Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért tesznek egyesek a nevek...

Miért tesznek egyesek a nevek elé egy A-t? Lásd barátokköztben a Zoli a Miki stb?

Figyelt kérdés
Ezt főleg Budapesten tapasztalatom. Miféle módi ez?
2010. dec. 10. 07:54
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

09:44

tegnap 09:05


"Ez az ország 10%-ban jellemző maximum"


"Értem, tehát tök mind1, hogy 6-7millió ember hogy beszél ebben az országban"


Mivel Budapesten mindenhol, és a Dunántúlon is általában névelőznek, ezért 6-7 millió ember mondja úgy, hogy "a Miki" meg "a Zoli" stb. És nem 10%, hanem 60-70%.


Vedd észre, hogy az ország nem egyenlő az ország északkeleti csücskével.

2010. dec. 11. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
67%

"Csongrádban, Békésben és Hajdú-Biharban sem névelőznek. Ez csak ilyen hülye úri szokás."

Baranyában, Somogyban, Veszprémben, Pest megyében, Budapesten meg igen... Errefele több "úr" van?



"Aki meg elfogadja, hogy helyes, az ostoba. "

Ezt beszéld meg Nádasdy Ádámmal vagy a Grétsyvel, vagy a többi nyelvésszel, akik szerint teljesen elfogadható.

Vagy csak egyszerűen olvass el néhány nyelvészeti cikket arról, hogy mi a nagyobb "ostobaság"; az ha ragaszkodunk a nyelvi mítoszokhoz és beszédben(!) az írott(!) irodalmi nyelv használatához, vagy ha elfogadunk egy nyelvtanilag elfogadható beszédformát.


"Vajon melyik író, használ ilyeneket? A hetvenes évektől a pestiek"

Arany János? Molnár Ferenc?

Mellesleg beszélt nyelvről van szó, nem írottról, remélem nem gondolod, hogy nyelvészeti szempontból az az elfogadott, ha a kettő megegyezik.

2010. dec. 11. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
100%
* az "a Grétsy" "(a) Grétsy" akart lenni, természetesen csak viccből... így leírva valóban nagyon nem szép, de mivel ő maga mondta egy interjúban így (pont ennek kapcsán), így "muszáj" volt nekem is. :)
2010. dec. 11. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

A nyugati határszélen lakom, és kövezettek meg, de én nem tudtam, hogy a névelő a személynevek előtt helytelen. Mindenki használja, ki gondolta volna, hogy helytelenül. (ha valóban helytelen)

Nem emlékszem, hogy suliban nyelvtan órán bármit is tanultunk volna erről.


Viszont úgy gondolom, hogy a médiában szereplő emberek, újságírók, színészek, elég sokat kellett, hogy a magyar nyelvről tanuljanak, és illene kihagyni azt az "a" betűt, ha nem oda való.


Amúgy a Barátok Köztben tényleg mondanak eget rengető baromságokat, néha felkapom a fejem egy-egy nyelvtanilag helytelen vagy furcsa mondatra, pedig én is hibázom eleget, és mégis feltűnik.

2010. dec. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

ma 15:57


Nem helytelen. A szabolcsiak nem használják, és azt hiszik, hogy "helytelen" használni. A forgalommal szembehaladó autós esete, aki azt hiszi, hogy rajta kívül mindenki rossz irányba megy.

2010. dec. 11. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
30%

én sem értem.Megszokás,tájszólás lehet...és helytelen!

Az a fura,hogy az ottani tanárokon is megfigyeltem,hogy mondják : "mond meg a Zolinak" !

Márpedig magyar tanárnak nem így kellene beszélnie: p

2010. dec. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
De édes kedves drága utolsó válaszoló, értsd meg, hogy nem helytelen a beszélt nyelvben, így a tanár is nyugodtan mondhatja. És miért mondaná máshogy, ha az adott városban, megyében mindenki úgy mondja? A tanár is ember, ráadásul valóban nem helytelenül használja a nyelvet akkor, ha névelőt tesz a személynév elé SZÓBAN.
2010. dec. 11. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Mert pestiek. -.-"
2010. dec. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!