozik éhbérért. Gyakorlatilag rabszolgaszinten. Ilyen adottságokkal nem lesz egy állam szuperhatalom, hiába vannak olyan városok, mint Sanghaj. USA-nak lehet, hogy hitelezője, csak az a bibi, hogy az USA ettől függetlenül nagyobb hatalom, jobb az életszínvonal, minden téren fejlettebb állam (ide tartozik a tudomány is.) Az USA-Kína viszony olyan, mintha neked lenne egy főnököd, aki közismerten olyan alak, akivel nem jó viccelni, és egyszer te adtál volna kölcsön neki egy nagyobb összeget és nem igazán tudnád, hogy kérd vissza. Attól, hogy Kína hitelező, attól még nem ő tartja kezében a pórázt. Kína az USA export-igényétől függ. És az USA dollárral fizet, nem pedig jüanban. Az USA diktálja a feltételeket.

2011. máj. 19. 20:04
 19/44 anonim ***** válasza:

Pf, ezzel most nagyot mondtál. Interneten minden sz.r van. Én a valós életből mondom ezt, nem kuglizásból.

Szánalmas vagy.

2011. máj. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:

"Az USA-Kína viszony olyan, mintha neked lenne egy főnököd, aki közismerten olyan alak, akivel nem jó viccelni, és egyszer te adtál volna kölcsön neki egy nagyobb összeget és nem igazán tudnád, hogy kérd vissza."

Nagy hasonlat, mondjak hasonlót. Közhely az egész.

De ha gondolod, mondok egy pár példát arra, hogy te mivel gazdagítod Kínát és nem USA-t.

2011. máj. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!