Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mennyire néznének rám furán...

Mennyire néznének rám furán Magyarországon, ha elmennék Halloweenkor cukorkát kéregetni?

Figyelt kérdés
Lehet elküldenének a francba. :DD
2009. okt. 16. 17:45
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:
Nem tudom mikor küldtelek el anyádba? Baj van a szövegértelmezéseddel te szerencsétlen.
2009. okt. 25. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:

"te szerencsétlen."


Mondd te mit képzelsz magadról, hogy így beszélsz másokkal? Hány éves vagy te? Egy normális ember nem ír le ilyen véleményeket és nem beszél úgy egy olyan emberrel akit nem is ismer mint a haverjával, vagy még azzal sem. Semmi jogod nincs beleszólni más véleményébe és lehordani az miatt, max meghallgathatod "te szerencsétlen"!

2009. okt. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 anonim ***** válasza:

Mit kell sírni a lepontozás miatt? Ez egy ilyen oldal, szabadon lepontozhat akinek nem tetszik a véleményed! És még te sírsz intoleranciáról? LOL

"Tipikus magyar szokás", jajjj, úgy sajnállak, hogy a világ söpredéke népébe születtél (ahogy én is), tök gáz magyarnak lenni, itt mindenki bunkó, kirekesztő, szélőséges, utálatos, annyira rossz itt minden, jajjj....mégis az egész világ szemete hozzánk jön. Újabb LOL

2009. okt. 25. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy amit te viccesnek találsz az valóban így van és egyáltalán nem vicces! Nem vicces, hogy az emberek már képtelenek megbízni bárkiben is, nem vicces, hogy valóban egyáltalán nem törődnek a másikkal csak magukkal, nem vicces, hogy akinek valami problémája van annak nem hogy segítenének hanem még jól bele is rúgnak és még sorolhatnánk. Ez baromira nem vicces, de ez már egy másik téma! És az is, hogy azért pontoztok le mert más a véleményem mint nektek! Az a baj, hogy ez egy teljesen felesleges vita mert soha nem fognak az ilyen emberek megváltozni és felesleges időtöltés és energiapazarlás mert úgy sem értitek meg, hogy nem mindenki úgy gondolkodik mint ti, ehhez ész kéne, hogy felfogjátok, mert van ilyen!!
2009. okt. 25. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
Aha, igen, csak ezért nem kollektíven kéne szidnod a magyarokat. Nagyon divatos lett ez a "szarmagyarországozás", de talán majd ez is elmúlik egyszer. Az meg a másik, hogy te beszélsz elfogadásról, akkor fogadd el, hogy van akinek nem tetszik a véleményed. Vagy az a tolerancia, hogy mindenki azt szajkózza amit te helyesnek gondolsz. persze, aki csak simán nem ért egyet az csakis valami "vidéki buknó" "szarmagyar" lehet. honnan is olyan ismerős nekem ez a retorika
2009. okt. 25. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:
És te miért nem fogod fel, hogy mi másképp gondolkodunk? Ha már ennyire hirdeted a toleranciát. Akkor tessék tolerálni, hogy mi sötét hülye bunkók vagyunk és nincs eszünk, meg ilyesmi.
2009. okt. 25. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim ***** válasza:
Pont arról van szó, hogy én felfogom azt ha valakinek más a véleménye! Viszont azt egy elég ronda dolognak tartom, hogy azért mert valaki mást gondol el kell küldeni a sunyiba. Ha még nem tűnt fel ezzel van bajom és nem azzal, hogy más a véleménye valakinek! Ok ne tetszen az, hogy valaki ünnepli a halloween-t de azért ne legyen kretén! Így már érthető a probléma?
2009. okt. 25. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
a XX. kerbe sok a cigány...vigyáz nehogy ők kérjenek tőled valamit, úgy hogy közben kés van a torkodnál......muhaha...egyépként már énis gondolkodtam ezen...szerintem az öregek nem vágnák mivan a fiatalok meg tuti jót mosolyognának rajta.....
2009. okt. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:
régen én is voltam de lehet, hogy azért nem szóltak le minket, mert túlerőben voltunk. ma én lenéznélek.
2009. nov. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 nylonx ***** válasza:
47%

Egy idézt:

Halloween jelmezes, tökös, „csoki vagy csíny” kéregetős, bulis ünnepét a magyarok zöme az amerikai filmekből ismeri. Ezek alapján mond róla véleményt. Nehéz dolga van Halloween ünnepének, mert le kell gyűrnie az „elég volt az elnyomásból, nem kell még több nyugati hulladék” ösztönös, zsigeri védelmi reakciót.


Mindig meglep, hogy mennyire rossz érzékkel és megkésve tiltakozunk egyértelmű dolgok ellen. A nyugat régóta itt van, hiszen a Kárpát-medence kulturális csomópont, mindenféle szokás megtalálta itt a helyét, és a mai napig zajlik a szokások átvétele. Halloween egy fiatal beköltöző, és az utóbbi években lassan, de biztosan terjed Magyarországon az október 31. tökös-vicces bulizás.


Az ünnep eredetileg az ősi kelta szilveszter volt összekötve a halottak napjához kapcsolódó babonákkal. Az általános villanyvilágítás bevezetése előtt az őszi-téli hosszú éjszakák szinte végtelennek tűntek, és az emberek reszketve, félve várták a telet. Semmiféle média-zaj nem terelte el a figyelmüket a természet zordságáról és kérlelhetetlenségéről. Ösztönös vágyuk volt enyhíteni a szorongásukat, és megtölteni élettel az akkoriban tényleg szürkének nevezhető hétköznapokat.


Akár nyugatot, akár keletet nézzük, az emberek mindenhol feltalálták az ünnepeket, az évente ismétlődő jeles események egész éven áthúzódó láncát, mintegy vezérfonalát az emberi életnek.

Az ünnepek, akár a díszes ládák, őrzői az emberi képzelet és lélek csodás kincseinek. Méltatlan lenne tőlünk, ma élőktől, ha csak a láda díszítéseit néznénk, és nem hajtanánk fel a fedelét, hogy megismerjük a tartalmát.


A Kádár-rendszer egyik bűne, hogy elfeledtette velünk a népszokásainkat. A panelproli mit sem törődött a faluval és a paraszt szokásokkal. Panelkölyökként vendégként bóklásztam a Mária napi búcsú forgatagában, és sosem éreztem szükségét külső szemlélőként, hogy felkutassam az eredetét. Csak egy gyökértelen, sodródó kispolgári ivadék voltam, a fejletlen vidék helyett a lehetőségek csodás városában világra jött utód. És mit örököltem meg? A semmit. Úgy kell idős fejjel könyvekben utánanéznem a múltnak és felfedeznem az elődeim találmányait, az ünnepeket.


Sokan falnak mennek a Halloweentől, és ízléstelennek tartják, hogy a Halottak napja össznépi temetői csődülete előtti napon egyesek szolid családi ünnepléssel köszöntik az életet és tököt és diós sütiket majszolnak, illetve éjszaka kisminkelik magukat és szembesülve önön félelmeikkel eleresztik azokat. De nem. A Halloween Amerika majmolás, pfuj, ízléstelen. Sóhaj. Érthetetlen eme zsigeri ellenkezés egy vicces és elgondolkodtató ünneppel szemben.

Megjegyzés: a felszínesség egyik példája a poénosnak szánt gúnyos kérdés: Ha már Halloweent ünneplem, mikor veszem át a Hálaadást? A Halloween európai gyökerű ünnep, míg a Hálaadás egyértelműen egy amerikai nemzeti ünnep. A Halloweent ők is csak átvették, meghonosították, saját képükre formálták.


A Kárpát-medencébe érkező népek igazi kulturális egyveleget hoztak létre, és nyugat-kelet találkozásánál minden elképzelhető volt, így például a mai amerikai ünnep „csoki és csíny” őse is. Az Aprószentek ünnepén (október 31.) egészen a 13. századig létező hagyomány volt a diákság ünnepköszöntő adománykérése, mely átkerült a Szent Miklós napra.

Sőt! Itthon a Luca napja vette fel a nyugati területeken október 31.-hez köthető hagyományokat. Sajnos, „értelmes, tanult” városi gyerekként kimaradtam a Luca napi mulatságokból, babonákból és egyéb szórakoztató vagy ijesztő játékokból, mint pl.: a fehér leples alakok felbukkanása. Egyesek még tökfejeket is faragtak, amiket gyertyával kivilágítottak és eme rémisztő tökpofákat tették éjszaka a házak elé. Hadd ijedjenek meg tőle a ház lakói.

Vagy visszatérve a mikulásjáráshoz, a Krampusz figurája is ijesztő, ugyanakkor vicces, mert a Mikulás mindig tetten éri és elagyabugyálja.


A 19. században még élő hagyományok voltak októberben, Mindszent havában a kukoricafosztáshoz kötődve a dramaturgiai játékok pl.: részeg ember és felesége, állatalakoskodás pl.: medvének öltöztek be, tinóvásár, itt egy legény marhának öltözött be.

November végétől kezdődtek a házi disznótorok, és ezeket szintén felhasználta a falusi közösség az általános társadalmi összetartozás erősítésre, mert a különféle házalások legalizálták a szegények számára a „koldulást”. Mennyivel szebb egy ünnep keretében kéregetni mint dolgos hétköznap zavarni a többieket a nyomorunkkal.

Az egyik vármegyében pl. disznótorok idején volt szokás bekormozott arccal házról házra járni és kétféle mondókával kedveskedni a jó lelkű vagy a fukar gazdának:

„Áldja meg az Isten e háznak gazdáját,

Töltse meg az Isten mind csűrét, kamráját!”


„Áldja meg az Isten e háznak gazdáját,

Töltse be az Isten tetűvel, bolhával!”


Eme mondóka után elszaladtak, mert bottal rohant a gazda utánuk.


Egy kis magyar kitekintés után; mi a baj Halloweennel? Hiszen minden egyes részlete megtalálható a múltunkban: házalás, jelmezes játék, ijesztgetés, babonák, jövendőmondás.

Sajnálom, hogy a Kádár-rendszer megfosztott a paraszti gyökereimtől, és nekem kellett rálelnem egy amerikai tinihorror kapcsán az ősi hagyományokra.

Miért átkozzuk Halloweent? Inkább áldás volt számomra a felfedezése. Tehát mindenki nyugodtan válassza a kelta eredetű Halloweent, vagy elevenítse fel a Luca napi hagyományokat december tizenharmadikán. Mindenki megtalálhatja az ünnepek díszes ládájában a lelkét gazdagító kincseket. Csak soha ne érjük be a külcsínnel! Mert a felszínes ítélkezés gyakran tévútra visz, és korai megkeseredést okoz. Mi lett a szegény, áldott Karácsonyból is?

2010. jan. 15. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!