Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért tesznek egyesek a nevek...

Miért tesznek egyesek a nevek elé egy A-t? Lásd barátokköztben a Zoli a Miki stb?

Figyelt kérdés
Ezt főleg Budapesten tapasztalatom. Miféle módi ez?
2010. dec. 10. 07:54
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
Éppen ez a problémám, hogy A Zoltánoznak, legalább mintha valami fadarab lennék. És attól, hogy én vétek hibákat, nem azt jelenti, hogy az általam kifogásolt jelenség ne létezne. Elismerem, hogy szarul írok, ez van. De ettől még az általam említett probléma továbbra is létezik. És egyébként nem igazán érdekel pár professzor, ha a lakosság túlnyomó része nem használja, akkor úgy gondolom az a helyes.
2010. dec. 10. 09:25
 12/28 A kérdező kommentje:

Szabolcsi

Jelentem itt a Hajdúságban sem használják.

2010. dec. 10. 09:26
 13/28 anonim ***** válasza:
96%

Csak a rend kedvéért figyelmeztettem, hogy észrevehetné a gerendát is. Szerintem ne akarja megmondani másoknak, mi a helyes, ha ő maga sem tudja. Könnyű fikázni másokat, ráadásul még igaza sincs.

Mielőtt feltesz egy ilyen kérdést, rákereshetne a neten, hogy mi a hivatalos állásfoglalás a témával kapcsolatban.

Ezzel megspórolná a kötözködést is, meg azt is, hogy látványosan hülyét csinál magából.

2010. dec. 10. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
60%

*De ettől még az általam említett probléma továbbra is létezik.


Senki nem mondta, hogy nem létezik.

Pusztán arra próbállak rávezetni, hogy nem probléma.


A probléma véleményem szerint az, hogy a diákok sem helyesen írni, sem helyesen beszélni nem tudnak, ráadásul nem is érdekli őket (láthatóan téged sem). Ami pedig nem probléma, nem hiba, hanem elfogadott, azt meg problémának hiszik.

Figyelj, ez nyelvtudomány. Mindegy, mit gondolsz, én mit gondolok, hogy beszélnek az emberek. Itt szabályok vannak, azokat pedig nem te hozod. A nyelv folyton változik, attól élő. Nem fogod tudni befolyásolni, kivéve ha nyelvész leszel te magad is. Akkor majd elmondhatod a véleményedet, és lehet, hogy hallgatni is fognak rád.

2010. dec. 10. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:
Értem, tehát tök mind1, hogy 6-7millió ember hogy beszél ebben az országban, az a helyes amit ti, okosok kitaláltok. Elnézést kérek, hogy látványosan hülyét csináltam magamból, ezentúl én is úgy fogok megszólítani mindenkit, mint a kutyámat.
2010. dec. 10. 09:44
 16/28 anonim ***** válasza:
Hát, én nem nézek olyan szarokat, mint a Barátokközt, de amit hallok belőle háttérzajként(öcsém nézi), birzasztó zavaró, hogy állandóan kiteszik az "a"-t vagy "az"-t a nevek elé...legalább egy ilyen (sajnos) országosan nézett műsorban ne cisnálnák, mert nevetségesen hat szerintem. Itt felénk nem mondjuk így egyáltalán, de van olyan ismerősöm, aki sokat jár Pestre, meg nem itt élt régen, és ő úgy mondja, de rendes beszédben még elfogadható, na de tévében meg írásban :-O :S brrr...
2010. dec. 10. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

" És egyébként nem igazán érdekel pár professzor, ha a lakosság túlnyomó része nem használja, akkor úgy gondolom az a helyes."


Ez kicsit nekem önellentmondásnak tűnik - persze lehet, hogy csak nekem. :)

Egyrészt azt mondod, hogy amit a lakosság nagy része használ az a helyes... ezzel nincs is semmi gond, a nyelv attól nyelv, hogy az emberek használják; az hogy a nyelvészek mit mondanak az más kérdés... ők alkalmazkodnak az élő nyelv változásához.

DE mindemellett mégis elvárod, hogy az emberek ragaszkodjanak egyfajta "szabályhoz", miközben épp azt mondod, hogy nem a szabályok a fontosak, hanem, hogy az emberek hogyan beszélnek... akkor hogy is van ez?


A nyelv folyamatosan változik, mindig lesznek olyan dolgok, amik bizonyos embereket (pl engem is) zavarnak, mert hagyománytisztelőbbek vagyunk, ha mi nem lennénk, akkor teljes lenne a káosz és mindenki idóta "szlengben" beszélne.

Van a másik oldal (persze ez nem különül el ilyen élesen), ha meg ők nem lennének akkor még mindig úgy beszélnénk, mint 600 évvel ezelőtt.


Ha a szabályokat akarjuk követni, akkor azt az okos nyelvészek nagyon szépen összeszedték (a hagyományos művelt beszédnek megfelelően) és lehet ehhez alkalmazkodni... Ha viszont nem holmi professzorocskáknak akarunk eleget tenni, akkor ne kössünk bele azokba, akik szintén nem a szabályokat követik...



Remélem érthető, mire akartam célozni.


----


Hogy a konkrét kérdésre is reagáljak:

Én is úgy tudom - és úgy igyekszem használni, hogy név elé nem teszünk névelőt, de azért nem hiszem, hogy ezt olyan szigorúan kéne venni, vannak esetek (nem, az említett példa nem ilyen), ahol igenis gazdagítja a nyelvet és változtat a mondanivalón az, hogy kitesszük a névelőt.

2010. dec. 10. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

Nyelvtanilag nem hiba, ha valaki így használja. És nem csak Pesten mondják így. Nálunk, Pécsen, mindenki így használja, pedig azért elég távol vagyunk a fővárostól.

Élő beszédben ez nem helytelen. Szokás kérdése az egész.

Amúgy meg lerágott csont a kérdésed, már volt ilyen kérdés, ahol érkezett is rá sok válasz. Kétlem, hogy itt bárki újat tudna mondani, mert ott már minden lehetséges magyarázatot leírtak.

2010. dec. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
Szerintem lehet, hogy német mintára került ez is ide :)
2010. dec. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
6%

Csongrádban, Békésben és Hajdú-Biharban sem névelőznek. Ez csak ilyen hülye úri szokás. Aki meg elfogadja, hogy helyes, az ostoba.


Vajon melyik író, használ ilyeneket? A hetvenes évektől a pestiek. Más nem. Rossz szokás, ragadós, de vegyetek erőt magatokon, és ne használjátok!

2010. dec. 10. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!