Mi magyarok miért ejtjük z-nek az s hangot az olyan nevekben mint a Harrison, Robinzon és Jason?
Nem csupán a neveket érinti, hanem a NASA-t is. Azt szintén Z-vel mondják magyarul.
Miért? Erre kereste a választ ez a kérdés (ami egyben választ adhat a Te kérdésedre is)
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__6..
3-as: a magyarázatod eléggé sántít!
A németek nem ejtik az "s"-t "z"-nek, hanem "sz"-nek, a felsorolt (meg a többi nem felsorolt) nevet is sz-szel mondják!
Másrészt a felsorolt angol anyanyelvü hírességek sem németek, hanem zsidó száramzásúak, akiknek csak a neve német, mert onnan kerültek Amerikába.
Miért pontoztátok le a 7-es választ?
A magyarban hátraható zöngésség szerinti részleges hasonulás van, azaz a hátsó mássalhangzó hasonítja magához az előtte állót. A Robinsonban ennek pont fordítva kéne történnie ahhoz, hogy hasonulás lehessen: az elöl álló mássalhangzó zöngésítené magához a mögötte állót (előreható zöngésség szerinti részleges hasonulás)– na de ilyen jelenség a magyarban nincs!
Tehát nem lehet azt mondani, hogy azért ejtjük z-vel, mert sz-szel nem tudnánk kiejteni a hasonulási kényszer miatt. Ott van pl. az unszol szavunk. Ha igaz lenne, hogy a Robinsonban hasonulás van, akkor ezt is "unzol"-nak ejtenénk. De nyilván nem.
Mindemellett az n hang egyáltalán nem okoz zöngésség szerinti részleges hasonulást a magyarban, se előre-, se hátrahatót.
Ellenben a németben megszokott és általános, hogy az n utáni s betű a z hangot jelöli, pl. Linse, Gänse, Hansi. És igen, a Robinson is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!