Aki valamilyen különleges nyelvet tanul meg, csak ott tudja kamatoztatni a tudását, ahol ezt a nyelvet beszélik?
Következő évben majd latin nyelvet kell tanulnom az egyetemen a történelem tanulás részeként, a latin nyelv hivatalosan holt nyelv, már csak a katolikus egyházban, és a tudományos életben használják.
Ezért jutott eszembe, hogy ha valaki valamilyen különleges nyelvet - Navatl nyelv (modern azték nyelv), Tamil nyelv, Jakut nyelv, hawaii nyelv - tanul meg, csak helyben tudja kamatoztatni a tudását?
Helyben, vagy ott sem.
Mondjuk az általad felsorolt nyelvek közt hatalmas különbségek vannak. A tamil egy 75 milliós nyelv, Sri Lanka hivatalos nyelve, valamint India egyes részein is hivatalos státusú.
Ezzel szemben a navatl, a maga 2 milliójával lényegében egy aprócska szorványnyelv Mexikó 126 milliós összlakossághoz képest. Plusz a navatl ráadásul nem is egységes nyelv, sokkal pontosabb navatl nyelvekről beszélni.
A hawaii egy aprócska nyelv. Nem sok gyakorlati haszna van, hacsak valaki nem épp Polinéziát akarja tanulmányozni.
A jakut meg akkor jön jól, ha Kelet-Szibériában rénszarvas-pásztorokkal akad dolgod. Hiába számít nagyobb nyelvnek (a kis oroszországi kis nyelveken belül), kizártnak tartom, hogy akár Jakutszkban is bárki ezt részesítse előnyben az orosszal szemben.
Persze a különleges lehet hasznos is. M.o.-n az is különlegesnek számít, ha valaki portugálul tanul, pedig a világ 9-ik legnagyobb nyelve a beszélők száma szerint (a kb 5-6000 nyelvből).
Az igazán mini nyelveket (1 millió beszélő alatt) szerintem kizárólag akkor érdemes megtanulni, ha van valami kötődés hozzá (pl. az ember egyik nagymamája manysi volt, és ezért belevág), vagy ha kutatómunka miatt kell.
Történelemtanárnak tanulok. Az egyik tanáromnak elmondtam, hogy két történelmi korszak érdekel a leginkább: a magyar honfoglalás, illetve az Amerikai kontinens történelme az európaiak megérkezése előtt.
Emellett (ha valaki több kérdésemet is olvasta) tudja, hogy érdekelnek a különleges nyelvek. Hobbiból készítettem magamnak Ókori Egyiptomi, navatl, arab, és berber szótárat, de ezek nem használhatóak élesben...még.
Amerika túl nagy falatnak tűnik.
Észak-Amerikát (fél)nomád népek lakták, írásbeliség nem volt, a beszélők 95%-át kiirtották, így anyanyelvi beszélőt nagyítóval kell keresni. Ha mégis találsz, akkor az vagy a rezervátumban él, és hagyományőrzésből gondozza a nyelvet, vagy az egyetemen egy prof. Ráadásul ezek a nyelvek extra nehezek. Nem csak a furcsa hangokkal kell megküzdeni, de a bekebelező jelenséggel is. Különböző, európaiaknak érthetetlen aspektusok teszik maratoni hosszúságúvá a "szómondatokat". Ezen kívül akad olyan nyelv (pl. a lakota), amelyből van férfi és női verzió. de olyan is, amely nem csak bekebelező, de tonális is (pl. navajo).
Dél-Amerikában valamivel jobb a helyzet. A nagyobb nyelvekből máig lehet aktív beszélőket találni. A kecsua vagy az aymara pl. nem tűnik rossz választásnak, ha az Inka Birodalmat akarod tanulmányozni. Ezek nem nehezebbek, mint az átlag európai nyelvek.
Viszont ha Brazíliát nézzük, az már megint más tészta. Az Amazonas nyelvei valószínűleg komoly fejtörést okoznának. Itt beszélik a világ egyik legnehezebbnek elkönyvet nyelvét is, a pirahã-t.
Végül, de nem utolsó sorban az eszkimó nyelvek megint nem tartoznak a legkönnyebbek közé. Ugyanúgy bekebelezőek, viszont legalább vannak valós beszélők, létezik kulturális tevékenység e nyelveken (könyvek, zene, újság).
Persze, a kutató kutasson, de mielőtt belevágnál, ajánlom ezt a videót. Igen, az ott "egy szó":
Angol Wiki cikk fordítása után:
"2019-ben a kanadai kormány bejelentette, hogy több mint 1,5 millió dollárt fektet be az őslakos nyelvek támogatására Dél-Albertában. A finanszírozásra jóváhagyott tizenhét projektből tizenegy a Blackfoot nyelv újjáélesztésére összpontosít, és olyan erőfeszítéseket foglal magában, mint a nyelvi órák, illusztrált munkafüzetek, grafikus regények, videojáték és mobilalkalmazás."
Ezt örömmel hallom.
9
Nagyon örülök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!