Melyik nyelvet tanuljam e három nyelv közül?
Lehetőségek: francia, latin, olasz.
(Érvekkel, ellenérvekkel.)
A latint hagyd, baromi macerás és egy holt nyelvvel nem sokra mész. Szaknyelvként kell jogon, orvosin, történelemszakon, de a suliban nem azt tanítják valószínűleg, plusz erősen különbözik az, hogy mi kell egy orvosnak és egy ügyvédnek, történésznek.
Francia:
Macerás a helyesírás, de a kiejtés egyáltalán nem olyan ijesztő, mint elsőre látszik:) nagyon szép és mégiscsak a diplomácia nyelve még hellyel-közzel (az angol sajnos eléggé kiszorította). Talán egy kicsit hasznosabb Európában az olasznál, plusz itthon ritka az, aki jól beszéli.
Olasz:
Nem nehéz a kiejtés, de a nyelvtan miatt távolról sem olyan könnyű, mint amennyire annak mondják (általában olyanok, akik még soha nem tanulták). Inkább akkor hasznos gazdaságilag, ha Olaszországban akarsz élni, de azért nálunk is lehet keresett, mivel az olasz embereknél még a nemzetközi piacra utazó felsővezetők körében sem mindig divat a komoly szintű angoltudás:)
Végeredményben szerintem az olasz és a francia közül mindegy, hogy melyiket választod, azt tanuld, amelyik jobban tetszik:)
Ha az a kérdés, hogy melyik éri meg a legjobban (tehát a munkaerőpiacon melyik ér a legtöbbet), akkor a latin ugye eleve kiesik, a maradék kettőből meg valószínűleg a francia. Az olasznak szerintem nincs sok gyakorlati haszna, ha nem mondjuk olasz cégnél akarsz dolgozni.
Latint amúgy csak akkor tanulj, ha műkedvelő nyelvtanuló vagy, mert állítólag nagyon szép és logikus nyelv, de amúgy csak elvenné az időt más dolgoktól.
Előre jelzések szerint az angoltudásnak, a kínai nyelv ismeretének, valamint az arabnak lesz használati értéke belátható időn belül. Itt a környezetünkben az orosz is számottevő szerepet fog betölteni, valamint globális szinten a spanyol nyelvnek nő meg a jelentősége.
Persze ha Afrikában képzeled el a jövőd (ott sok, egykori francia gyarmat van), akkor más a helyes válasz. A latint akkor van értelme tanuli, ha nyelvész akarsz lenni. Az olaszt pedig akkor, ha művészettörténész.
Én a fentiek közül leginkább a kínait választanám, vagy a spanyolt.
Azok a kínaiak, akikkel érdemes üzletelni (nemzetközi piacon vannak), tudnak angolul. Persze más a helyzet, ha a kérdező Kínában képzeli el a jövőjét, de nem hinném a kérdésből ítélve.
A spanyolt meg valóban sokam beszélik, de nem ártana megnézni, hogy kik. Latin-amerikai drogbárók és parasztok, az egész kontinens súlyos problémákkal küzdött mindig is, ugyan mitől jönnének fel gazdaságilag olyan hirtelen? Európában Spanyolország szintén messze nem olyan meghatározó, mint a franciák és olaszok. Nem haszontalan a spanyol, de messze nem is akkora potenciális jelölt, mint a másik két nyelv.
Egyébként tök jó, mikor a kérdező feketén-fehéren leírja, hogy mik a lehetőségei, erre idehoznak valami mást. Ez így nem segítség.
Ha van elég időd, a latin nyelv alapjait érdemes elsajátítani, mert a franciában és az olaszban is rengeteg segítséget nyújt.
Ha rögtön neki akarsz állni a nyelvtanulásnak, inkább a franciát javaslom, legalábbis európai szemmel nézve.
Én pl. magyar-latin szakot végeztem anno, és most francia-magyar műfordító vagyok, bár ez nem ment egyik napról a másikra, ez tény.
Sok tolmácsolás és szakfordítás előzte meg.
Olaszul már csak kedvtelésből tanultam meg, de csak annyira, amennyire egy többször odalátogató turistának szükséges.
Nagyon szép nyelv, de ahogy előttem is írták, nem olyan könnyű, mint ahogy azt a többség elképzeli.
De a latin tagadhatatlanul sokat segített, és segít még ma is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!