Miért tesznek egyesek a nevek elé egy A-t? Lásd barátokköztben a Zoli a Miki stb?
Szabolcsi
Jelentem itt a Hajdúságban sem használják.
Csak a rend kedvéért figyelmeztettem, hogy észrevehetné a gerendát is. Szerintem ne akarja megmondani másoknak, mi a helyes, ha ő maga sem tudja. Könnyű fikázni másokat, ráadásul még igaza sincs.
Mielőtt feltesz egy ilyen kérdést, rákereshetne a neten, hogy mi a hivatalos állásfoglalás a témával kapcsolatban.
Ezzel megspórolná a kötözködést is, meg azt is, hogy látványosan hülyét csinál magából.
*De ettől még az általam említett probléma továbbra is létezik.
Senki nem mondta, hogy nem létezik.
Pusztán arra próbállak rávezetni, hogy nem probléma.
A probléma véleményem szerint az, hogy a diákok sem helyesen írni, sem helyesen beszélni nem tudnak, ráadásul nem is érdekli őket (láthatóan téged sem). Ami pedig nem probléma, nem hiba, hanem elfogadott, azt meg problémának hiszik.
Figyelj, ez nyelvtudomány. Mindegy, mit gondolsz, én mit gondolok, hogy beszélnek az emberek. Itt szabályok vannak, azokat pedig nem te hozod. A nyelv folyton változik, attól élő. Nem fogod tudni befolyásolni, kivéve ha nyelvész leszel te magad is. Akkor majd elmondhatod a véleményedet, és lehet, hogy hallgatni is fognak rád.
" És egyébként nem igazán érdekel pár professzor, ha a lakosság túlnyomó része nem használja, akkor úgy gondolom az a helyes."
Ez kicsit nekem önellentmondásnak tűnik - persze lehet, hogy csak nekem. :)
Egyrészt azt mondod, hogy amit a lakosság nagy része használ az a helyes... ezzel nincs is semmi gond, a nyelv attól nyelv, hogy az emberek használják; az hogy a nyelvészek mit mondanak az más kérdés... ők alkalmazkodnak az élő nyelv változásához.
DE mindemellett mégis elvárod, hogy az emberek ragaszkodjanak egyfajta "szabályhoz", miközben épp azt mondod, hogy nem a szabályok a fontosak, hanem, hogy az emberek hogyan beszélnek... akkor hogy is van ez?
A nyelv folyamatosan változik, mindig lesznek olyan dolgok, amik bizonyos embereket (pl engem is) zavarnak, mert hagyománytisztelőbbek vagyunk, ha mi nem lennénk, akkor teljes lenne a káosz és mindenki idóta "szlengben" beszélne.
Van a másik oldal (persze ez nem különül el ilyen élesen), ha meg ők nem lennének akkor még mindig úgy beszélnénk, mint 600 évvel ezelőtt.
Ha a szabályokat akarjuk követni, akkor azt az okos nyelvészek nagyon szépen összeszedték (a hagyományos művelt beszédnek megfelelően) és lehet ehhez alkalmazkodni... Ha viszont nem holmi professzorocskáknak akarunk eleget tenni, akkor ne kössünk bele azokba, akik szintén nem a szabályokat követik...
Remélem érthető, mire akartam célozni.
----
Hogy a konkrét kérdésre is reagáljak:
Én is úgy tudom - és úgy igyekszem használni, hogy név elé nem teszünk névelőt, de azért nem hiszem, hogy ezt olyan szigorúan kéne venni, vannak esetek (nem, az említett példa nem ilyen), ahol igenis gazdagítja a nyelvet és változtat a mondanivalón az, hogy kitesszük a névelőt.
Nyelvtanilag nem hiba, ha valaki így használja. És nem csak Pesten mondják így. Nálunk, Pécsen, mindenki így használja, pedig azért elég távol vagyunk a fővárostól.
Élő beszédben ez nem helytelen. Szokás kérdése az egész.
Amúgy meg lerágott csont a kérdésed, már volt ilyen kérdés, ahol érkezett is rá sok válasz. Kétlem, hogy itt bárki újat tudna mondani, mert ott már minden lehetséges magyarázatot leírtak.
Csongrádban, Békésben és Hajdú-Biharban sem névelőznek. Ez csak ilyen hülye úri szokás. Aki meg elfogadja, hogy helyes, az ostoba.
Vajon melyik író, használ ilyeneket? A hetvenes évektől a pestiek. Más nem. Rossz szokás, ragadós, de vegyetek erőt magatokon, és ne használjátok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!