Mikor hagyhatjuk fel a latin ábécét?
Figyelt kérdés
A világ legősibb népei (arabok, örmények, japánok, kínaiak stb.) soha nem használták a latin ábécét, de ettől nem lettek kevésbé civilizáltak. A magyaroknak is megvan a maga ősi írásrendszere, a rovásírás.2023. okt. 22. 09:14
1/11 anonim válasza:
Ki tudja, lehet, hogy ha az arabok átvették volna a latin betűket, akkor ma már náluk is vezethetnének a nők autót. :D
Amúgy a japánoknak pl nem volt ősi írásrendszerük, a kínaiakét vették át, majd módosították, mert nem volt kompatibilis a japán nyelvvel.
A rovásírás bevezetésével semmivel sem lennénk civilizáltabbak.
2/11 anonim válasza:
És mi értelme lenne felvenni ety olyan írásrendszert, amit senki nem ért - ezzel csak kizáródnánk a kulturvilágból.
Másrészt amikor az ösi népek saját írásrendszert használtak, akkor legfeljebb egy % volt, aki tudott írni-olvasni, sok jelentösége eleve nem volt, másrészt egyéb országokkal szóban kommunikáltak, és azon is elgondolkodhatsz, miért haltak ki ezek az írásrendszerek és miért lettek globálisak elterjedve.
3/11 anonim válasza:
Mert sikerült a latin betűs írást a magyar nyelv igényeihez igazítani és semmi nem indokolja a váltást. A rovásírás szép és érdekes, de az általános bevezetéséhez olyan diktatórikus lépések kellenének, amik nem lennének szimpatikusan még a rovásírás támogatóinak sem.
4/11 anonim válasza:
Ahogy a nyugati civilizáció lehanyatlik és más kultúra lesz a domináns ahol nem a latin ABC-t használják
6/11 anonim válasza:
#4: Erre a kínaiaknak van esélye legfeljebb, de hidd el nem lenne hálás dolog azt az írást tanulni.
7/11 anonim válasza:
A Bliss-hez hasonló képírásnak lenne értelme, de a lényeg méginkább abban rejlik, hogy a jövőben visszatér majd az emberiség hajnalán is meglévő természetes ősi soknyelvűség, egészen kicsiny nyelvek lesznek újra megelevenítve - természetesen a hozzájuk tartozó kisléptékű közösségekkel együtt, cigányok, természeti népek, balkán kis töredéknépei - és még ha esetleg lesz is valami szimbolikus egységes nyelv, az inkább valamiféle olyan felparaméterezett, mindenféle nyelvet magába foglaló nyelv lesz, kicsit mint Hesse Üvegygyöngyjátéka vagy mint az Ithkuil nyelv. A nemzetállamok a maguk buvalbasz*ott, betonbaöntött ,,államnyelveivel'' eltűnnek.
8/11 anonim válasza:
(mondanom sem kell, a mai értelmeben vett nacionalizmussal együtt, illetve a peremrétegek, harmadik világbeli nyomorgó tömegek szegénységével egyetemben, szóval ezek is mind a múlt részei lesznek)
9/11 anonim válasza:
Én is szeretem az értelmetlen fantaszta kérdéseket...
10/11 anonim válasza:
Elméleti szempontból a képírás képes a felsoroltak közül több nyelv közös írásává válni (részben ez járult hozzá ahhoz is, hogy a kínaiaknál fennmaradt). Sajnos nekünk ilyet nem hozott nekünk el a középkor, így a nacionalizmusokat nem volt mi ,,tompítsa'' (a latin amúgy nem volt egy rossz projekt egészében véve, sajnos végül kevésnek bizonyult). A Monarchiának tulajdonképp talán jól jött volna egy képírásos mélyebb hagyomány, ha lett volna ilyen, bár inkább még korább, talán még a reformkor előtt kellett volna összeszedni a dolgot. Mindenesetre a két világháború elég rosszul jött, valószínűleg ha még negyven évet lehetett volna velük várni, utána már nem törtek volna ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!