Már miért nem használnak a zsidók a saját nyelvükben magánhangzókat?
Pont, hogy a modern héber nyelvben van lehetőség a magánhangzók jelölésére és eredetileg nem volt.
Aztán néhány mássalhangzónak kettős szerepe lett és magánhangzót is jelölhetnek (alef, ayin, vav, yud). Később jöttek létre a pontrendszerek (többféle is van/volt).
A Bibliában főleg azért jelölték, hogy megkönnyítsék azoknak a dolgát, akiknek nem a héber volt az anyanyelve. Mert ha nem ismersz egy szót, akkor fogalmad sincs, hogy hogyan kell kimondani a magánhangzók jelölésének hiánya miatt.
D h tdsz mndjk mgyrl, kkr vlsznlg rjssz, hgy mt jlnt z. :D
Először is a bibliai héber sem jelöli a magánhangzókat. Éppenhogy csak a modern időkben ültek le a maszoréták rendszerezni az olvasási segédjeleket, beleértve a magánhangzókat, mert az emberek kezdték elfelejteni a helyes hébert. Ma már persze a könyvalapú bibliakiadások tartalmazzák a mássalhangzókat (is), de a tóratekercs pl nem (ahogyan szövegtagoló írásjeleket sem).
A 2. ok, a bibliai héber “szent nyelv”, így profán célokra nem lehet használni. Nemcsak most, hanem régen sem. A hétköznapi kommunikáció nyelve az arámi egyik formája volt, vagy a görög, illetve a jiddis, ladino, judeoarab/judeoperzsa, stb…, kortól és területtől függően.
A 3. ok talán a legegyszerűbb. A bibliai héber nyelv nyilván nem alkalmas a 20/21. századi viszonyok maradéktalan leírására, nyelvtani és szókincsi változtatásokra is szükség volt. A modern héber csak bizonyos újságokban és gyerekkönyvekben jelöli a magánhangzókat, ugyanazért, amiért a későbbi korokban a bibliakiadások, azért, hogy az egyszerűbb emberek számára is közérthető legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!