A keresztények miért erőszakolták rá a latin betűs írást mindenkire?
Erőszakolták? Mindenkire? A keresztények?
1868-ban vezették be a tankötelezettséget. Azelőtt mindenki szabadon dönthetett, hogy megakarja-e ismerni a latin betűket.
Végső soron mindenki olyan betűket használ amilyet akar, csak célszerűbb olyat választani, amit mások is ismernek.
ezzel a kérdéssel elmehetnél humoristának. Nagyon nem "erőszakolták rá" a latin betűs írást mindenkire.
A nyugati egyházak területén használjuk a latin betűket, ahol a Római Birodalom létezett. Az ortodox területeken cirill betűket használnak, a görög katolikusok jellemzően görög betűkkel írnak. A közel keleti keresztények arab írást használnak, de a grúzok és örmények is a saját írásrendszerüket használják. Abba már bele sem megyek, hogy az etiópoknak is saját ABC-jük van, ahogy az egyiptomi kopt felekezeteknek is. (A távol-keleti keresztények is a maguk írását használják)
Mint láthatod, sokkal több keresztény egyház használ NEM latin betűs írást, mint amennyi igen.
Egy újabb, látszatra a keresztényeket támadó, de végül az ateisták műveletlen legalsó rétegét égető kérdést láttunk. Ateistaként én szégyenlem magam helyetted is
Talán pontosabb lett volna katolikust írni, de itt te vagy a műveletlen, hiszen minden országban latin betűkkel írnak, ahol államvallás volt a katolicizmus. És nem csak az egyház használja, hanem a nyelvek is átvették a latin betűket. A svédek sem írnak már rúnákkal, a kereszténység felvételével átálltak a latin betűkre.
Az örményeknek, grúzoknak meg saját egyházuk van. Nincs sok közük a pápai államhoz.
"hanem a nyelvek is átvették a latin betűket."
Így van. Nem pedig rájuk erőszakolták. Simán így volt praktikus.
A Biblia alapján Jézus nem mondta, hogy kizárólag egy nyelven kell hirdetni Isten királyságát.
A hitehagyás idején Jeruzsálem után, Róma lett a központja a "világi" kereszténységnek, ők latinul beszéltek írtak. Sokáig nem is engedték más nyelvekre fordítani, akik megtették üldözéssel, halállal néztek szembe az inkvizíció idején.
Senki sem erőszakolta rá a latin betűs írást senkire. Más írásmódok, mint a rúnák vagy a rovásírás vagy a kelták írása (ogham, vagy mi a neve) egyáltalán nem volt széles körben elterjedt, a lakosság legnagyobb része analfabéta volt, ezeknek az írásoknak meg nem sikerült nagyban teret hódítaniuk, értsd: nem használták könyvek, hosszabb iratok, fontosabb dolgok lejegyzésére, és az abszolút többség elolvasni sem tudta.
Később már mindenki a latin betűs írást tanulta, mert egyszerűbb volt és elterjedt, mindent ezzel az írással adtak ki, a Bibliától elkezdve a törvénykönyveken át, mindent. Ekkor a régi, csak kis rétegek által használt germán/rovás/rúna/kelta írás már majdhogynem kihalt, semmit sem jegyeztek le vele, mert egyáltalán nem volt elterjedt.
Egyébként a büdös életbe senki sem tiltja meg, hogy egy ország más írást használjon.
Ha már a ráerőszakolásnál tartunk: pont, hogy a cirill írás az, ami csak a szláv-orthodox egyházhoz köthető, és az oroszok erőszakolták rá ezt az írást az amúgy arab írással író közép-ázsiai türk népekre, meg a saját írással rendelkező mongolokra is. Kazahsztán épp most áll át a latin betűs írásra, mert nekik a cirill írás az orosz elnyomást jelenti és az orosz orthodox egyházat, amihez a (szekuláris) muszlim kazahoknak közük sincs.
Vannak olyan népek, amik megőrizték a saját írásukat. Ilyenek a grúzok, az örmények vagy a görögök. De ezek az írások az egész lakosság körében használva voltak, régen is, meg ma is. Ha csak a nemesek meg az előkelők használták volna, ma ezek az országok is vagy latin betűvel vagy cirillel írnának.
A magyar rovásírás sem a latin írás miatt tűnt el, hanem azért, mert majdhogynem senki sem használta, nem volt az országban elterjedve, a legtöbben nem is ismerték.
Kérdező, az írás-olvasás széles körben való elterjedését pont, hogy a latin betűs írás tette lehetővé, mert egyszerű volt, könnyen megtanulható, és könnyen írható. Ez egy olyan társadalomban, ahol az emberek többsége írástudatlan, nagyon is fontos tényező. Mikor a lakosság nagy része már tudott írni és olvasni, már sehol sem használták az ősi/régi írásokat, mert feleslegesek voltak.
De itt egy ellenpélda: a hieroglifák.
A hieroglifákkal való írás olyan bonyolult volt, hogy csak egy nagyon szűk rétegnek adatott meg a lehetőség, hogy megtanulja, akkoriban az írnok még egy nagyon fontos munka volt.
Ha ma ezt az írást használnánk mondjuk mi, akkor az általános iskola 8 osztályán keresztül CSAK hieroglifa jeleket és szimbóluimokat, szimbólum kapcsolatgokat kellene tanulnunk ahhoz, hogy Gimnáziumban el lehessen kezdeni a könyvek, iratok folyékonyabb olvasását és az írást.
Az ókori egyiptomiak mai leszármazottai, a koptok, is a görög ábécé egy módosított változatát használják, és nem a hieroglifa írást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!