Melyik nyelvet tanuljam először? Latin, vagy olasz?
Igazából hobbiból szeretném.
Melyiket érdemes elsőre tanulni?
Latin esetében először a külön e célra könnyített olvasókönyvek hoznak sikerélményt. Neten is fenn van néhány ilyen, általában ,,easy reader + Latin'' keresőkifejezéssel kutathatóak fel. általában egyszerű kis történetek, néha egy rabszolgalány élete, vagy gyerekek történetei.
Aztán elérhetővé válnak a gyerekkönyvek Latin műfordításai: a ,,Micimackó'', a ,,Harry Potter'', ,,A habó'', ,,A kis herceg''.
Még később érthetővé válnak a latin Youtube csatornák, padcastok, rádióadások, filmek, tévéadás-utánzatok.
Ezek után általában már mennek a könnyebb eredeti művek is.
A latin számomra kicsit arra az érdeklődési vonalra illeszkedik, amit a Lojban, Bliss, központi szibériai jupik feszít ki.
A lojban egy matematikusok által létrehozott nyelv, elsődleges megihletője az elsőrendű logika, a predikátumkalkulus, de jól felismerhetőek benne a kombinátorlogika kombinátoraihoz hasonló nyelvtani elemek is. Kellemes algebrai, logikai kitekintést adó nyelv, amely ugyanakkor mégiscsak természetes nyelv, tehát a mindennapi életet lehet leírni vele, akár regények, műfordítások, teljes irodalom erejéig is.
A Bliss az képírás, azok közül talán a leghozzáférhetőbb és amennyire egy ilyen nyelv esetében egyáltalán mondani lehet, még a legismertebb is (ami sajnos csak annyit jelent, hogy nem nulla ember ismeri, hanem jóesetben egy-egy jeltolmács is hallott már róla). Ugyanakkor a Blissnek a jelkészlete van csak teljesen kidolgozva, a nyelvtanának kidolgozása már közvetettebb.
A központi szébériai jupik (Central Siberian Yupik, St Lawrence Island Yupik) az talán a hazánkban legkönnyebben hozzáférhető ,,vad'', ,,törzsi'' nyelv. Pontosabban: a ,,poliszintetikus'', illetve ,,bekebelező/inkorporáló'' tipológiájú nyelvek egyik példája. Hazánkban is elérhető a róla szóló terjedelemes, sok kötetre rúgó szovjet néprajzi és nyelvészeti anyag, de az alaszkai anyagok egy része kényelmesebben letölthető a netről. Sajnos a tanulás így sem goond nélküli, de plusz segítséget jelent, hogy a teljes Újszövetség is online megvan, mégpedig nemcsak írott, hanem hanganyag formában is).
Mindezeket a nyelveket másért és másért lehet kedvelni. A latin tényleg ad egy meglehetősen holisztikus betekintést nyevészetileg is, kulturálisan is. A központi szibériai jupik némileg analóg módon bemutatja, hogy egész szélsőséges elszigeteltségben élő, mezőgazdaság leőtti körülmények közt fejlődött törzsi kulturák nyelvei milyen megleő komplexitásúvá tudnak fejlődni - látszólag paradox módon az elszigetletség és a ,,primitív'', ,,vad'' ökológiai háttér a nyelvi komplexitásnak néha meglepő erejű táptalaja tud lenni. A Lojban és a Bliss talán inkább elméleti téren tud egy-egy lökést adni.
Mindkettő érdekes és hasznos lehet. Attól függ, mi a célod. Tény, hogy egy latinos háttérrel nem csak az újlatin nyelvek lesznek könnyebbek számodra, de komoly kultúrtörténeti ismeretekre is szert tehetsz. Arról nem is beszélve, hogy latinnal később akár még olyan különleges nyelvekben is magabiztosan elmélyülhetsz, mint a litván.
Ajánlom a Polymathy és a ScorpioMartianus yt csatornákat.
Latin nyelvű, de modern mai témákról szóló televíziós ,,híradóadás'', bemondónőkkel, élő riportokkal, mai híradóképekkel:
https://www.youtube.com/watch?v=ZCF3FuQTwz0
Ezt persze eseti módon készítették, nem rendszeres valódi híradó, de van rendszeres latin híradóadás is, igaz, rádiós broadcastban:
ebből például az idei áprilisi tömb szól a NASA marsi helikopterének próbarepüléséről is (,,Volatus helicopteri in Marte planeta peractus''):
Ez tehát folyamotas, havonta frissülő rádióadás. Van egy másik latin rádiópodcast is, sajnos pár hónapja befejezték, de az addigi sokéves anyag szabadon végighallgatható archívan:
Vagy van a Satura Lanx, ahol egy fiatal lány hétköznapi dolgokról beszél latinul, úgy hogy közben tanulni is lehet újat:
https://www.youtube.com/channel/UCJCYCaXUERhY93xEWC8Cojw
Aztán vannak egész folyékony előadások is, ez persze kicsit nehezebb, de szép élő módon beszélnek:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!