Ti milyen különleges/helyi néven ismeritek a különféle állatokat, esetleg növényeket?
Gondolok itt pl. a poloskára. Mi errefelé (Bp-től nem messze) poloskának vagy büdöskatinak, büdösbogárnak nevezzük, de hallottam már a büdösbence, büdösmargit, büdösmarci elnevezéseket is. Vagy a bodobács, amit sokfelé istenbogárkájának neveznek. De a büdöske nevű növényt is hallottam már büdös rózsának pl. Sokfelé a kukoricát kizárólag tengerinek nevezik, a burgonyát Erdélyben meg pityókának, másfelé krompénak, kolompérnek. A mókus régies neve kelempász vagy kelempászmadár.
Ti hogyan ismeritek/használjátok leginkább ezeket, illetve milyen ilyen népnyelvi szófordulatokat ismertek még?
Lehetőleg a lakhelyet/tájegységet is jelöljétek!
Előre is köszönöm a válaszokat!
Tényleg, most nekem is eszembe jutott, hogy nálunk Tolnában meg nádiféregnek hívták a toportyánt, ami egyébként nem is farkas ám, hanem aranysakál.
A spájz nálunk is használt szó, a dödöllét mi gánicának hívjuk, a zalai nagymamám meg a sztrapacskát hívta krumplinyikogónak. Zalában egyébként szerintem rengeteg érdekes és egyedi kifejezést használtak.
Ha valakit érdekelnek ezek a jó kis elfelejtett szavak, én nemrég vettem meg a Tinta Kiadótól a Régi szavak szótárát. Nagyon érdekes dolog böngészni! Vannak benne tájnyelvi szavak is, bár azok kevésbé, meg kihalt, elfelejtett vagy ritkán használt szavak, szótövek, kifejezések. Találtam benne sok ismerős szót is. Dédpapám például kopertának hívta a borítékot, és nem beteg volt, hanem maródi. Ezek is benne vannak a szótárban.
A kést, villát, kanalat nálunk eszcejgnek vagy eszájgnak hívták.
A bilit meg éjjelinek, vagy küblinek.
A buba a bekötözött, sebes kéz vagy ujj neve volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!