Miért használunk még mindig kisbetűket?
Az ókori latin betűkészlet eredetileg csak a nagybetűket tartalmazta.
Az idők során a szerzetesek a kódex másoláshoz vezettek be olyan írásmód és betűformátum alkalmazását, ami lehetővé tette, hogy a betűket kevesebb tollvonással írják le, közben lehetőleg fel se vegyék a pennát a papirosról, két tintába mártás között minél többet le tudjanak írni, ezzel tehát gyorsabban haladjanak a másolással.
Aztán a kézírás is ebből alakult ki, amikor még korszerűbb, saját tintaadagolós tollakkal igény volt még gyorsabb írásra és jegyzetelni, -
könyvelést, leveleket írni szinte minden házban kellett.
Manapság azonban egyre kevesebbet használunk kézírást. A számítógépes adatfeldolgozásban nincs technikai különbség a különféle betűformátumok megjelenítése között, és manuálisan begépelni is ugyanannyi munka kis- vagy nagybetűvel. Az utcákon a feliratok, a reklámok és cégnevek szinte kizárólag nagy betűt használnak, így a nap nagy részében máris csak nagybetűs szövegekkel szembesülünk.
A mai iskolások lehetőleg nem vezetnek rendes órai füzetet, aki igen, annak a 90%-a olvashatatlanul és gyakorlatilag feleslegesen.
A kisbetűk használata (az eredeti célját tekintve) lényegében okafogyottá vált.
Vajon lesz idő, amikor rájövünk, hogy felesleges "többször megtanulni" az ábécét, elég lenne csak a nagy nyomtatott formátumot megtartani. (A helyesírás legfeljebb annyiban változna, hogy a "nagybetűk" azonos formátumúak, csak kicsit nagyobb méretűek lennének.)
A kézírás gyakorlatilag úgyis minimális lesz, (a bevásárló listák mennyiségére korlátozódik, ahhoz meg elég a nyomtatott nagybetű készlet is). Az olvasást viszont ennyivel is könnyebb és gyorsabb, hatékonyabb lenne megtanulni.
(Hagyományőrző fakultáson, szakkörökön persze lehetne, aki tanulni akar pld kézírásos kalligráfiát, vagy mint ahogy más betűket használó idegen nyelveket: orosz, arab, koreai, japán, stb... ugyanúgy a kisbetűket is. Csak nem lenne kötelező.)
1. A nagybetű az eredeti, a kisbetű csak később, praktikus okokból lett.
De ez most mindegy is, az elv a lényeg.
2. A butulást nem azzal lehet megállítani, hogy felesleges és korszerűtlen dolgokat tanítunk, hanem hogy igazodunk a kor szelleméhez és igényeihez: online elérhető oktató videók, interaktív gyakorló oldalak, stb.
Másrészt ha csak egyféle betűkészlet lenne, sokan már óvodás korukra megtanulnák az ábécét, de legkésőbb az első osztályban már önállóan szöveget olvasnának is. Így olvasni és könyvből tanulni is könnyebb lenne.
Ez a te szellemed és igényeid.
Miert nem ajánlod ezt az Oktatási Minisztériumnak?
Az „eredeti” római nagybetűk formája is praktikus okokból lett, kőbe véséshez volt ideális, tehát ahogy te mondanád, "lényegében okafogyottá vált", méghozzá igen régen!
Azok a korábbi ábécék is praktikus okokból lettek, amikből a római nagybetűk származnak (közvetlenül az etruszk ábécéből). Írásra viszont már az ókorban, az első századtól használták a nagybetűkből kifejlődött latin rusztikus betűket, amivel már meg is kezdődött a kisbetűk formájának kialakulása (pl. az "a", "l", "f" alakja).
Az igaz, hogy a kisbetűk formáját a tollal való kézírás alakította ki, de egyáltalán nem csak azért, hogy gyorsabban lehessen írni, és a kódexeket NEM olyan betűkkel írták, "hogy lehetőleg fel se vegyék a pennát a papirosról". Minden elterjedt középkori könyvbetűnél legalább betűnként, de gyakran betűn belül is többször fel kellett emelni! Igazából egyszerű egyvonalas nagybetűkkel sokkal kevesebbszer kellett volna felemelni a pennát, és gyorsabban is lehetett volna írni őket.
A legcifrább, legtöbb időt igénylő középkori kódexeket is kisbetűkkel írták, ahol még egy kis "i" betű is 3-4 külön vonásból állt, egy kis "m" meg 9-ből (quadrata betűknél). Éppen ekkor találták ki, hogy milyen jó dolog a minuszkulákat kiegészíteni az otromba római nagybetűkkel IS, de csak tagoláshoz meg dísznek; senki nem akart csupa nagybetűs könyveket, mert se igazán jól nem néz ki, se könnyen nem olvasható a csupa nagybetűs szöveg.
Megérdemelnéd, hogy egy egész könyvet kelljen elolvasnod csupa nagybetűkkel. A kisbetűk tipográfiája évszázadok óta az egyre könnyebb olvashatóságot szolgálja, a nagybetűknek ez nem igazán célja. Persze ha szerinted a jövőben úgyse olvasunk el egyszerre néhány szónál többet, akkor ez tényleg nem érdekes.
Phoney: Szerintem a kisbetűs szöveget csak azért olvassuk könnyebben, mert ehhez szokott a szemünk. Ugyanez igaz más betűkészletet használó nyelvekre is. A latin ábécét se azért olvassuk könnyebben, mint mondjuk a cirill vagy görög betűket, mert a latin betű objektíve könnyebben olvasható, hanem mert gyerekkorunk óta így olvastunk el több száz, vagy ezer könyvet.
Most ha azt mondanám, hogy objektíve a legkönnyebben tanulható és olvasható írás az egész világon a koreai hangul, akkor az egy érv lenne, hogy megérdemelném ha el kellene olvasnom egy egész könyvet koreai betűkre átírva? :D
Egyébként még a kisbetűk szubjektíve könnyebb olvasásában sem vagyok biztos. Valami oka csak van, hogy amire jobban fel akarják hívni a figyelmet, jellemzően csupa nagybetűvel írják. Kísérletképpen sétálj végig egy forgalmasabb utcán, és számold össze, hány felirat (cégérek, reklámok, boltok neve) van nagy betűkkel és hány (pld. hivatalos utcanévtáblák) ehhez képest kis betűkkel.
Nem vagy benne biztos? Miért, a nagybetűkben biztos vagy? Ha ennyire igazodni akarsz "a kor szelleméhez és igényeihez", akkor miért izgat, hogy a nagybetű az "eredeti" ahelyett, hogy megtartanád azt, ami viszont biztosan működik? És ha már úgyis a kisbetűket szoktuk meg a szövegolvasásban, és azok tipográfiáját fejlesztettük ehhez tökélyre, akkor miért akarod a nagybetűket ráerőltetni a világra? Nem lehet, hogy valójában te vagy az, akit nem érdekel a kor szelleme és valódi igényei?
Két nagyon különböző dolog felhívni valamire a figyelmet, meg jól olvashatóvá tenni egy oldalnyi betűhalmazt. A nagybetűkkel az a legnyilvánvalóbb baj, hogy nem képeznek tömör szőképet, így az adott méretű szóközök nem látszanak köztük ugyanolyan jól, sokkal jobban összefolynak a szavak, innentől nem megszokás kérdése, hogy a készségszintű olvasásuk nem lesz ugyanolyan gyors. (Persze, tehetsz nagyobb szóközt... csak akkor még kisebb nagybetűkkel fog elférni ugyanaz a szöveg ugyanott, és már látni is nehezebb lesz őket, mint a kisbetűket). Ahogy mondod, feltűnő köztéri feliratokhoz ideális a nagybetű – szövegekhez meg kicsit se. Kivéve, ha éppen az a cél, hogy LASSABBAN ÉS FIGYELMESEBBEN OLVASSA A PARASZT, MERT FONTOS :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!