Hogyan írjuk sokadjára, sokaggyára vagy sokagyára?
tegnap 12:01
Mivel elmagyaraztad magyarul, legyszives mondd el azt is, hogy mi a "logopedus", magyarul, hamar annyira "magyarul magyarazunk" itt. Logopedus, fonatekus magyar betukkel leiras, de nem magyar szo!
Mivel elmagyaraztad magyarul, legyszives mondd el azt is, hogy mi a "logopedus", magyarul, hamar annyira "magyarul magyarazunk" itt. Logopedus, fonatekus magyar betukkel leiras, de nem magyar szo!
Ha már mindenáron kötekedni akarsz, legalább tájékozódnál előtte... A "logopédus" így leírva egy magyar szó, csak épp nem magyar eredetű. Ugyanúgy, mint a "rádió", a "televízió" és még sorolhatnám.
Na jó, úgyse fogod felfogni, hogy igenis magyar szó...
"A "logos" jelentése beszéd, a "paedeia" jelentése tanítás. A logopédia a beszéd tanítását jelenti."
A logopédus pedig értelemszerűen az a személy, aki ezzel foglalkozik.
Ezen az alapon a "fonetikus" (ami egyébként nem "fonatekus") sem magyar szó, ha magyarul akarsz beszélni, akkor miért használtad ezt a szót?
Akkor miert nem beszedfejlesztes? Abbol mindenki megerteni. Vagy gyogy valami? Nem pontozasert vagyok itt, hanem erdekelnek a magyar temak. Fejem, agyam forog, hogy mennyire maskent beszeltek, atvett kulfoldi, sajnos szoszerinti forditott furcsa duma. 32 eve nem voltam M.O.-on, se Duna Tv-t nem nezem, de nem tudok egy magyar ujsagot elolvasni. Minden mondat 3-4 sor, atvett szavak fonatikusan irva. Gondolkodni kell, hogy ez most mi is. Altalaban visszaterek az eredeti szora, ugy olvasom a magyar kiforditottjat, es megertem. Nem beszelve arrol, hogy mire a mondat vegere ertem, elfelejtem az elejet.
Amit itt leirsz, elmagyaraztad a latin eredetet a szonak. Ebbol ertheto, de miert nem tudjuk helyesiteni igazan magyar szoval? Azt hiszem, ha netan, hazakivankoznek, nagyon hulyen neznek.
Fonatikus, fonetikus, igazad van.
Tanultál nyelvtörténetet? A nyelv folyamatosan változik, átalakul, és ennek a változásnak a része az is, hogy új szavak keletkeznek (akár más nyelvekből átvett, akár meglévő szavakból alkotott, akár csak úgy a semmiből létrejött szavak), és régebbiek eltűnnek, kikopnak a nyelvből. Ezenkívül létezik a köznyelv, amit az átlagemberek használnak, a szleng, amit a fiatalok, a szaknyelv, ahová a "logopédia" szó is tartozik (bár ez már a köznyelvi szavak közé is besorolható, hisz szinte mindenki használja) és még egyéb csoportok. Egyébként pedig nagyon szegényes lenne a szókincsünk, tele lennének szóismétléssel a szövegek, ha nem lenne egy-egy szóra több szinonímánk.
De elkanyarodtunk az eredeti kérdéstől, igaz, hogy már sokan megválaszolták, de attól még nem szép dolog offolgatni :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!