Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért használunk még mindig...

Miért használunk még mindig kisbetűket?

Figyelt kérdés

Az ókori latin betűkészlet eredetileg csak a nagybetűket tartalmazta.


Az idők során a szerzetesek a kódex másoláshoz vezettek be olyan írásmód és betűformátum alkalmazását, ami lehetővé tette, hogy a betűket kevesebb tollvonással írják le, közben lehetőleg fel se vegyék a pennát a papirosról, két tintába mártás között minél többet le tudjanak írni, ezzel tehát gyorsabban haladjanak a másolással.

Aztán a kézírás is ebből alakult ki, amikor még korszerűbb, saját tintaadagolós tollakkal igény volt még gyorsabb írásra és jegyzetelni, -

könyvelést, leveleket írni szinte minden házban kellett.


Manapság azonban egyre kevesebbet használunk kézírást. A számítógépes adatfeldolgozásban nincs technikai különbség a különféle betűformátumok megjelenítése között, és manuálisan begépelni is ugyanannyi munka kis- vagy nagybetűvel. Az utcákon a feliratok, a reklámok és cégnevek szinte kizárólag nagy betűt használnak, így a nap nagy részében máris csak nagybetűs szövegekkel szembesülünk.

A mai iskolások lehetőleg nem vezetnek rendes órai füzetet, aki igen, annak a 90%-a olvashatatlanul és gyakorlatilag feleslegesen.


A kisbetűk használata (az eredeti célját tekintve) lényegében okafogyottá vált.


Vajon lesz idő, amikor rájövünk, hogy felesleges "többször megtanulni" az ábécét, elég lenne csak a nagy nyomtatott formátumot megtartani. (A helyesírás legfeljebb annyiban változna, hogy a "nagybetűk" azonos formátumúak, csak kicsit nagyobb méretűek lennének.)


A kézírás gyakorlatilag úgyis minimális lesz, (a bevásárló listák mennyiségére korlátozódik, ahhoz meg elég a nyomtatott nagybetű készlet is). Az olvasást viszont ennyivel is könnyebb és gyorsabb, hatékonyabb lenne megtanulni.


(Hagyományőrző fakultáson, szakkörökön persze lehetne, aki tanulni akar pld kézírásos kalligráfiát, vagy mint ahogy más betűket használó idegen nyelveket: orosz, arab, koreai, japán, stb... ugyanúgy a kisbetűket is. Csak nem lenne kötelező.)



2021. nov. 7. 00:08
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Na, megint egy nihilista, aki eltörölne minden tudást, nehogy használnia kelljen az agyát.
2022. nov. 29. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:
11.: ellenkezőleg, hiszen ha egyszerűbb lenne az írásrendszer, attól legfeljebb többet tudnánk olvasni, semmiféleképpen se kevesebbet
2022. dec. 1. 14:45
 13/13 anonim ***** válasza:

Hallottál már az iniciáléról, s a funkciójáról?


Szővegértelmezésről?

2023. nov. 25. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!